• EEG
  • Submitted on 19/12/2023

Πολλές φορές δυσκολεύομαι να συγκεντρωθώ,κάνω φασαρίες στην οικογένεια,τρέμω,φοβάμαι,κλαίω εύκολα και κάνω πράγματα που δεν θα έπρεπε να κάνω έχω πρόβλημα στον εγκέφαλο;

12 specialists answered

  • Πρόβλημα στον εγκέφαλο δεν θα μπορούσε να πει κάποιος ότι έχετε. Είναι κάποιες δυσλειτουργικές συμπεριφορές που πρέπει να διερευνήσετε από που προέρχονται και να τις αντικαταστήσετε με πιο λειτουργικές. Μπορείτε να απευθυνθύτε σε έναν ψυχολόγο να σας βοηθήσει

    Βαζούρας Μιχάλης

    Ψυχολόγος

    Nea Filadelfia

  • Δεν μπορώ να απαντήσω σε αυτό, χρειάζεται σίγουρα ένας έλεγχος εγκεφάλου αρχικά

    Τερλής Απόστολος

    Neurologist

    Piraeus

  • Θα ήταν χρήσιμο να απευθυνθείτε σε κάποιον ψυχίατρο ώστε με βάση την εικόνα σας να λάβετε οδηγίες για την αντιμετωπίση των παραπάνω καταστάσεων.

    Βαρσάμη Σουλτάνα

    Psychiatrist

    Thessaloniki

  • Καλησπέρα σας,
    έτσι όπως διαβάζω αυτά που περιγράφετε μάλλον βρίσκεστε σε περίοδο ανασφάλειας; Μέσα από μία ψυχοθεραπευτική δουλειά, ειδικά σε ομάδα, θα μπορούσατε να αισθανθείτε ασφαλής, με λιγότερο άγχος και περισσότερο ψυχικό χώρο για να βελτιώσετε τις σχέσεις σας.
    Καλές γιορτές!

    Σταύρου Δήμητρα

    Ψυχολόγος

    Pefki

  • Θα πρέπει να σας δει ειδικός ψυχίατρος ψυχοθεραπευτής για να γίνει κάποια διάγνωση αν πάσχετε από κάποια ψυχική διαταραχή.

    THeleritis Hristos

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Evaggelismos

  • Πολύ πιθανό να μην έχετε πρόβλημα στον εγκέφαλο, αλλά αν επισκεφθείτε έναν νευρολόγο θα μπορέσει να σας κατευθείνει. Αυτά που περιγράφετε πάντως συμβαίνουν σε αρκετό κόσμο που δυσκολεύεται να διαχειριστεί πράγματα που συμβαίνουν κ δεν οφείλεται σε εγκεφαλική βλάβη.

    Panagiotakopoulou Eleni

    Ψυχολόγος

    Nea Smirni

  • Τα συμπτώματα που περιγράψατε μπορεί να σχετίζονται με διάφορες καταστάσεις όπως το άγχος, κατάθλιψη, στρες ή άλλες συναισθηματικές και ψυχολογικές προκλήσεις. Επιπλέον, ιατρικές παθήσεις ή νευρολογικά ζητήματα θα μπορούσαν να συμβάλουν σε αυτά τα συμπτώματα.

    Είναι σημαντικό να αναζητήσετε μια ολοκληρωμένη αξιολόγηση από έναν εξειδικευμένο επαγγελματία όπως νευρολόγο, ψυχίατρο, νευροψυχολόγο. Μια ενδελεχής αξιολόγηση μπορεί να βοηθήσει στον προσδιορισμό των υποκείμενων αιτιών των συμπτωμάτων και να καθοδηγήσει την ανάπτυξη ενός κατάλληλου σχεδίου θεραπείας, το οποίο μπορεί να περιλαμβάνει συμβουλευτική, φαρμακευτική αγωγή ή συνδυασμό
    ... Read more

    Δεσπότη Ακυλλίνα

    Ψυχολόγος-Κλινική Νευροψυχολόγος-Ψυχοθεραπεύτρια

    Glyfada

  • Δεν έχετε πρόβλημα στον εγκέφαλο. Τα συναισθήματα που νιώθετε οφείλονται σε κάποιες δυσκολίες που έχετε στη ζωή σας και προφανώς είναι καταπιεσμένα συναισθήματα που χρειάζεται να μάθετε να τα διαχειριζεστε και να τα εκφράζετε.

    Ρανούτσου Γεωργία

    Ψυχολόγος

    Heraklion

  • Όχι. Ίσως έχετε θυμό και άγχος, και θα σας βοηθήσει να μιλήσετε σε κάποιον για όλα αυτά

    Papathanasopoulou Elena

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Cholargos

  • Ενδεχομένως να είναι σύμπτωματα γενικευμένου άγχους χρειάζεται να γίνει αξιολόγηση από ψυχοθεραπευτη

    Papadopoulos Andreas

    Ψυχολόγος

    Evosmos

  • Όχι !!! Μάλλον κακή εικόνα εαυτού, νοιωθεις πως έχεις ελλείψεις, χρειάζεται να κάνεις update! μόνη σου δεν γίνεται, μιλά με κάποιον ειδικό ψυχικής υγείας, ευχαριστώ

    Karofyllaki Stauroula

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Agios Nikolaos

  • Καλησπέρα! το γεγονός ότι αντιδράς με αυτούς τους τρόπους που εσύ η ίδια είπες ότι δεν είναι αποδεκτοί, δείχνουν ένα θυμωμένο άτομο. Πίσω από κάθε θυμό κρύβεται ένα λυπημένο άτομο. Ψάξε να βρεις τι είναι αυτό που σε πονάει. Αν δεν μπορείς μόνη σου μπορείς να ζητήσει κάποια βοήθεια από ειδικό. Δεν έχει να κάνει με τον εγκέφαλο σου , σταμάτα να διαβάζεις το διαδύκτυο και να δίνεις λάθος ερμηνείες.

    Νικολάκη Σοφία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας και Life Coach - Σύμβουλος Προσωπικής Ανάπτυξης και Αυτοβελτίωσης

    Porto Rafti