• General topics
  • Submitted on 14/01/2024

Χώρισα πρόσφατα και μένω μόνη! Κάθε βράδυ με πιάνουν αρνητικές σκέψεις και είμαι στεναχωρημένη.Φοβάμαι ότι θα πεθάνω.

4 specialists answered

  • Ο χωρισμός φέρνει πένθος, είναι αναμενόμενο να έχετε σκέψεις και φόβο. Παρόλα αυτά αν είναι πολύ έντονα όσα βιώνετε ή επιμένουν για πάνω από ένα μήνα καλό θα ήταν να απευθυνθείτε σε ειδικό ψυχικής υγείας.

    Panagiotakopoulou Eleni

    Ψυχολόγος

    Nea Smirni

  • Καλησπέρα. Φαίνεται ότι η βαθιά θλίψη για τον χωρισμό σας, σας έχει οδηγήσει στις αρνητικές σκέψεις και ίσως σε κάποιες κρίσεις άγχους. Θα σας βοηθούσε πολύ να εξωτερικευσετε τα συναισθήματα σας και να προσπαθήσετε να διαχειριστείτε το άγχος σας. Σε αυτήν την προσπάθεια ίσως κάποιος ειδικός σας φαινόταν χρήσιμος.

    Ζαράνη Αγγελική

    Ψυχολόγος-Ψυχοθεραπεύτρια

    Argyroupoli

  • Απόλαυσε την απόλυτη ελευθερία να κάνεις ότι θέλεις ! Εκμεταλευσου την περίοδο της θλίψης του χωρισμού να ευχαριστήσεις πράγματα με τον εαυτό σου , σύντομα θα ξαναμπείς σε άλλη σχέση και μαζί στο μουντ να ευχαριστήσεις τον άλλον ίσως ε!?! , αλλιώς μιλά με ειδικό ψυχικής υγείας, ευχαριστώ

    Karofyllaki Stauroula

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Agios Nikolaos

  • Οι αρνητικές σκέψεις και η στενοχώρια μετά από ένα χωρισμό είναι μια φυσιολογική αντίδραση, αλλά η υπερβολική ή μακροχρόνια διάρκεια τους μπορεί να υπαινίσσεται την παρουσία κάποιου θέματος ψυχικής υγείας όπως η κατάθλιψη.
    Θα σας συμβούλευα να ζητήσετε στήριξη από επαγγελματία ψυχολόγο για την αξιολόγηση της κατάστασής σας και την ανάπτυξη κατάλληλων στρατηγικών για την αντιμετώπισή της.
    Με τη βοήθεια ενός ειδικού, μπορείτε να αποκτήσετε μια πιο θετική στάση έναντι της ζωή σας και να μπορέσετε να καλυτερεύσετε την καθημερινότητα σας.

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Kypseli