• General topics
  • Submitted on 27/05/2023

Ταλαιπωρούμαι αρκετά με το μικυτα Candida . Η γυναικολόγος μου σύστησε vibramysin και azzols. Η αγωγή τελείωσε Και το κάψιμο στο κόλπο μόνο στη δεξιά πλευρά δεν έχει υποχωρήσει. Παρά ταύτα έχω σταματήσει να τρώω Οτιδήποτε σχετίζεται με ζύμες Και ότι βοηθάει στην ανάπτυξη του μύκητα Καθώς λαμβάνω και τα προβιοτικα που είναι για την αντιμετώπιση αυτού του μύκητα αλλά μάταια. Μήπως χρειάζομαι ποιο δυνατή αντιβίωση?

3 specialists answered

  • Καλό είναι να γίνει μια επανάληψη της καλλιέργειας μετά την αγωγή καθώς και ένα μυκητογραμμα για στοχευμένη αγωγή.

    Παυλίδη Όλγα

    Gynecologist - Obstetrician

    Kalamaria

  • Καλησπέρα σας. Γνωρίζω οτι πολλές φορές οι μυκητιάσεις του κόλπου ταλαιπωρούν για πολύ καιρό κάποιες γυναίκες και αυτό συνήθως οφείλεται στην καταστροφή της κολπικής χλωρίδας. Εαν έχετε μόνο candida δεν χρειάζεστε την vibramycin αφού αυτή είναι μια αντιβίωση που μπορεί να 'χαλάσει' περαιτέρω την κολπική σας χλωρίδα. Από την άλλη το αντιμυκητιασικό που παίρνετε (azzols) θα έπρεπε να σας καλύψει αλλά και αυτό εξαρτάται από πολλούς παράγοντες που δυστυχώς μην γνωρίζοντας το ιστορικό σας δεν θα μπορούσα να επεκταθώ. Τέλος, τα προβιοτικά και η διατροφή δεν έχουν μέχρι τώρα από τις μελέτες αποδείξει οτι βοηθούν πραγματικά. Ελπίζω να βοήθησα... Read more

    Αλ-Αχμάρ Σάμερ Νικόλαος

    Gynecologist - Obstetrician

    Panormou

  • Οι ζύμες δεν έχουν καμία σχέση με την κολπική μυκητίαση σας οπότε μπορείτε να τις τρώτε άφοβα. Κάντε καλλιέργεια και αντιμυκητόγραμμα και λάβετε την αντίστοιχη αγωγή. Αν έχετε συνεχόμενες υποτροπές τότε θα χρειαστεί να λάβετε αγωγή για περισσότερους μήνες.

    Σταύρος Αρουτζίδης

    Gynecologist - Obstetrician

    Kallithea