• General topics
  • Submitted on 24/03/2023

Σε προηγούμενη ερώτηση μου σχετικά με ένα ιστορικό που έχω εδώ και 2 χρόνια.Θωρακικο προκαρδιο αλγος,σφιξιματα πλάτη ,αιφνίδιο πόνο στην καρδιά σαν συγκοπή,αρκετή ζάλη ,κόπωση ,πόνο στη μεση ,μούδιασμα αριστερό χέρι και λίγο το σαγόνι είχα κάνει 2 υπερηχογραφήματα καρδιάς κ.τκ δε βρέθηκε κάτι .έκανα μαγνητική θωρακικής μοίρας ούτε εκεί βρέθηκε κάτι όπως ανεύρυσμα,ούτε κάτι νευρολογικό μιας και ο νωτιαίος μυελός ήταν καθαρός.Επισης έκανα και μαστογραφία μήπως ο πόνος ήταν από το μαστό αλλά ήταν καθαρή.Εχοντας και 2 αποβολές σε εγκυμοσύνη με τα συμπτώματα να εντείνονται σκέφτομαι να κάνω όπως σας είπα μαγνητική καρδιας σε πρώτη φάση για να μου φύγει η ανησυχία και να ηρεμήσω όσον αφορά σε αυτό που παθαίνω.Καποιος καρδιολόγος μου είπε ότι μπορεί να είναι σπασμός στεφανιαίων αγγείων με βάση την περιγραφή που αναφέρω.Αυτο αν μπορεί κάποιος να μου απαντήσει τι περίπου είναι και πως γίνεται η διάγνωση;και αν είναι κάτι τέτοιο είναι σοβαρό;πρέπει να πάρω αγωγή για να προστατευθω σε νέα κύηση;ευχαριστώ εκ των προτερων

3 specialists answered

  • Σίγουρα μαγνητική ΚΑΡΔΙΑΣ κι ίσως αξονική στεφανιογραφια ώστε να ελεγχθεί λεπτομερώς το στεφανιαίο δίκτυο και αποκλείοντας αυτό να θεωρηθεί σπασμός στεφανιαιων. Συγκεκριμένη προφυλακτική αγωγή δεν υπάρχει για την κύηση, εφόσον δεν χρηζετε.

    Άγριος Ιωάννης

    Cardiologist

    Kerkira (Corfu)

  • Ο σπασμός των στεφανιαίων μπορεί να διαγνωστεί με επεμβατική στεφανιογραφία και λειτουργικό έλεγχο των μικρών αγγείων ή με μια ειδική αξονική που συμπεριλαμβάνει μη επεμβατικό έλεγχο των μικρών αγγείων. Αν υπάρχει κάτι τέτοιο πρόκειται για αντιμετωπίσιμη κατάσταση, υπάρχουν φάρμακα και δεν απαγορεύει την ασφαλή κύηση.

    Κρεζίας Πέτρος

    Cardiologist

    Alimos

  • Εγω σας το ειπα. Η διαγνωση ειναι κλινικη, εκτος αν τυχει την ωρα που πονατε να κανετε ΗΚΓ. Καποιες φορες βοηθαει το holter ρυθμου δειχνοντας μεταβολες του καρδιογραφηματος. Δεν ειναι συχνο. Ειναι σχετικα σπανιο. Αλλα μπορει να συμβει

    Συκιώτης Αλέξανδρος

    Cardiologist

    Gerakas