• General topics
  • Submitted on 21/04/2023

Πόσο καιρό παίρνει η πλήρης αποκατάσταση σοβαρού μυικού τραυματισμού του τραπεζοειδή μυ στον αυχένα? Μου είπαν ήταν βαθμού 2/3 κάκωση. Μαγνητική και υπέρηχος δεν έδειξαν κάτι πιο σοβαρό. Είμαι στην 8η βδομάδα από τον τραυματισμό, τα συμπτωματα έχουν καλυτερεύσει(έχω κάνει και φυσικοθεραπείες), αλλά όχι πλήρως ακόμα και αρχίζει και μου προκαλεί κρίσεις πανικού.

12 specialists answered

  • Σίγουρα 6 μήνες μπορέι και περισσότερο.

    Mihalopoulos Paulos

    Physiotherapist

    Nea Smirni

  • Υπομονή , οι μυϊκές θλασεις ιωνται

    Αλαφροπάτης Ηλίας

    Orthopaedic - Orthopaedic Surgeon

    Evosmos

  • Καλημέρα.σε κάθε ασθενή είναι διαφορετικό.απ την στιγμή που έχουμε μια καλή βελτίωση σιγά σιγά δίνουμε ασκήσεις ενδυναμώσεις κ διατάσεις.καλο είναι να ρωτήσετε τον φυσικοθεραπευτή σας.

    Athanasiadou Sofia

    Physiotherapist

    Aigaleo

  • 8 εβδομαδες και δεν εχει γινει καλα? Χμμμμμμ....
    Μια μυικη κακωση εχετε, και θα επρεπε να εχει περασει εφοσον εχετε κανει ΣΩΣΤΕΣ φυσικοθεραπειες.
    Τι εννοουμε σωστες? τις πρωτες 2 εβδομαδες και μηχανοθεραπεια αλλα μετα οχι μηχανηματα
    αλλα σωστη κινητοποιηση και ενταξη σε προγραμμα ενδυναμωσης.
    Κανονικα σε 4-6 εβδομαδες θα επρεπε να ησασταν πληρης αποκαταστημενος/η.

    Kourakos Vasilis

    Physiotherapist

    Keratsini

  • θα πρέπει να εφαρμόσετε ένα κατάλληλο πρόγραμμα κινησιοθεραπείας.... σε συνδιασμό με υπέρηχο και ηλεκτροθεραπεία.... όμως νομίζω ότι είναι καλύτερα να αποτανθείτε στον φυσικοθεραπευτή που ήδη σας έχει ξεκινήσει και έχει καλύτερη εικόνα του προβλήματός σας .... ! Σε διαφορετική περίπτωση επικοινωνήστε μαζί μου για ραντεβού ... !

    Dimitopoulos Georgios

    Physiotherapist

    Nea Makri

  • Καλησπέρα σας. Ο χρόνος της αποθεραπείας εξαρτάτε από το είδος και τον βαθμό του τραύματος. Για να μπορέσω να απαντήσω, θα πρέπει να έχω κλινική εικόνα της κάκωσης. Οι 8 εβδομάδες είναι σύνηθες για σύνθετα τραύματα.

    Mylonas Hrusanthos

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός - Τραυματιολόγος

    Anavissos

  • Καλησπέρα. Μια κάκωση 3ου βαθμού χωρίς κατάλληλη θεραπεία μπορεί να κάνει και 4 μήνες να αποκατασταθεί πλήρως. Το ευχάριστο είναι ότι έχετε βελτιωθεί και πολύ καλά κάνατε και κάνατε φυσικοθεραπείες. Πιστεύω να κάνατε και χρήση προηγμένων μηχανημάτων όπως μαγνητικό διεγέρτη , Tecar και υψηλής έντασης λασερ. Αν δεν κάνατε τέτοιου είδους φυσικοθεραπείες και μείνατε σε ρεύματα διαθερμίες και μαλάξεις δεν επαρκούν .

    Mpoukouvalas Nikolaos

    Physiotherapist

    Kalamaria

  • Κάνε ακτινογραφία αυχένα από εκεί είναι το πρόβλημα
    σου

    Vamvatsikos Konstantinos

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Agios Stefanos

  • Κάκωση από τι;; ατύχημα;τρακάρισμα ;θλάση από άσκηση συνολικά μετά από θλάση ή τράβηγμα στον μυ 3 μήνες παίρνει η πλήρης αποκατάσταση.
    Στις 8 εβδομάδες θέλουμε ενδυνάμωση, διατάσεις και επαναφορά σταδιακά σε φυσιολογική δραστηριότητα αλλά είναι φυσιολογικό ότι δεν έχει περάσει 100%
    Για περαιτέρω πληροφορίες καλέστε στο τηλέφωνο!
    Καλή συνέχεια και περαστικά!

    Papastratis Ilias

    Physiotherapist

    Ampelokipoi

  • Καλησπέρα σας,
    η σωστή αντιμετώπιση σε έναν οποιοδήποτε τραυματισμό είναι να έχει καταλήξει ο ασθενής στην άσκηση χωρίς συμπτώματα ή έστω με πολύ ελαφριά συμπτώματα τα οποία φθίνουν έως την οριστική βελτίωση. Ωστόσο, για να μην αγχώνεστε, αυτό που μπορώ να σας πω είναι ότι ένας σοβαρός μυϊκός τραυματισμός χρειάζεται πολλές εβδομάδες για να επουλώσει πλήρως. Για μία πιο εμπεριστατωμένη άποψη θα πρέπει να σας δούμε από κοντά για να πάρουμε ένα πληρέστερο ιστορικό και να κάνουμε και την απαραίτητη αξιολόγηση.

    Rebalance Athens

    Physiotherapist

    Koukaki

  • Η επιστροφή στην καθημερινότητα για τρίτου βαθμού είναι στις 8 εβδομάδες, θέλει όμως και προσοχή μετά και ασκησιολογιο που θα πρέπει να ακολουθείτε, σίγουρα δεν θα είναι στο 100%, κάποιες μικροενοχλησεις μπορεί να υπάρχουν, συμβουλευτείτε τον φυσικοθεραπευτή τι πρέπει να κάνετε και να κάνετε μια επαξιολογηση σε 4 εβδομάδες μετα

  • Γεια σας θεωρώ ότι μπορεί ν αποκατασταθεί σε διάρκεια ενός μήνα μια τέτοια διάγνωση αυτό ειναι κατα μ.ο το διάστημα για έναν μυικό τραυματισμό , Ευχαριστώ

    Vogiatzis Harilaos

    Physiotherapist

    Thessaloniki