• General topics
  • Submitted on 17/05/2023

Νιώθω βάρος στο πόδι μου και μουδιάζει. Επίσης βλέπω την φλέβα να έχει σπασμούς τι μπορεί να είναι;

6 specialists answered

  • Καλημέρα σας. Σήμερα επέστρεψα από συνέδριο στο εξωτερικό.
    Πιθανόν να είναι κάποια άτυπη θρόμβωση, συχνό πρόβλημα μετά από τα εμβόλια Covid. Είναι όμως και άλλες, πιθανές αιτίες. Χρειάζεται κλινικό και εργαστηριακό έλεγχο από ορθοπαιδικό ή από αγγειολόγο.

    Mylonas Hrusanthos

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός - Τραυματιολόγος

    Anavissos

  • Μπορεί να είναι αγγειολογικής φύσεως, μπορεί όμως να συντρέχουν και νευρολογικές αιτίες.

    Τερλής Απόστολος

    Neurologist

    Piraeus

  • Ξεκινήστε απο έναν Αγγειοχειρουργό

    Παπαδόπουλος Παναγιώτης

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός - Αθλητίατρος

    Glyfada

  • ΑΝ ΕΠΙΜΕΝΕΙ, ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΕ ΣΕ ΟΡΘΟΠΑΙΔΙΚΟ 'Η/ΚΑΙ ΑΓΓΕΙΟΛΟΓΟ.

    Dimitrakopoulos Mihail

    Ορθοπαιδικός

    Evosmos

  • Η κλινική εξέταση είναι απαραίτητη για να απαντηθεί σωστά το ερώτημα σας οπότε μόνο ενδεικτικά μπορούν να δωθούν κάποιες οδηγίες. Έχει σημασία η παρουσία οιδήματος του άκρου καθώς και πόνου. Αν απουσιάζουν και τα δύο πιθανότερα,χωρίς να μπορεί να αποκλειστεί άλλη αιτία, να είναι νευρολογικό πρόβλημα και πρεπει να απευθυνθείτε σε νευρολόγο αλλιώς τίθεται θέμα αγγειολογικού προβλήματος οπότε χρειάζεστε αγγειοχειρουργό ή ορθοπεδικού προβλήματος οπότε χρειάζεστε ορθοπεδικό. Από θέμα επικίνδυνότητας προτεραιότητα έχουν η αγγειοχειρουργική και νευρολογική εκτίμηση.

    Pazionis Odysseas

    Neurologist

    Neo Irakleio

  • Αγαπητέ μου, τα συμπτώματά σας είναι ασαφή και πρέπει να γίνει διερεύνηση κλινικά και εργαστηριακα. Αν θεωρείτε ότι υποφέρετε να καταφύγετε εις Ορθοπεδικό, το καλύτερο ή σε Νευρολόγο. Ευχαριστώ.

    Στατήρης Σπυρίδων

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Ampelokipoi