• General topics
  • Submitted on 17/05/2023

Καλησπέρα! Έκανα μια μαγνητική εγκεφάλου και στο πόρισμα αναφέρει «μικρή κύστη εκ κατακρατήσεως στο πρόσθιο τοίχωμα του δεξιού Ημαθία ιού κόλπου». Επίσης έκανα και μαγνητική αγγειογραφία εγκεφάλου και στο πόρισμα αναγράφει «με μειωμένο εύρος άυλου ελέγχεται ο δεξιός εγκάρσιος και σιγμοειδής Κόλπος και η σύστοιχη έσω σφαγή τόσα φλέβα στα πλαίσια πιθανότατα ανατομικής παραλλαγής(εικόνα υποκλάδους αυτών χωρίς σημεία πρόσφατα θρόμβωσης). Υπάρχει κάτι ανησυχητικό ;

4 specialists answered

  • Η κύστη κατακράτησης είναι εκτός εγκεφάλου και είναι πεδίο ενασχόλησης των ΩΡΛ. Στην αγγειογραφία φαίνεται ότι υπάρχει μια στένωση στα πλαίσια ανατομικής παραλλαγής. Συνίσταται κλινική εξέταση και πιθανόν να είναι απαραίτητη τρισδιάστατη αξονική αγγειογραφία εγκεφάλου ή ψηφιακή αγγειογραφία (DSA).

    Polythodorakis Ioannis

    Neurosurgeon

    Chalandri

  • Η κύστη συνήθως αφορά παλαιές ιγμορίτιδες, η περιγραφή για το φλεβικό σύστημα είναι στα πλαίσια φυσιολογικών παραλλαγών που μπορεί να υπάρξουν σε κάποιους ανθρώπους - οπότε τίποτε ανησυχητικό από την περιγραφή

    Giannouli Ermioni

    Neurologist

    Neo Psychiko

  • Προφανώς εννοείτε στο πρόσθιο τοίχωμα του δεξιου μετωπιαίου κόλπου. Τιποτα απ' αυτα που γράφετε δεν ειναι ανησυχητικό. Όμως τη μαγνητική προφανώς κάποιος συνάδελφος τη ζήτησε, ο οποίος σας παρακολουθεί. Το σωστό είναι τη δει και να σας ενημερώσει.

    Staurinou Pantelis

    Neurosurgeon

    Neo Faliro

  • Καλησπέρα σας. Εύλογες οι απορίες σας. Πολύ σημαντικά ευρήματα και κατανοώ την ανησυχία σας. Θα πρέπει αυτά τα ευρήματα να αξιολογηθούν και να συν εκτιμηθούν με βάση το ιστορικό του ασθενούς και τυχόν κλινικά συμπτώματα. Σαφώς ο ασθενής χρήζει μιας καλής νευροχειρουργικής κλινικής εξέτασης από εξειδικευμένο νευροχειρουργό και περεταίρω συμβουλής.

    Παπανικολάου Παντελεήμων

    Neurosurgeon

    Nea Smirni