• General topics
  • Submitted on 28/05/2023

Καλησπερα! Ειμαι 30 ετων με ΣΠΩ. Στα 24 μου διαγνώστηκε με αντίσταση στην ινσουλίνη, δεν εχω σταθερο κυκλο (περιοδος ανα δυο-τρεις μηνες χωρις χαπια), εχω κανει 6 σπερματεγχυσεις, καμια επιτυχής. Στο παρελθόν ειχα μια βιοχημική κύηση. Έπειτα εκανα δυο εμβρυομεταφορες (εξωσωματική) η δευτερη με επιτυχημένη εμφύτευση των δυο βλαστοκύστεων αλλα και οι δυο βλαστοκύστες οδήγησαν σε ανεμβρυονικες κυήσεις. Λιγο πριν την ωοληψια υπηρξε αυξημένη προλακτινη 1.500 αλλα τιποτα παθολογικό στην υπόφυση. Ξεκινησα εδω και ενα μηνα διατροφη χαμηλών υδατανθράκων και μου ινοσιτολη καθως ο γιατρος ειπε οτι ευθύνεται το ΣΠΩ και τα ωαρια για την αποτυχία. Ωστοσο ο γιατρος δεν πιστευει οτι θα βοηθησει πολυ η μυο ινοσιτολη….. η ωορρηξία ομως δεν βελτιώθηκε ακομη. Εχω κανονικο ΔΜΣ, ειμαι σχετικα αθλητική και αναρωτιέμαι τι αλλο μπορω να κανω….. Δεν μπορω αλλο να περιμενω…. (Απο την πλευρα του συζύγου, ολα φυσιολογικά συμφωνα με τον γιατρο, αν και δεν υπηρχε η βέλτιστη ποιότητα σπέρματος συμφωνα με το σπερμοδιαγραμμα)

2 specialists answered

  • Θα πρέπει να επισκεφθείς γυναικολόγο με εξειδίκευση στη γονιμότητα, ιδανικά με ολιστική προσέγγιση, για τη βέλτιστη αντιμετώπιση και αποτέλεσμα

    Hatzidaki Valy

    Gynecologist - Obstetrician

    Neo Psychiko

  • Καλησπέρα. Δυστυχώς τα δεδομένα που αναφέρατε ενώ είναι πολλά δεν είναι αρκετά και, επίσης, είναι δύσκολο να ερμηνευθούν σωστά χωρίς ένα πολύ καλό ιστορικό και μια κλινική εξέταση. Η προλακτίνη είναι σίγουρα σωστή? Τι μονάδες μέτρησης έχει? Το ΣΠΩ είναι πολύ συχνό και μερικές φορές ιδιαίτερα απαιτητικό στην προσέγγιση του. Συνεχίστε την δίαιτα σας. Ποιο σκεύασμα ινοσιτόλης λαμβάνετε και σε ποια δόση? Τόσο η δίαιτα όσο και ινοσιτόλη χρειάζονται κάποιο χρόνο για να δράσουν και ίσως ο ένας μήνας δεν είναι αρκετός. Σας εύχομαι τα καλύτερα και ελπίζω να βοήθησα έστω και στο ελάχιστο.

    Αλ-Αχμάρ Σάμερ Νικόλαος

    Gynecologist - Obstetrician

    Panormou