• General topics
  • Submitted on 22/05/2023

Καλησπέρα είμαι 15 χρονών. Το πιγούνι μου πάει πιο πίσω από το στόμα. Μπορώ να κάνω κάτι για να το διορθώσω. Αν ναι χρειάζεται να επισκεφθώ κάποιον οδοντίατρο ? (δεν έχω βάλει ποτέ σιδεράκια ούτε μασελάκι)

10 specialists answered

  • Ο ορθοδοντικός είναι ο υπεύθυνος ειδικός για την ανάπτυξη των γνάθων και την θέση των δοντιών. Σίγουρα θα υπάρχουν δυνατότητες. Θα σας συμβούλευα να επισκεφτείτε ένα ορθοδοντικό.

  • Ναι, με βάση την περιγραφή σας θα ήταν καλό να επισκεφτείτε έναν ορθοδοντικό για μια πρώτη γνωμάτευση. Πάντως είναι σίγουρο ότι υπάρχουν λύσεις για να διορθωθεί το πρόβλημα. Καλή συνέχεια.

    Ορθοδοντική Καναβάκης

    Orthodontist

    Marousi

  • Θα πρέπει να γίνει αξιολόγηση ορθοδοντική για να απαντηθεί το ερώτημα αυτό. Θα πρέπει να γίνουν και κάποιες ακτινογραφίες ώστε να αναλυθεί και η σχέση των οστών του προσώπου. Δεν είναι τόσο απλή η απάντηση για το τι πρέπει να γίνει. Για το αν μπορεί να γίνει κάτι , ναι μπορεί. Αλλά όπως είπαμε και πριν πρέπει πρώτα να γίνει αξιολόγηση.

    Mperdousis Ilias

    Orthodontist

    Koropi

  • Καλησπέρα, μπορείς να το διορθώσεις και αναλόγως το πρόβλημα θα αποφασιστεί με τι ειδους θεραπεία θα γίνει. Θα πρέπει να επισκεφτείς ειδικό ορθοδοντικό και θα χρειαστεί να έχεις κάνει ψηφιακή πανοραμική και πλάγια κεφαλομετρική ακτινογραφία.

    Koutsoumpou Despoina Marina

    Orthodontist

    Agia Paraskevi

  • Συνιστάται ορθοδοντική θεραπεία με ακίνητους μηχανισμούς πάνω & κάτω. Η προς τα εμπρος μετακινηση του κάτω οδοντικού τόξου μπορεί πιθανόν να γίνει με μηχανισμό τύπου FA distalizer ή Forsus.

    Καλαμάτας Βασίλης

    Orthodontist

    Ano Patisia

  • Καλησπέρα σας. Το ορθό είναι να κλείσετε ένα διαγνωστικό ραντεβού να γίνει εκτίμηση από την γιατρό και να σας ενημερώσει εκτενέστερα σχετικά με το πρόβλημά σας.
    Στην διάθεση σας…

    Matoula Matina

    Orthodontist

    Kolonaki

  • Το πρόβλημά σας είναι δυνατόν να αντιμετωπισθεί, αλλά η λύση του εξαρτάται από την βαρύτητα του. Αν είναι ήπιας έως μέτριας βαρύτητας συνήθως χρειάζεται μια ορθοδοντική θεραπεία, ενώ αν είναι έντονης βαρύτητας ίσως να χρειαστεί συνδυασμένη ορθοδοντική-γναθοχειρουργική αντιμετώπιση.
    Μόσχος Παπαδόπουλος, Καθηγητής Ορθοδοντικής Α.Π.Θ.

    Papadopoulos Moshos

    Orthodontist

    Thessaloniki

  • Καλησπέρα! Έτσι όπως μου το περιγράφετε, μάλλον Ορθοδοντικό πρέπει να επισκεφθείτε και αυτός θα σας κατευθύνει για το πως πρέπει να προχωρήσετε.

    Kotinas Anastasios

    Orthodontist

    Ampelokipoi

  • ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΟΡΘΟΔΟΝΤΙΚΗ.ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΚΛΕΙΣΕΤΕ ΕΝΑ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΓΙΑ ΕΛΕΝΧΟ

    Ragkou Vasiliki

    Orthodontist

    Pagrati

  • Η ορθοδοντική μπορεί να σε βοηθήσει να διορθωθεί η αρμονία πιγουνιού και στόματος!
    Μία επίσκεψη σε ειδικό ορθοδοντικό θ σου λυπσει όλες τις απορίες σου!

    KATSADOURIS ALEXIS

    Orthodontist

    Drosia