• General topics
  • Submitted on 29/05/2023

Γεια σας… ειμαι 29 χρονων και πριν ενα χρονο διαγνωστηκα σε παπ με ατυπα αδενικα κυτταρα υποπτα για κακοηθεια. Η κολποσκοπηση εδειξε cin1 εως εστιακως cin2. Επειτα προχωρησαμε με τον γιατρο σε υστεροσκοπηση. Βρεθηκαν 2πολυποδες( 1σε μητρα, 1 στον τραχηλο) και αφαιρεθηκαν και η ιστολογικη εδειξε μονο αλλοιωσεις cin1. Ο γιατρος προτεινε να το παρακολουθουμε. Επομενο παπ υστερα απο 6 μηνες αρνητικο. Επομενο παπ μετα απο 8 μηνες LGSIL. Η κολποσκοπηση εδειξε cin1 και cin2.Θα προχωρησω σε επεμβαση αλλα φοβαμαι πολυ. Ενας γυναικολογος μου προτεινε loop και για δευτερη αποψη που πηγα μου προτειναν laser cone αν και ο γιατρος μου ειπε πως θα αφαιρεσει τις αλλοιωσεις σαν «φετα» περιπου 1cm, οχι σε σχημα κωνου. Φοβαμαι παρα πολυ γιατι θελω να κανω παιδακια.. Διαβαζω διαφορα στο διαδικτυο για υποτοπες για δευτερες επεμβασεις και εχω αγχωθει. Αν δεν καθαρισει καλα και θελω και αλλες επεμβασεις πως θα κανω παιδακια; Τι σημαινει αυτο που μου λενε πως αν ειμαστε σε υγιη ορια δεν θα εχω θεμα; Διαφορετικα τι θα γινει;

3 specialists answered

  • Αν τα όρια δεν είναι ελεύθερα , θα πρέπει να γίνει και δεύτερη επέμβαση , όμως θα μπορούσατε να πέτε συντηρητικά με κολπικές κρέμες κι επανάληψη της κολποσκοπηση με βιοψίες σε 3 μήνες , επίσης DNA τεστ για να δείτε αν ανήκει στην ομάδα υψηλού κινδύνου ή όχι

    Βαρχαλαμά Ευγενία

    Gynecologist - Obstetrician

    Korydallos

  • Καλησπέρα σας. Καταλαβαίνω απόλυτα το πως νιώθετε και πόσο φοβισμένη είστε. Δυστυχώς εάν έχετε βιοψία που να πιστοποιεί οτι έχετε CIN2, αυτή θεωρείτε υψηλού κινδύνου και η σύσταση είναι να αφαιρείτε ακόμα και αν σε κάποιες γυναίκες μπορεί να υποστρέψει. Κατά τη γνώμη μου είτε γίνει με laser είτε με loop το αποτέλεσμα θα είναι το ίδιο και μάλλον πιο πολύ θα μέτραγε η εμπειρία του γιατρού παρά η τεχνική. Όσο αφορά το αν θα μπορείτε να κάνετε παιδιά δε νομίζω οτι θα έπρεπε να ανησυχείτε αφού η πιθανότητα για πρόωρο τοκετό (γιατί αυτός είναι ο κίνδυνος) ναι μεν είναι αυξημένη στις γυναίκες που έχουν κάνει loop αλλά σε καμία περίπτωση δεν είναι δε... Read more

    Αλ-Αχμάρ Σάμερ Νικόλαος

    Gynecologist - Obstetrician

    Panormou

  • Με CIN 1 να μην κάνετε τίποτα απολύτως loop γίνεται μόνο εφ όσον η βιοψία που δεν κάνατε δείξει CIN 2 η υστεροσκοπηση κακώς έγινε

    Ainatzoglou Konstantinos

    Gynecologist - Obstetrician

    Thessaloniki