• General topics
  • Submitted on 26/03/2023

Εχω ραγίσει τον αστράγαλο Και το ποδι μου ειναι σε νάρθηκα εδω και 8 ημέρες Ειναι φυσιολογικο να νοιωθω το ποδι μου πολυ βαρυ; Και να νοιωθω οτι με καιει;

14 specialists answered

  • Μετα απο κάταγμα στα οστα προκαλείται πρήξιμο στην περιοχή. Η τοποθετηση νάρθηκα στα πλαισια αντιμετώπισης σε συνδυασμό με το οίδημα συνέπεια της κακωσης ενδεχεται να σας προκαλουν τα συμπτώματα που αναφερεται. Ωστοσο χρειάζεται να συνεκτιμηθουν εαν υπάρχουν τραυματα (στο δερμα) στην περιοχή της κακωσης ή ασκείται πίεση απο τον ναρθηκα περισσότερο απο οσο πρέπει.

    Σπηλιωτόπουλος Γεώργιος

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Ampelokipoi

  • Η παρατεταμένη ακινητοποίηση ενός άκρου μπορεί να επιφέρει αυτού του είδους την ενόχληση.
    Παρόλα αυτά καλό είναι να σας δει ένας συνάδερφος αγγειολόγος ή αγγειοχειρουργός προκειμένου να αποκλείσει το ενδεχόμενο μιας αρχομένης εν τω βάζει φλεβοθρόμβωσης.
    Όσο μπορείτε κρατήστε το σε ένα επίπεδο ψηλότερα από την λεκάνη και μην το αφήνετε να κρέμεται αρκετή ώρα προς τα κάτω.

    Παπουλίδης Νικόλαος

    Orthopaedic - Orthopaedic Surgeon

    Marousi

  • Αν έχετε Απαρεκτοπιστο καταγμα αστραγάλου και η τελική θεραπεια ειναι η ακινητοποίηση τοτε σιγουρα θα χρειαστούν παραπανω ημερες στον ναρθηκα/γύψο.
    Το ακινητοποιημένο σκέλος πρήζεται γιατι πολυ απλα το φλεβικο σύστημα χωρις την δράση των μυών (που ειναι και αυτοι σε ακινητοποίηση ) δεν μπορει να αρδέψει το αιμα απο την Περιφέρια. Αυτο εχει σαν αποτέλεσμα την λεγόμενη φλεβική στάση. Η σύσταση μας ειναι άρση σκέλους , αποιδηματικη αγωγη και εκτίμηση απο ορθοπαιδικό.

    Piskopakis Nikolaos

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Marousi

  • Μήπως σε πιέζει ο νάρθηκας ?Βαλε το πόδι σου ψηλά σε ανατροπή θέση

    Vamvatsikos Konstantinos

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Agios Stefanos

  • Καλησπέρα σας. Φυσιολογικά δεν θα πρέπει να σας ενοχλεί. Θα χρειαστεί ακτινογραφία για να γίνει σύγκριση με την πρώτη και να σας δει Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Διακάτος Ανδρέας

    Orthopaedic - Orthopaedic Surgeon

    Ilioupoli

  • Ναι είναι λογικό λόγω του οιδήματος.πρεπει ν τσεκαρετε αν είναι πολύ πιεστική η περίδεση.θα βοηθού κάποια αποιδηματικη αγωγη

    Βλαχόπουλος Διονύσιος

    Ορθοπαιδικός χειρουργός - Τραυματολόγος

    Pyrgos

  • Καλημέρα σας. Ναί είναι φυσιολογικό μεν, αλλά υπό προϋποθέσεις. Εφόσον δέν συντρέχει κάποιο πρόβλημα θρομβώσεως. Θέλει πάντα κλινικό έλεγχο.

    Mylonas Hrusanthos

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός - Τραυματιολόγος

    Anavissos

  • Η ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΕΧΟΥΝ ΝΑΡΘΗΚΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ ΤΟΥ ΣΩΜΑΤΟΣ ΣΕ ΑΝΑΡΡΟΠΗ ΘΕΣΗ, ΓΙΑΤΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΠΟΛΥ ΕΥΚΟΛΑ ΠΡΗΖΕΤΑΙ ΚΑΙ ΔΙΝΕΙ ΤΗΝ ΑΙΣΘΗΣΗ ΤΟΥ "ΒΑΡΟΥΣ" ΚΑΙ ΤΟΥ ΚΑΨΙΜΑΤΟΣ.ΕΠΕΙΔΗ ΒΕΒΑΙΑ ΧΩΡΙΣ ΤΗΝ ΚΛΙΝΙΚΗ ΕΙΚΟΝΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΒΓΟΥΝ ΛΑΘΟΣ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ, ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΣΑΣ ΔΕΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΠΟΥ ΕΒΑΛΕ ΤΟΝ ΝΑΡΘΗΚΑ.

    Dimitrakopoulos Mihail

    Ορθοπαιδικός

    Evosmos

  • Ναι λογικό είναι. Να το βάζετε ψηλά

    Αναγνώστου Αντώνιος

    Orthopaedic - Orthopaedic Surgeon

    Thessaloniki

  • Δεν είναι απόλυτα φυσιολογικό, χρειάζεται να σας εκτιμήσει άμεσα Ορθοπαιδικός Χειρουργός...

    Ilias Apostolos

    Orthopaedic - Orthopaedic Surgeon

    Glyfada

  • Απολύτως φυσιολογικό γιατί πωρώνεται το κάταγμα!

    Andreopoulos Asimakis

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Ilion

  • Αγαπητέ / ή μου, ένα κάταγμα μετά 8 μόλις μέρες από το ατύχημα παρουσιάζει ένα οίδημα στην περιοχή του άκρου ποδός και έτσι είναι δυνατόν να υπάρχουν συμπτώματα αυτού του τύπου που αναφέρετε παραπάνω. Μετά από λίγες ημέρες θα αρχίσουν να υποχωρούν. Να προσέξετε μόνον μήπως τα συμπτώματα δεν είναι από το κάταγμα αλλά από τον σφικτό γύψο / νάρθηκα. Τότε είναι ανάγκη να ζητήσετε βοήθεια από το ιατρό. Σας ευχαριστώ.

    Στατήρης Σπυρίδων

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Ampelokipoi

  • Είναι απόλυτα φυσιολογικό να το νιώθετε βαρύ.Δοκιμάστε να το έχετε ψηλά για να φύγει το οίδημα και ελέγξτε μήπως ο νάρθηκας είναι αρκετά σφιχτός.

    Παπαδόπουλος Παναγιώτης

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός - Αθλητίατρος

    Glyfada

  • Nαι, ειναι πολυ νωρις ακομη

    Αλαφροπάτης Ηλίας

    Orthopaedic - Orthopaedic Surgeon

    Evosmos