• Gastroesophageal reflux disease (GERD)
  • Submitted on 30/04/2024

Η γιαγιά μου μετά από γαστροραργια λόγω σιντρομ η οποία έχει καρδιακή ανεπάρκεια και η οποία έκανε μετάγγιση μια φιάλη και έπαθε πνευμονικο οίδημα, είχε επίσης απώλεια καλίου όπου και της πρόσθεσαν στο νοσοκομείο αλλά και στο σπίτι για μερικές μέρες, στις σημερινές εξετάσεις είδα αυξημένο ζάχαρο 130 όπου δεν είχε ποτέ πάνω από 80 και κρεατινινη 1.28 ενώ πριν από την γαστροραργια είχε 0.8 επίσης ουρια 57. Ήθελα ν ρωτήσω αυτές οι τιμές συνιθιζεται να αυξάνουν και θα επανέλθουν γιατί είναι όπως φαίνεται από το όλο συμβάν και όλη την αγωγή η υποτίθεται ότι άλλαξε κάτι στην υγεία της μετά από αυτό και θεωρείται παθολογικό πλέον?

3 specialists answered

  • Η γιαγιά σας είναι σύνθετο πρόβλημα. Προφανώς παίρνει διάφορα φάρμακα που μπορούν να αλλάζουν τις τιμές και μπιρεί να απορρυθμίστηκε η υγεία της από την αιμορραγία. Δεν μπορώ να πω τίποτα παραπάνω έτσι απλά χωρίς να ξέρω τον ασθενή.

    Οικονόμου Γεώργιος

    Gastroenterologist

    Marousi

  • Για τη γλυκόζη ορού (ζάχαρο) δεν έχω κάτι να σας σχολιάσω, κρατήστε όμως ότι μία σποραδικά αυξημένη τιμή δεν αρκεί για συμπεράσματα. Η ουρία αυξάνει πάντα σε περιπτώσεις γαστρορραγίας και αναμένεται να υποχωρήσει σταδιακά. Η κρεατινίνη αυξάνεται σε περίπτωση ισχυρής διουρητικής αγωγής που αποτελεί τη βασική αντιμετώπιση στο πνευμονικό οίδημα. Έχετε κατά νου να υπάρχει καλή λήψη υγρών και οι δείκτες αυτοί θα πρέπει να βελτιωθούν σε επόμενο έλεγχο.

    Ζιρκόπουλος Δημήτριος

    Gastroenterologist

    Neo Irakleio

  • Αναμενόμενες τιμές,μετά από τόσο σοβαρή κατάσταση της υγείαςτης

    Georgantas Dimitrios

    General surgeon

    Marousi