• Gastroenteritis
  • Submitted on 19/05/2023

Καλησπέρα σας,έχω μια κόρη 12 χρόνων η οποία από μικρή έχει πρόβλημα δυσκοιλιότητας,έχουμε κάνει εξετάσεις άνω κάτω κοιλίας και μας είπαν ότι όλα είναι φυσιολογικά και έχουμε πάει πριν χρόνια σε παιδογαστεντερολογο μας είπε κ εκείνη διατροφή κ όπως την εξέτασρ δεν είδε κάτι ανηνυχιτικο, απλά με ανησυχεί το γεγονός ότι μετά τη δυσκοιλιότητα της γυρνάει σε διάρροια σε συχνότητα 2 φορές το μήνα περίπου για 3 με 4 μερες, η αλήθεια είναι ότι δεν κάνει σωστή διατροφή αλλά και λάθος χρήση τουαλέτας ( έχει βρει τρόπο και τα κάνει πρώτα όρθια και μετά καθίζει στη λεκάνη) θα ήθελα σας παρακαλώ να μου πείτε αν χρειάζεται να κάνουμε κάποιες συγκεκριμένες εξετάσεις που δεν έχουμε κάνει,σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

2 specialists answered

  • Μπορείτε να πάρετε δεύτερη γνώμη παιδογαστρεντερολόγου (και ψυχιάτρου γιατί σε τόσο μικρές ηλικίες η δυσκοιλιότης και οι εναλλαγές κενώσεων μπορεί να είναι κάποιο θέμα ψυχολογίας που το παιδάκι δεν έχει μοιραστεί με τους οικείους του και όχι αποκλειστικά "τοπικό" εντερικό) και, από αυτό που περιγράφετε ότι κάνει λάθος χρήση τουαλέτας, υπάρχει και ένδειξη να μιλήσετε με κάποιον χειρουργό πρωκτολόγο που θα μπορούσε να "επανεκπαιδεύσει" το τελευταίο τμήμα του παχέος εντέρου του παιδιού σας με ειδικές τεχνικές, π.χ. Biofeedback (βιοανάδραση), ασκήσεις Kegel κτλ.
    Για να πάρετε μίαν ιδέα γενικά για την δυσκοιλιότητα: https:/
    ... Read more

    Ζώγας Νικόλαος

    Gastroenterologist

    Kallithea

  • Δεν γνωρίζω τι εξετάσεις έχετε κάνει για να απαντήσω.
    Συνήθως η εικόνα αυτή είναι ένας τύπους ευερέθιστου εντέρου, αλλά σίγουρα χρειάζεται κάποιο κοίταγμα πριν καταλήξεις στην διάγνωση αυτή. Η επιλογή της να ενεργείται με τον τρόπο που περιγράφετε μπορεί να σημαίνει ύπαρξη πάθησης. Σίγουρα να το ελέγξετε.

    Οικονόμου Γεώργιος

    Gastroenterologist

    Marousi