• Menopause
  • Submitted on 03/09/2023

Χαίρεται! Είμαι γυναίκα, 53 χρόνων και στα 51 μπήκα στην εμμηνόπαυση, έχοντας μετά από ένα χρόνο όλα τα συμπτώματα, κυρίως όμως σφοδρούς πονοκεφάλους. Πραγματοποιήθηκε διερεύνηση για τα αίτια, ινιακή κεφαλαλγία ήταν η διάγνωση, χωρίς σαφή αιτία, και αφού δε βρέθηκε κάποια άλλη παθολογική αιτία, ο γυναικολόγος μου μου συνέστησε τη λήψη οιστρογόνων για 2 ή 3 μήνες, για την τυχόν αντιμετώπιση του πονοκεφάλου (τύπου ημικρανίας και κάποια χαρακτηριστικά ανευρύσματος) και των λοιπών συμπτωμάτων (υπερένταση, κυκλοθυμία, πονοκέφαλος, κλπ). Πράγματι, ο πονοκέφαλος εξαφανίστηκε εντελώς εκείνους τους μήνες, όμως επανήλθε 2 μήνες μετά. Συνέχισα με τη λήψη φυτο-οιστρογόνων και μειώνονταν η ένταση, όμως μετά από σύσταση γιατρού τα σταμάτησα. Ο πονοκέφαλος στη πλειοψηφία του ήταν σε καθημερινή βάση, μεγάλης έντασης, επίμονος και ηρεμούσε ΜΟΝΟ κατά την κατάκλιση. Η λήψη απλών αναλγητικών δε βοηθούσε. Τα χάπια που έδωσε ο νευρολόγος (lonalgal εάν δε κάνω λάθος μαζί με ένα άλλο χάπι που δεν θυμάμαι την ονομασία του), βοήθησε τις πρώτες 2 μέρες, αλλά μετά διέκοψα καθώς είχα σοβαρές παρενέργειες. Η ερώτηση μου είναι• μπορεί η εμμηνόπαυση να προκαλέσει τέτοιο είδος πονοκεφάλου; Και αν ναι, πως μπορώ να τον αντιμετωπίσω; Κανένας δε μου έχει δώσει μια ξεκάθαρη απάντηση. Σας ευχαριστώ και αναμένω για τη σύντομη απάντηση σας!

2 specialists answered

  • Θα μπορέσετε να συνεχίσετε τα φυτό οιστρογόνα για τουλάχιστον 1 χρόνο μέχρι ο οργανισμός να συντονιστεί στη νέα τάξη πραγμάτων

    Βαρχαλαμά Ευγενία

    Gynecologist - Obstetrician

    Korydallos

  • Καλησπέρα σας. Φυσικά η εμμηνόπαυση μπορεί να προκαλέσει κεφαλαλγία. Η πιθανότερη αιτία είναι μια διαταραχή στην έκκριση των ορμονών από την ωοθήκη. Γι αυτό το λόγο η λήψη οιστρογόνων σας βοήθησε. Με την σταθερή λήψη οιστρογόνων που πέρνατε για 2 μήνες δεν υπήρχαν εναλλαγές στα επίπεδα κ κατά συνέπεια ούτε πονοκέφαλοι. Δεν γνωρίζω τους λόγους που τα σταματήσατε και προφανώς χωρίς να γνωρίζω το πλήρες ιστορικό σας δεν θα μπορούσα να επεκταθώ περισσότερο. Εαν πάντως είναι κάτι που επηρεάζει την ποιότητα ζωής σας σημαντικά υπάρχουν αρκετά πράγματα για να δοκιμάσετε και να δείτε τι ταιριάζει καλύτερα σε εσάς. Ελπίζω να βοήθησα έστω και στο ελάχισ... Read more

    Αλ-Αχμάρ Σάμερ Νικόλαος

    Gynecologist - Obstetrician

    Panormou