• Menopause
  • Submitted on 29/11/2022

Τελευταία περίοδος Φεβρουάριος 2021 μετά άνα εξάμηνο μόλις μία σταγόνα αίμα τελευταία φορά πριν 15 ημέρες υπάρχει κυνδυνος να μείνω έγκυος;

10 specialists answered

  • Είναι απαραίτητο να γίνει γυναικολογική εκτίμηση.

    Anamaterou Hrysanthi

    Ενδοκρινολόγος - Διαβητολόγος

    Marousi

  • ΕΑΝ ΕΙΣΤΕ ΣΕ ΕΜΗΝΟΠΑΥΣΗ ΚΑΜΜΙΑ

    Rotas Mihalis

    Gynecologist - Obstetrician

    Nea Smirni

  • Χωρίς να υπάρχουν μετρήσεις ορμονών δεν γνωρίζουμε την αιτία της απουσίας κύκλου. Συνεπώς να κάνουμε εξετάσεις αίματος και να δούμε αυτή την πιθανότητα.

    Paparodis Rodis

    Endocrinologist

    Patras

  • Οταν δεν ερχετε περιοδος και εχουμε επαφες, παντα πρεπει να τσεκαρουμε αν ειμαστε εγκυος

    Μπεραρντέλλι Ρίτα

    Ενδοκρινολόγος - Διαβητολόγος

    Thessaloniki

  • Οι πιθανότητες αν είστε σε εμμηνόπαυση είναι ανύπαρκτες. Μια Γυναικολογική εξέταση και ένα κολπικό υπέρηχογραφημα είναι απαραίτητα.

    Hoursoglou Sotirios

    Gynecologist - Obstetrician

    Peristeri

  • Καλησπέρα σας. Η πιθανότητα εγκυμοσύνης όταν υπάρχουν ελεύθερες επαφές δεν έχει να κάνει με την ηλικία αλλά με το αν μια γυναίκα βρίσκεται σε εμμηνόπαυση ή όχι. Εμμηνόπαυση ορίζουμε την απουσία περιόδου για 12 συνεχόμενους μήνες. Εάν λοιπόν ανήκετε σε αυτήν τη κατηγορία τότε η πιθανότητα εγκυμοσύνης είναι πάρα πολύ μικρή αλλά όχι μηδενική αφού πολύ σπάνια βλέπουμε ότι κάποιες γυναίκες ακόμα και μετά τους 12 μήνες αμηνόρροιας (δηλαδή χωρίς περίοδο) μπορεί να κάνουν σποραδικά ωορρηξία και άρα να έχουν κ πάλι μια περίοδο. Εάν από την άλλη είστε κάποια χρόνια τώρα σε εμμηνόπαυση τότε αυτή η σπάνια πιθανότητα γίνεται ακόμα πιο σπάνια. Θα ήταν σκόπ... Read more

    Αλ-Αχμάρ Σάμερ Νικόλαος

    Gynecologist - Obstetrician

    Panormou

  • Καλησπέρα σας,
    για να μπορέσουμε να αξιολογήσουμε το δυναμικό γονιμότητας ή όχι, θα πρέπει να γίνει ενας πλήρης γυναικολογικός έλεγχος με λήψη πλήρους ιστορικού, με διακολπικό υπερηχογράφημα και αξιολόγηση κάποιων ορμονικών δεικτών.

    Mpoutas Ioannis

    Gynecologist - Obstetrician

    Ampelokipoi

  • Με δεδομένο ότι πέρασαν περισσότεροι από 12 μήνες από την ΤΕΡ είναι φρόνιμο να εξεταστείτε συνολικά για να αποκλειστούν αλλά αίτια πέραν της κύησης η πιθανότητα της οποίας είναι εξαιρετικά μικρή (εάν υφίσταται)

    Μήτρου Σωτήριος

    Gynecologist - Obstetrician

    Ilisia

  • Εξαρτάται από την αιτία της αραιομηνόρροιας. Γενικά αν είστε κάτω των 50 ετών, η πιθανότητα μπορεί να είναι μικρή αλλά δεν είναι μηδενική. Θα ήταν χρήσιμες κάποιες ορμονικές εξετάσεις.

    Hatzidaki Valy

    Gynecologist - Obstetrician

    Neo Psychiko

  • για να σας απαντήσουμε σωστά θα πρεπει να γνωρίζουμε την ηλικία σας και να έχουμε προσφταο υπερηχογραφικό έλεγχο με εργαστηριακές εξετάσεις και πληρες ιστορικό

    Alexopoulou Artemis

    Gynecologist - Obstetrician

    Neo Psychiko