• Menopause
  • Submitted on 15/04/2023

Καλησπέρα. Είμαι γυναίκα, 53 χρονών στην εμμηνόπαυση και πάσχω εδώ και ένα χρόνο από πονοκεφάλους αριστερής πλευράς που δε περνάνε εύκολα με την λήψη απλών αναλγητικών. Η μαγνητική μου βγήκε καθαρή, όμως οι πονοκέφαλοι συνεχίζονται. Μου είπαν για ένα είδος ινιακής κεφαλαλγίας. Με τη λήψη οιστρογόνων για διάστημα 3-4 μηνών οι πονοκέφαλοι εξαφανίστηκαν. Πλέον παίρνω φυτο οιστρογόνα. Προσφατα έκανα αιματολογικές εξετάσεις και τα λευκά αιμοσφαίρια (12.000) καθώς και οι αιμοπεταλιακοί δείκτες p-lcr (48.3) και pdw (18.0) είναι ελαφρώς τσιμπημένοι. Επίσης έχω ανεβασμένο ζάχαρο. Την ημερα της εξέτασης είχα πονόδοντο, πονο αριστερα στη κοιλια, κούραση και κακουχία γενικότερα. Είναι κάτι το οποίο θα πρέπει να με κάνει να ανησυχήσω; Υπάρχει περίπτωση για αυτές τις ανεβασμένες τιμές να οφείλονται τα οιστρογόνα ή το ζάχαρο; Ή μήπως είναι κάτι που προέρχεται από το κεφάλι; Παρακαλώ απαντήστε μου. Σας ευχαριστώ!

6 specialists answered

  • Οτι αναφορά το ζάχαρο, καλο να ηταν να κανετε εξετασεις για να ξαναδειτε αν υπαρχει διαβήτη και αν θα χρειαστεί θεραπεια

    Μπεραρντέλλι Ρίτα

    Ενδοκρινολόγος - Διαβητολόγος

    Thessaloniki

  • Γεια σας, αν με τα φυτό-οιστρογόνα έχετε βελτίωση μπορείτε να τα συνεχίσετε, δεν επηρεάζουν τις τιμές αυτές

    Surios Konstantinos

    Gynecologist - Obstetrician

    Ilisia

  • Μπορείτε να κάνετε μία επανάληψη γενικής αίματος σε 1 μήνα. Πιθανόν να είχατε μία φλεγμονή στο δόντι ή μία ίωση και ήταν αυξημένα τα λευκά αιμοσφαιρια. Το σάκχαρο θα πρέπει να το έχετε ρυθμισμένο.

    Πανά Αντιγόνη

    Gynecologist - Obstetrician

    Ano Touba

  • Θα πρέπει να επισκεφθείς με όλο το ιστορικό σου γυναικολόγο με εξειδίκευση στη γυναικολογικη ενδοκρινολογία που θα σε καθοδηγήσει κατάλληλα

    Hatzidaki Valy

    Gynecologist - Obstetrician

    Neo Psychiko

  • Η φλεγμονή στο δόντι θα μπορούσε να ανεβάσει τόσο τις τιμές των λευκών όσο και του σακχάρου. Η πρόταση μου είναι να τις επαναλάβετε.

    Koutsaki Maria

    Endocrinologist

    Kesariani

  • Καλησπερα.Το προβλημα σας ειναι πολυπλοκο.Πρωτα χρειαζεται να αναφερεται το ατομικο ιατρικο γυναικολογικο ιστορικο .Ποια ειναι η αποψη του νευρολογου για τη προελευση της κεφαλαλγιας?Τη αποψη εχει ο γυναικολογος και αν εχετε ολοκληρωση πληρες γυναικολογικο ελεγχο (τεστ ΠΑΠ, γυναικολογικη εξεταση,διακολπικο υπερηχο ,μαστογραφια,μετρηση οστικης πυκνωτητας).Ποιος σας χορηγησε την Θεραπεια ορμονικης υποκαταστασης ,τα οιστρογονα ,και πιο σκευασμα και γιατι μονο 3-4 μηνες.Τα φυτο οιστρογονα ποσο καιρο τα παιρνεται και εχεται τα ιδια αποτελεσματα ?Αυτες οι τιμες στη γενικη αιματος δεν συνδεονται με τα οιστρογονα και με το ζαχαρο.

    Μπαμπαμέτος Ηλίας

    Gynecologist - Obstetrician

    Ilion