• Cataract surgery
  • Submitted on 13/12/2022

τι μπορει να ειναι η αιτια που μετα απο επεμβαση καταραχτη εχω οραση 7\10 και πρεπει να φοραω γιαλια για να βλεπω,και αν μπορω τωρα να κανω κατι για καλητερα

22 specialists answered

  • υπολειπόμενος κερατικός αστιγματισμός που, μάλλον, δε μειώνει τόσο πολύ την οπτική δυνατότητα, θόλωση οπισθιου περιφακίου που χρήζει λέηζερ, διαταραχές του ιριδοκορικού διαφράγματος κ οίδημα ή μεμβράνες της ωχράς κηλίδος

    Δημητρακόπουλος Πάνος

    Ophthalmologist

    Pyrgos

  • Πιθανώς έχετε υπολειπόμενο αστιγματισμού ή ο φακός που χρησιμοποιήθηκε δημιούργησε κάποια μυωπία η υπερμετρωπία. Υπάρχουν τρόποι για να βελτιωθεί η όραση και κάποιες φορές χρειάζεται να αλλαχθεί ο φακός που μπήκε κατά την επέμβαση καταρράκτη

    Μπαραμπούτη Φωτεινή

    Χειρουργός Οφθαλμίατρος

    Cholargos

  • Καλησπέρα σας. υπάρχουν πολλοί λόγοι που απαντούν την ερώτησή σας. Για να σας δώσουμε μία συγκεκριμένη απάντηση πρέπει να γίνει μία διεξοδική εξέταση ώστε να σας δώσουμε την καλύτερη δυνατή λύση.

    Βρυώνης Νικόλαος

    Ophthalmologist

    Ampelokipoi

  • Πολλές μπορούν να είναι οι αιτίες και αυτό που λέμε εμμετρωπία (δηλαδή να μην φοράτε γυαλιά μετά το χειρουργείο καταρράκτη) μπορεί να επιτευχθεί μόνο με λεπτομερή έλεγχο προεγχειρητικά και συζήτηση για το είδος του ενδοφακού (τορικού, EDOF, τριπλοεστιακού κ.τ.λ) που θα τοποθετηθεί κατά τη διάρκεια του χειρουργείου του καταρράκτη.

    Μπορείτε σαφώς να βελτιώσετε τη κατάσταση και αν είναι και κάτι που σας ενοχλεί θα πρέπει να το συζητήσετε με τον οφθαλμίατρο σας.

    Γκόγκος Μανώλης MD

    Χειρουργός Οφθαλμίατρος

    Thiva

  • Καλησπέρα , η οπτική οξύτητα 7/10 μετά την επέμβαση είναι με διόρθωση γυάλιων; Και αν ναι με τι διόρθωση ; Αυτό για να μπορέσω να σας απαντήσω πιο συγκεκριμένα . Πόλλες φορές μετά την επέμβαση του καταρράκτη χρειάζεται κάποια διόρθωση με γυαλιά είτε μακριά είτε κοντά είτε και στα δυο . Αν υπήρχε πχ αστιγματισμός αυτό θέλει ειδικό ενδοφακο για να διόρθωθει , όποτε μετά την επέμβαση παραμένει ο αστιγμαριμοσ Καο φοράμε διορθωτικό γυαλάκι . παράδειγμα σας δίνω …
    Ναι μπορείτε να κάνετε διορθώση με laser για να αφαιρέστε τους πιθανούς βαθμούς αν υπάρχουν για την μακρινή όραση .
    Ευχαρίστως να σας βοηθήσω να γίνει μια κλινική εκτίμηση και ν
    ... Read more

    Φιλίπ Γκαμπριέλα Μόνικα

    Ophthalmologist

    Plaka

  • Αν η όραση σας βελτιώνεται και φτάνει τα 10/10 με τη χρήση γυαλιών τότε η πιο πιθανή εξήγηση είναι ότι παραμένει κάποιο διαθλαστικό σφάλμα (μυωπία, υπερμετρωπία, αστιγματισμός) το οποίο κατά περίπτωση μπορεί να διορθωθεί με αλλαγή του ενδοφακού, προσθήκη επιπλέον ενδοφακού ή διαθλαστικό laser. Αν η όραση δεν φτάνει τα 10/10 με τη χρήση γυαλιών τότε πιθανώς υπάρχει κάποιο άλλο πρόβλημα και χρειάζεται περαιτέρω διερεύνηση.

    Παπανδρέου Ηλίας

    Ophthalmologist

    Platia Mavili

  • Δεν μπορώ να σας απαντήσω χωρίς να σας εξετάσω

    Samiotaki Afroditi

    Οφθαλμίατρος - Παιδοφθαλμίατρος

    Evosmos

  • Η όραση μετά την επέμβαση καταρράκτη εξαρτάται από διάφορους παράγοντες. Αρχικά από την όραση πριν τον καταρράκτη και έπειτα από την κατάσταση στην οποία βρίσκεται ο κερατοειδής και η ωχρά κηλίδα. Επίσης υπάρχει πιθανότητα να δημιουργηθεί δευτερογενής καταρράκτης, ο οποίος αντιμετωπίζεται. Πρέπει πάντα να γίνει καλή κλινική εξέταση καθώς και βυθοσκόπηση για να μπορέσουμε να διαπιστώσουμε αν υπάρχει ΄πιθανότητα βελτίωσης ή όχι.

    Κουμούτσου Κωνσταντίνα

    Ophthalmologist

    Koukaki

  • Πρέπει να το συζητήσετε με τον χειρουργό σας

    Laletsoglou Elisavet

    Χειρουργός Οφθαλμίατρος

    Aigaleo

  • Καλημέρα σας, μετά απο χειρουργείο καταρράκτη αιτίες μειωμένης όρασης μπορεί να είναι διάφορες: υπολειπόμενο διαθλαστικό σφάλμα απο την επεμβαση, αυξημένη πίεση, μετεγχειρητικό οίδημα ωχράς κηλίδας κα. Σε κάθε περίπτωση καλό είναι να γίνει μετεγχειρητική πλήρης εξέταση για να προσδιορίσουμε την αιτία της μειωμένης όρασης. Ευχαριστώ

    NTORA EUTHALIA

    Ophthalmologist

    Nea Ionia

  • Μπορεί να έχετε είτε δευτερογενή καταρράκτη είτε λανθασμένη επιλογή ενδοφακού. Και για τα δυο υπάρχει θεραπεία.

    Dr. Νασίκας Βασίλειος

    Ophthalmologist

    Larissa

  • Για όραση 7/10 χωρίς διόρθωση δεν θα πρότεινα κάτι. Αν δεν υπάρχει κάποιο άλλο πρόβλημα στο μάτι και είναι θέμα διάθλασης μόνο (γυαλιών) ενδεχομένως μέτρηση του φακού με οπτική βιομετρία αντί για υπέρηχο και διόρθωση του αστιγματισμού διεγχειρητικά θα μπορούσε να δώσει καλύτερο διαθλαστικό αποτέλεσμα. Για μεγάλα διαθλαστικα σφάλματα μπορεί να αλλαχθεί ο ενδοφακος που τοποθετήθηκε ή να τοποθετηθεί επιπλέον φακός στο μάτι

    Dr. Dervenis Nikolaos

    Ophthalmologist

    Thessaloniki

  • Την αιτία μπορείτε να την μάθετε από τον χειρουργό οφθαλμίατρο που σας έκανε την επέμβαση .
    Αλλιώς μπορείτε να συμβουλευτείτε ένα δεύτερο οφθαλμίατρο που θα εκτιμήσει την κατάσταση και θα σάς προτείνει τις δυνατότητες που έχετε .

    Nter-Gkarapetian Vatse

    Ophthalmologist

    Kallithea

  • Οι αιτιες μπορει να ειναι πολλες οπως θολωση οπισθιου περιφακιου ή καποια παθηση στην ωχρα.Θα πρεπει να εξετασθειτε για να γινει διαγνωση.

    Γρέτου Αικατερίνη

    Οφθαλμίατρος - Παιδοφθαλμίατρος

    Piraeus

  • Η όραση μετά το χειρουργείο του καταρράκτη χρειάζεται ένα μικρό διάστημα για να φτάσει στο μέγιστο. Ίσως να χρειαστεί κάποιο βοηθητικό γυαλί

    Makridakis Dimitrios

    Χειρουργός Οφθαλμίατρος

    Chalkida

  • Καλησπέρα σας,
    Οι αιτίες που μπορούν να περιορίσουν την όραση είναι πολλές και διαφορετικές. Παθήσεις του κερατοειδούς, της ωχράς κηλίδας ή του οπτικού νεύρου για παράδειγμα θα μπορούσαν να μην επιτρέπουν όραση 10/10.
    Αν ο περιορισμός που περιγράφετε οφείλεται σε μυωπία, υπερμετρωπία ή αστιγματισμό που δεν διορθώθηκε με το χειρουργείο, μια επιπρόσθετη επέμβαση με λέιζερ θα βελτίωνε την όραση χωρίς γυαλιά.
    Με εκτίμηση,
    Δρ. Α. Δελβενακιώτης

    Δελβενακιώτης Αθανάσιος

    Ophthalmologist

    Kifisia

  • Το πιο συχνό αίτιο είναι μια υπολοιπόμενη μυωπία, αστιγματισμο ή υπερμετρωπια. Αυτά διορθώνονται με γυαλιά, φακούς επαφής ή laser. Άλλα αίτια είναι ένας δευτερογενης καταρράκτης και παθήσεις του κερατοειδη ή της ωχράς.

    Γεωργόπουλος Μηνάς

    Χειρουργός Οφθαλμίατρος

    Piraeus

  • Τρια τα αιτία 1 κακή επιλογή ενδοφακου 2 προϋπάρχουσα οργανική βλάβη 3 θόλωση οπίσθιου περιφακιου

    Mitsonis Mihail

    Ophthalmologist

    Nea Erythraia

  • Μπορει να εχετε υπολειπομενο αστιγματισμο που δεν διορθωνεται με απλο ενδοοφθαλμιο φακο αλλα θελει ειδικο φακο που λεγεται τορικος.Ο φακος αυτος ειναι σαφως πιο ακριβος και δεν καλυπτεται απο τον ΕΟΠΥΥ.Επισης μπορει να εχετε καποια αλλη εσωτερικη παθολογια ασχετη απο το χειρουργειο που μειωνει την οραση σας.Ο γιατρος που σας χειρουργησε ειναι ο πλεον αρμοδιος να σας εξετασει και να σας απαντησει.

    Κόκκορης Ιωάννης

    Ophthalmologist

    Palaio Faliro

  • Αν η όραση σας είναι 10/10 με γυαλιά τότε σημαίνει ότι μετά την επέμβαση καταρράκτη έχει μείνει κάποιο διαθλαστικό σφάλμα πχ αστιγματισμός,μυωπια, υπερμετρωπία.
    Αν η όραση σας είναι 7/10 με την καλύτερη διόρθωση δλδ με γυαλια θα πρέπει να εξεταστείτε σε κάποιον οφθαλμίατρο γιατί υπάρχουν πολλες αιτίες που μπορούν να το προκαλέσουν.

    Μποροδήμος Χριστόδουλος

    Ophthalmologist

    Ioannina

  • Εκτός από τον καταρράκτη (ο οποίος αντιμετωπίστηκε με την επέμβαση ) υπάρχουν πολλές άλλες παθήσεις /διαταραχές του οφθαλμού που μπορεί να συνυπάρχουν , είτε σχετικές με την επέμβαση (πχ οίδημα ωχράς κηλίδας κτλ) είτε ασχέτως αυτής (πχ εκφύλιση της ωχράς κηλίδας κτλ). Την απάντηση θα την δώσει η λεπτομερής μετεγχειρητική εξέταση των οφθαλμών.
    Το ότι μετά την επέμβαση καταρράκτη κάποιος δεν θα χρειάζεται γυαλιά για να βλέπει δεν είναι ο κανόνας και ούτε κάποιος μπορεί να το υποσχεθεί εκατο τοις εκατό. Πχ μπορεί να είχατε και πριν το χειρουργείο (άρα πιθανότατα και μετά) έναν αστιγματισμό, που για να διορθωθεί και να βλέπετε καλά θέλει γυαλ
    ... Read more

    Kaiafas Dr Konstantinos

    Ophthalmologist

    Patras

  • Χωρίς εξέταση δυστυχώς δεν μπορεί καποιος να σας απαντήσει. Θα πρέπει να απευθυνθείτε στον οφθαλμίατρο που σας χειρούργησε.

    Gkountis Hristoforos

    Ophthalmologist

    Ilioupoli