• Herniated Disc
  • Submitted on 13/03/2023

Η μαγνητική έδειξε ευμεγέθη πλάγια δισκοκήλη σε Ο3-Ο4 και οπίσθια δισκοκήλη σε Ο5-Ι1 και το ηλεκτρομυογραφημα χρόνια νευρογενη βλάβη 04, Ο5, Ι1. Υπάρχει πολύ έντονος πόνος στο αριστερό πόδο μέχρι το πέλμα, σε σημείο που και το περπάτημα είναι δύσκολο. Τι άποψη έχετε για την αντιμετώπιση;

29 specialists answered

  • Αγαπητή κυρία, αγαπητέ κύριε,

    σας ευχαριστώ πολύ για το ερωτημά σας. Είναι πολύ βασικό να αξιολογηθεί η περιπτωσή σας από ειδικό ιατρό λόγω της βαρύτητας των συμπτωμάτων που περιγράφετε. Η ένταση, ο χαρακτήρας, η κατανομή και το χρονικό διάστημα του πόνου αποτελούν σημαντικά στοιχεία του ιστορικού για την αξιολόγηση της περιπτωσής σας. Η μαγνητική τομογραφία πρέπει να αξιολογείται από τον ίδιο τον ειδικό δίνοντας βαρύτητα στις ιδιαιτερότητες της σπονδυλικής στήλης που έχει ο κάθε ασθενής. Το ιστορικό, τα απεικονιστικά δεδομένα και η κλινική εξέταση είναι πολύ βασικό να συνεκτιμηθούν έτσι ώστε να αποκτήσει ο ιατρός μία συνολική εικόνα
    ... Read more

    Κωνσταντέλιας Αθανάσιος

    Neurosurgeon

    Evaggelismos

  • Η αντιμετώπιση εξαρτάται απο τα χαρακτηριστικά σας, ηλικία κλπ

    Mihalopoulos Paulos

    Physiotherapist

    Nea Smirni

  • Σε αυτή την περίπτωση έχουμε πάρα πολύ σημαντικά ευρήματα από την μαγνητική της οσφυικής μοίρας και από το ηλεκτρομυογράφημα που μπορούν να εξηγήσουν τα σοβαρά συμπτώματα του ασθενή. Ο ασθενής θα πρέπει πολύ σύντομα να επισκεφθεί και να εξεταστεί κλινικά από εξειδικευμένο νευροχειρουργό σπονδυλικής στήλης προκειμένου να δοθούν απαντήσεις καθώς και η εξατομικευμένη κατάλληλη θεραπεία.

    Παπανικολάου Παντελεήμων

    Neurosurgeon

    Nea Smirni

  • Όπως το αναφέρετε, αν υπάρχει έντονος πόνος και δυσκολία στην κίνηση, τότε είναι πιθανό να χρειάζεται χειρουργική αντιμετώπιση.
    Αν θέλετε προηγούμενως μπορέιτε να δοκιμάσετε κάποια συντηρητική αγωγή (φαρμακευτική ή συμπληρωματική), χωρίς όμως να καθυστερήσει την χειρουργική επέμβαση (εφόσον χρειάζεται)

    Τερλής Απόστολος

    Neurologist

    Piraeus

  • Αν ο πόνος παρά την συντηρητική θεραπεία επιμένει περισσότερο απο 3 εβδομάδες μάλλον θα χρειασθέι μικροδισκεκτομή

    Χριστοδούλου Αναστάσιος

    Orthopaedic - Orthopaedic Surgeon

    Thessaloniki

  • Σύμφωνα με τα όσα μου περιγράφετε θα σας συνιστούσα όσο πιο άμεση χειρουργική αντιμετώπιση με μικροαποσυμπίεση και μικροδισκεκτομή στο επίπεδο των δισκοκηλών.
    Καλό θα ήταν βέβαια για να είναι πλήρως σωστή η σύσταση για χειρουργείο να δω προηγουμένως τις εικόνες της μαγνητικής τομογραφίας.

    Παπουλίδης Νικόλαος

    Orthopaedic - Orthopaedic Surgeon

    Marousi

  • Εξαρτάται από πολλούς παράγοντες, πότε ξεκίνησαν τα συμπτώματα και με ποιον τρόπο. Πως συμπεριφέρεται ο πόνος στη διάρκεια του 24ωρου, ποιες δραστηριότητες τον επιδεινώνουν και πως υποχωρεί, ποια είναι η κλινική εικόνα. Δεν αρκεί μία μαγνητική τομογραφία.

    ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ ΚΑΙ ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ ΣΙΒΡΙΚΑ Ο.Ε.

    Physiotherapist

    Ampelokipoi

  • Η χειρουργική θα ήταν πιστεύω η πιο ενδεδειγμένη

    Βλαχόπουλος Διονύσιος

    Ορθοπαιδικός χειρουργός - Τραυματολόγος

    Pyrgos

  • Καλησπέρα σας, το πιο πιθανό, χωρίς να έχω εικόνα της μαγνητικής σας καθώς και της κλινική σας εικόνας, μιλάμε για μια χρόνια πίεση στο ρίζα του νεύρου, γι'αυτό και ο πόνος στο πόδι. με μια σωστή κλινική εξέταση μπορούμε να δούμε τι πρωτόκολλο αποκατάστασης πρέπει να ακολουθηθεί. Πάντα σε συνεργασία με το γιατρό που σας παρακολουθεί.

    Afthinos Konstantinos (My Physio)

    Physiotherapist

    Agia Paraskevi

  • Η κατάλληλη φυσιοθεραπευτική προσέγγιση μπορεί να μειώσει τα συνοδά συμπτώματα σας όπως για παράδειγμα αν υπάρχει πόνος. Επιπρόσθετα, η ενδεδειγμένη μυϊκή άσκηση με τους κατάλληλους περιορισμούς ανάλογα την περίπτωση μπορεί αναμφίβολα, να βελτιώσει το πρόβλημά σας.

    Pnaka Konstantina

    Physiotherapist

    Ilion

  • Κάθε πάθηση και κάθε σώμα είναι διαφορετικό όπως και ο κάθε άνθρωπος και το πως ο καθένας μας βιώνει τα συμπτώματα του. Συνήθως η χειρουργική αντιμετώπιση στη σπονδυλική στήλη είναι η έσχατη λύση. Ωστόσο, αυτό το κρίνει ο γιατρός που παρακολουθεί τον κάθε ασθενή ανάλογα με τη σοβαρότητα των συμπτωμάτων και το ποσό γρήγορα αυτά εντείνονται. Όλες οι υπόλοιπες περιπτώσεις προτείνουν να τις αντιμετωπίσουμε συντηρητικά και εφόσον η κατάσταση είναι σχετικά έντονη αλλά κάπως σταθερή, ενδεχομένως μια συντηρητική αντιμετώπιση με φυσικοθεραπεία να μπορούσε να απομακρύνει τα συμπτώματα και ο ασθενής να συνεχίσει τη ζωή του με άσκηση και ίσως κάποιες προ... Read more

    Rebalance Athens

    Physiotherapist

    Koukaki

  • Ανάλογα με την κλινική εικόνα και την μαγνητική του Ασθενους η θεραπεία κυμαίνεται από επεμβατική μέχρι και συντηρητική

    Φλώρος Ευάγγελος

    Orthopaedic - Orthopaedic Surgeon

    Thessaloniki

  • Πιστεύω ότι θα πρέπει να ξεκινήσετε με θεραπείες βελονισμού , για να βοηθήσουμε στην ευθυγράμμιση της σπονδυλικής στηλης και μετά από 10 με 12 θεραπείες ανάλογα με την πρόοδο της θεραπείας, να συνεχίσετε με οστεοπαθητικη.
    Προτείνω να ξεκινήσουμε με μια ιριδοανάλυση ώστε να αναγνωρίσουμε τις δυνατότητες του οργανισμού σας ώστε να δημιουργήσουμε ένα ακριβές πρωτόκολλο θεραπείας.

    Μαρκάκη Χαρά

    Βελονίστρια Ομοιοπαθητικός

    Moschato

  • Είναι πολύ πιθανό στην περίπτωση σας (νευρολογική συμπτωματολογία) η αντιμετώπιση να είναι η χειρουργική αποκατάσταση.

    Διακάτος Ανδρέας

    Orthopaedic - Orthopaedic Surgeon

    Ilioupoli

  • όπως είπαμε η Ιππουριδικη συνδρομη- η αδυναμια στα κάτω άκρα - οπονος που υπαρχει 6 εβδομαδες ειναι οι 3 βασικές αιτιες για να χειρουργηθει καποιος. Χρονιες αλλοιωσεις που επηρρεαζουν την ποιοτητα της ζωης ειναι θεμα του εξεταζομενου το πως και ποτε θα χειρουργηθει. χρησιμοποιώντας κλιμακες πόνου και λειτουργικότητας γινεται κατανόηση από ολους τους συνομιλητες και βρισκεται η κατάλληλη λύση. Οκόσα φάρμακα ουκ ιήται, σίδηρος ιήται·

    Σφήκας Σπύρος

    Neurosurgeon

    Kolonaki

  • Οπωσδήποτε φυσικοθεραπεία προφανώς η χρονιότητα της περίστασης υποδηλώνει οτι δεν εχει αντιμετωπιστεί έγκαιρα ,ο πόνος στο πόδι πάντα συνεπάγεται επιδείνωση της κτάστασης διότι η προβολη τείνει σε δισκοκήλη .

    Vogiatzis Harilaos

    Physiotherapist

    Thessaloniki

  • ΚΑΛΗ ΚΛΙΝΙΚΗ ΕΚΤΙΜΗΣΗ ΜΕ ΣΥΝΕΚΤΙΜΗΣΗ ΤΩΝ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑΚΩΝ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ, ΩΣΤΕ ΑΝ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΧΕΙΡΟΥΡΓΙΚΗ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ ΝΑ ΜΗΝ ΧΑΘΕΙ ΠΟΛΥΤΙΜΟΣ ΧΡΟΝΟΣ ΚΑΙ ΜΟΝΙΜΟΠΟΙΗΘΟΥΝ ΟΙ ΒΛΑΒΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΙΕΣΗ ΤΩΝ ΡΙΖΩΝ ΤΩΝ ΝΕΥΡΩΝ.

    Dimitrakopoulos Mihail

    Ορθοπαιδικός

    Evosmos

  • Με
    Ασκηση μπορει να βελτιωθει η κατασταση-αλλα με
    Συννενοηση με το γιατρο σας

    Χατζησαράντος Ξενοφών

    Physiotherapist

    Anoixi

  • συντηρητικη αγωγη με φαρμακα, φυσικοθεραπειες και κλινοστατισμο για 2 εβδομαδες. Αν δεν ηρεμησει, τοτε επεμβαση!

    Nikolopoulos Ioannis

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Agios Stefanos

  • Καλημέρα σας
    Πότε έγινε η μαγνητική;
    Αν υπάρχει πρόσφατη βλάβη με έκπτωση της μυϊκής ισχύος και παγίδευση νεύρου σε κάποιο σκέλος, η αντιμετώπιση είναι χειρουργική.

    Papaioannou K. Ioannis

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Thessaloniki

  • Καλημέρα. Πρωτίστως θα πρέπει η μαγνητική τομογραφία να εκτιμηθεί από κάποιον ιατρό, είτε ορθοπαιδικό είτε νευροχειρουργό. Μεγάλη σημασία έχει επίσης και η κλινική εκτίμηση της νευρολογικής εικόνας εξαιτίας της δισκοκήλης. Πρέπει να ληφθεί υπόψιν η ηλικία, η εργασιακή απασχόληση, η ενασχόληση με τον αθλητισμό κλπ. Γενικότερα θα πρέπει να έχετε υπόψιν σας ότι οι ευμεγέθεις δισκοκήλες αντιμετωπίζονται χειρουργικά. Στις μέρες μας μάλιστα έχει ελαχιστοποιηθεί η χειρουργική διαδικασία και οι δισκοκήλες αντιμετωπίζονται με διαδερμική δισκεκτομή. Αυτό σημαίνει ότι ελαχιστοποιείται ο χειρουργικός χρόνος, ο μετεγχειρητικός πόνος, η διεγχειρητική απώλε... Read more

    Mihailidou-Hristopoulou Melia

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Kalamata

  • Η μαγνητική τομογραφία και το ηλεκτρομυογράφημα είναι χρήσιμα και ενδεικτικά αλλά η απόφαση για το τελικό πλάνο αντιμετώπισης της καταστασής σας θα ληφθεί μόνο μετά από την κλινική εξέταση. Με βάση των ευρημάτων κατά την εξέταση θα αποφασιστεί αν χρειάζεστε συντηρητική αντιμετώπιση με φαρμακευτική αγωγή, φυσικοθεραπεία και σπονδυλικές εγχύσεις ή χειρουργική αντιμετώπιση.

    Χαριτίδης Χαράλαμπος

    Neurosurgeon

    Ampelokipoi

  • Ηπια φυσικοθεραπεια και ασκησεις Mckenzie

    Papagiannaki Kanela

    Physiotherapist

    Pagrati

  • Καλησπέρα.
    Βασικά λέμε πως αν υπάρχει ζημιά στην ρίζα του νεύρου κ έχουμε νευρολογικά προβλήματα συνήθως η λύση είναι χειρουργική.τωρα όμως θα μιλήσετε με τον γιατρό σας κ θα ξεκινήσετε με φυσικοθεραπεία ..αν δεν βελτιωθεί καθόλου θα πάτε σε φαρμακευτική αγωγή κ τελευταίο μένει το χειρουργείο... εννοείται η σωστή θεραπευτική άσκηση μπορεί να σας βοηθεισει.

    Athanasiadou Sofia

    Physiotherapist

    Aigaleo

  • συχνά η αντιμετώπιση με αντιφλεγμονώδη δεν είναι πολύ επιτυχής αν και είναι απαραίτητο να τα δοκιμάζουμε στην αρχή αν δεν υπάρχουν αντενδείξεις - πολλές φορές χρειάζεται αγωγή με lyrica ή neurontin (θεωρώ το δεύτερο πιο αποτελεσματικό σε τέτοιες καταστάσεις) με ένα πρόγραμμα που μερικές φορές θέλει χρόνο - επίσης χρειάζεται άσκηση - φυσικοθεραπεία με κατεύθυνση όχι απότομες κινήσεις και όχι πολύ έντονα στη φάση του έντονου πόνου. Αν είναι χρόνια νευρογενή βλάβη και δεν έχουμε άμεση απειλή του νεύρου νομίζω πρέπει να εξαντλήσετε τη φαρμακευτική-φυσικοθεραπευτικ'η αγωγή πριν συζητήσετε για επέμβαση η οποία μπορεί να τεθεί αν ο πόνος δεν υφί... Read more

    Giannouli Ermioni

    Neurologist

    Neo Psychiko

  • Σε περίπτωση που δεν υπάρχει νευρολογική αδυναμία και υπάρχει μόνο πόνος μπορείτε να προσπαθήσετε με συμπωματική - συντηρητική θεραπεία. Αν δεν αντέχετε τον πόνο και υπάρχει και νευρολογική σημειολογία τότε συνίσταται Μικροενδοσκοπική Δισκεκτομή.

    Polythodorakis Ioannis

    Neurosurgeon

    Chalandri

  • Αυτο που περιγράφετε οδηγει στο συμπέρασμα ότι έχουμε να κανουμε με ενα χρονίζον πρόβλημα το οποίο ουδέποτε αντιμετωπίστηκε προς την κατευθυνση της αποσυμπιέσεως των εμπλεκομένων ρίζων, με αποτέλεσμα να δημιουργηθεί βλάβη, που στην παρούσα η πιο ενδεδειγμένη αντιμετώπιση ειναι η χειρουργική αποκατάσταση, προκειμένου άμεσα να εξαφανιστούν τα πιεστικά φαινόμενα της κήλης και να μπορέσει το νεύρο συν τω χρόνω, αλλά και με την κατάλληλη χορήγηση μετεγχειρητικής αγωγής με βιταμίνες, να αποκατασταθεί. Η φυσικοθεραπεία στη συγκεκριμένη φάση θα στόχευε αποκλειστικά στην αποκατασταση του μυϊκού συστήματος πέριξ της βλάβης, όπως η διαχείριση των σημείω... Read more

    Drivas Nikolaos

    Physiotherapist

    Mykonos

  • Η μαγνητική από μόνη της δεν κάνει διάγνωση. Συμπληρώνεται και ολοκληρώνεται η διάγνωση με την σωστή κλινική αξιολόγηση του ασθενή.
    Χειρουργείο μπαίνουν οι ασθενείς με μυική πάρεση ή παράλυση ή απώλεια ούρων ή κοπράνων (αδυναμία σφιγκτήρων) για χρονικό διάστημα μεγαλύτερο του 2μηνου.
    Αν υπάρχει πόνος, μούδιασμα και άλλα αισθητηριακά προβλήματα συνήθως λύνονται με σωστή θεραπεία όπως οστεοπαθητική, φυσικοθεραπεία, χειροπρακτική κλπ.
    Γενικά όμως θα πρέπει να γνωρίζουμε ότι δεν θα πρέπει να αφήνουμε ένα νεύρο να μας μουδιάζει ή πονά για μεγάλο χρονικό διάστημα γιατί μπορεί η πίεση από μια κήλη σε ένα νεύρο να το καταστρέψει με μη α
    ... Read more

    Kourakos Vasilis

    Physiotherapist

    Keratsini

  • Αγαπητέ μου κύριε / α, η συμπτωματολογία που μου αναφέρετε δείχνει καθαρά ότι είστε υποψήφιος για χειρουργική επέμβαση, και αυτή πρέπει να γίνει κατά το δυνατόν συντομότερα.

    Στατήρης Σπυρίδων

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Ampelokipoi