• Menstrual Disorders
  • Submitted on 17/01/2024

Καλησπέρα είμαι 41 χρόνον και από το 2021 έχω κάποιες διαταραχές στην περίοδο αλλά όλες οι εξετάσεις και υπέροχοι βγήκαν φυσιολογική.Ολο το 2022 είχα 6 περιόδους τον 9/22 που έκανε εξετάσεις οι ορμονικές βγήκαν καλές Lh3.3 fsh 6.25 e2 113 prl 12.1 και τελευταία περίοδο που είχα ήταν 4/10/22και από τότε δεν έχω περίοδο έκανα ξανά εξετάσεις παρόλο που δεν έχω περίοδο και οι τιμές βγήκαν πολύ ανεβασμένος ,,LH 59.91 fsh 106.65 E2 10 prl 14.2 η Tsh είναι 3.32. Μήπως μπαίνω σε προκλημακτηριο ?Η μάμα μου είχε περίοδο κανονικά μέχρι τα 52. Ξέχασα να πω ότι αυτές της μέρες παίρνω παροτιηδα και βάζω σταγόνες δεν ξέρω αν επιτραπεί κάτι?

2 specialists answered

  • Καλησπέρα. Είστε σε εμμηνόπαυση. Αν έχετε δύσκολα συμπτωματα μπορείτε να πάρετε ορμονικη υποκατασταση. Αν όχι να προσέξετε την οστεοπόρωση.

    Σταύρος Αρουτζίδης

    Gynecologist - Obstetrician

    Kallithea

  • Οι εξετασεις σας πραγματι δειχνουν οτι μπαινετε σε περιεμμηνοπαυσιακη φαση. Επειδή ειστε πολυ νεα, πρεπει να συζητησετε με τον γιατρο σας το ενδεχομενο θεραπειας ορμονικης υποκαταστασης (αν δεν υπαρχουν αντενδειξεις φυσικα)

    Λάσπα Έλενα

    Endocrinologist

    Chalandri