• Menstrual Disorders
  • Submitted on 04/05/2023

Γεια σας είμαι 24 χρονών με σύνδρομο πολυκυστικών ωοθηκών και ένα κυστικο παραωοθυλακειο 2.7 εκ. στην αριστερή ωοθήκη... έχω ασταθή κύκλο τους τελευταίους μήνες αδιαθετώ κάθε 50-65 μέρες είμαι στην 27η ημερα του κύκλου έκανα ένα τεστ ωορρηξιας αρνητικό εδώ και 3 μέρες έχω πρησμένο στήθος και σήμερα έχω πόνο στις ωοθηκες χαμηλά ( όχι σε βαθμό αφόρητου πόνου αλλά αρκετά ενοχλητικού χωρις να περναει, το παρατηρώ κυρίως προς τα αριστερά ). επειδή δεν μου είναι εύκολο να επισκεφτώ κάποιο γιατρό για 10 ημέρες υπάρχει περίπτωση να έπαθα κάποια συστροφή κυστης ωοθήκης? ή απλά μήπως μου έρθει περίοδος τις επόμενες μέρες στον ένα μήνα κοντά. να προσθέσω πως παίρνω inofert hp τις τελευταίες 3 βδομάδες. τι μπορώ να πάρω ώστε να δράσει άμεσα για τον πόνο των ωοθηκών??

6 specialists answered

  • Γεια σας, κατά πάσα, πιθανότητα πρόκειται απλώς για διαταραχή του κύκλου. Αν με απλά παυσίπονα δεν περνάει ο πόνος καλό είναι να δείτε έναν γυναικολόγο

    Surios Konstantinos

    Gynecologist - Obstetrician

    Ilisia

  • Καλημέρα σας δυστυχώς πρέπει να σας δίνει γυναικολόγος με υπέρηχο

    Savvouras Odysseas

    Gynecologist - Obstetrician

    Palaio Faliro

  • Καλο να ειναι να σας δει ο γυναικολογος και να σας παι αν χρειαζεται να πατε σε ενδοκρινολογοσ

    Μπεραρντέλλι Ρίτα

    Ενδοκρινολόγος - Διαβητολόγος

    Thessaloniki

  • Δυστυχώς δεν μπορούμε να ξέρουμε χωρίς να εξεταστείτε. Η συστροφή κύστης ή ωοθηκης ή εξαρτήματος αφορά αιφνίδιο ισχυρό άλγος, το οποίο δεν περιγράφετε με αυτό τον τρόπο. Θα μπορούσε να σας έρθει περίοδος αλλά αν δεν εξεταστείτε δεν μπορούμε να το ξέρουμε μπορείτε να πάρετε κάποιο αντιφλεγμονωδες τύπου algofren 600mg κ αν επιδεινωθεί ο πόνος να πάτε σε γυναικολόγο.

    Πανά Αντιγόνη

    Gynecologist - Obstetrician

    Ano Touba

  • δεν πάθατε συστροφή, όταν μπορέσετε δείτε γυναικολόγο

    KARAKALPAKIS DEUKALION

    Gynecologist - Obstetrician

    Ampelokipoi

  • Δοκίμασε να κάνεις τουλάχιστον ένα ραντεβού με βιντεοκληση με γυναικολόγο διότι χρειάζεται να σου κάνουμε περισσότερες ερωτησεις.

    Hatzidaki Valy

    Gynecologist - Obstetrician

    Neo Psychiko