• Anxiety and Stress
  • Submitted on 06/04/2024

Καλησπερα! Μετα απο εντονη αγχωτικη περίοδο πολλων μηνων και κακης ερωτικης επαφης με το συντροφο παρατηρησα το σωμα μου κατα τη διάρκεια του οργασμου μου να νιωθει ενα ελαχιστο μικρο πονο στην κλειτοριδα ( όχι στην άκρη της αλλα πιο βαθεια προς το συστημα με τα νευρα της) το οποιο ομως χειροτερεψε! Ξερω οτι ειναι αποτελεσμα αγχους, ωστοσο γιατρευεται μονο του με τον καιρο αν ξεπεραστει το αγχος?

4 specialists answered

  • Θα θεραπευτεί μόλις φτιάξει ερωτική επαφή

    Karofyllaki Stauroula

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Agios Nikolaos

  • Καλησπέρα σας! Εάν γυναικολογικά δεν υπάρχουν παθολογικά ευρήματα (κάποια μικρή πληγή ή φλεγμονή πχ) τότε το πιθανότερο είναι ότι τα αίτια είναι ψυχολογικά. Ίσως υποχωρήσει από μόνο του (χωρίς θεραπεία) αλλά δεν μπορούμε να ξέρουμε πότε θα συμβεί αυτό, ενώ αν δεν εντοπιστούν και δουλευτούν τα αίτια του άγχους σας είναι πιθανό να ξαναπαρουσιαστεί αυτό ή κάποιο άλλο ψυχοσωματικό σύμπτωμα στο μέλλον.

    Ζήκα Αιμιλία

    Psychiatrist

    Glyfada

  • Είναι δυνατόν το πρόβλημα που αντιμετωπίζετε να οφείλεται σε σωματική αντίδραση στο άγχος, αλλά είναι σημαντικό να λάβετε υπόψη και την πιθανότητα άλλων παραγόντων.
    Σε περίπτωση που το πρόβλημα συνεχίζει να υπάρχει ή επιδεινώνεται, θα ήταν καλό να συμβουλευτείτε έναν γυναικολόγο. Ο γιατρός μπορεί να προβεί σε μια πλήρη φυσική εξέταση και να σας προτείνει κατάλληλες εξετάσεις για να διαπιστώσει την αιτία των συμπτωμάτων.
    Αν η κατάσταση πράγματι οφείλεται σε αγχώδεις συνθήκες, η θεραπεία του αγχούς μπορεί να βοηθήσει στην αντιμετώπιση των συμπτωμάτων στο μέλλον. Ωστόσο, η επίλυση του προβλήματος μπορεί να απαιτήσει και την αντιμετώπιση
    ... Read more

    Θωμά Ανθή

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Nea Smirni

  • Θα πρέπει να φύγει το άγχος που νιώθετε, δείτε το θεραπευτικά με το ψυχίατρο σας.

    THeleritis Hristos

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Evaggelismos