• Diet and nutrition
  • Submitted on 16/03/2023

Συχνά τρώω από το βράδυ έχω υπερβολικο βάρος τρώω συνέχεια έχω καθηστηκη ζωή τρώω μπροστά στην τηλεόραση το πρωί και το βράδυ είχα κάνει γαστρεντερίτιδα και εμετούς

16 specialists answered

  • Καλησπέρα σας! Θα ήταν καλό να απευθυνθείτε σε διαιτολόγο για λήψη εκτεταμένου ιστορικού και αξιολόγηση των διατροφικών σας συνηθειών, σε περίπτωση που σας ενδιαφέρει η αλλαγή του τρόπου ζωής και η ρύθμιση του βάρους. Θα χαρούμε να σας εξυπηρετήσουμε!

    Restemi Eygenia

    Dietitian - Nutritionist

    Evosmos

  • Μήπως έχετε και υπερβολικό άγχος; Μήπως το πολύ φαγητό σας δίνει την ψευδαίσθηση της χαλάρωσης ή εκτόνωσης; Εάν σε αυτές τις ερωτήσεις η απάντηση είναι μάλλον ναι, καλό θα ήταν να απευθυνθείτε αρχικά σε κάποιο ψυχολόγο! Εάν δεν ελέγξετε τις συναισθηματικές υπερφαγίες, δε θα μπορέσετε να χάσετε το βάρος που θέλετε!

    Palatou Paraskeui

    Dietitian - Nutritionist

    Trikala

  • Είναι πιθανόν να είναι επεισόδια βουλημίας

    Βασιλική Σταμάτη (Deactivated account)

    Dietitian - Nutritionist

    Elefsina

  • Αρχικά θα πρέπει να δείτε το μοτίβο ζωής και κίνησης. Κάθε σας προσπάθεια δεν θα έχει νόημα αν δεν υπάρξει μεταβολή στο ΤΡΟΠΟ ζωής και αύξηση στη κίνηση. Το επιπλέον λίπος είναι αποθηκευμένη μορφή ενέργειας που το σώμα σας πρέπει να "ξοδέψει"

    Φυσικά πρέπει να υπάρχει και μια εξατομικευμένη διατροφική προσέγγιση

    Μανωλαράκης Μανώλης

    Dietitian - Nutritionist

    Alimos

  • Καλησπέρα σας. Βλέπω ότι έχετε εντοπίσει μερικά αίτια που συντελούν στο πρόβλημά σας, όπως η καθιστική ζωή και η κατανάλωση γευμάτων με τρόπο μη συνειδητό μπροστά από την τηλεόραση.
    Για αρχή θα σας πρότεινα να βρείτε μία δραστηριότητα που σας ευχαριστεί (πχ.περπάτημα στη γειτονιά) και ξεκινήσετε να τρώτε στο τραπέζι όλα σας τα γεύματα. Να αλλάξετε δηλαδή αυτές τις δύο συνήθειες που έχετε ήδη εντοπίσει. Εάν το πρόβλημα σας είναι πιο σύνθετο, καλό θα ήταν να αναζητήσετε την βοήθεια διαιτολόγου δια ζώσης.

    Καρδάτου Θάλεια & Συνεργάτες

    Dietitian - Nutritionist

    Alimos

  • Χαίρετε
    Δε μπορώ να καταλάβω ποιά ακριβως είναι η ερώτηση σας, γιαυτό θα προσπαθήσω να καλύψω διάφορα θέματα, ελπίζοντας πως κάτι θα απαντήσω.
    Σίγουρα η κατάσταση σας θα επιδεινωθεί αν συνεχίσετε αυτό τον τρόπο ζωής. Αλλάξτε συνηθειες και διατηρήστε τις αλλαγμένες.
    1. Δραπετεύστε από την επίδραση της τηλεόρασης. Μπροστά της, ποτέ δε θα μπορέσετε να ελέγξετε τι τρώτε, και αυτό γιατί συνήθως επιδιώκουμε η διάρκεια του γεύματος να φτάνει την διάρκεια της ταινίας ή της εκπομπής που παρακολουθούμε.
    2. Βάλτε κίνηση στη ζωή σας. Δεν είναι θέμα απλής δαπάνης θερμίδων. Η κίνηση αποδεδειγμένα μειώνει τον κίνδυνο εμφάνισης καρδιομεταβολι
    ... Read more

    Tresinis Anastasios

    Dietitian - Nutritionist

    Edessa

  • Εφόσον έχετε βρει τις πηγές του προβλήματος, θα σας πρότεινα να συμβουλευτείτε έναν διαιτολόγο που θα κατανοήσει τις ανάγκες σας και θα σας βοηθήσει να εντάξετε την κίνηση και την καλή διατροφή στην καθημερινότητα σας, με σκοπό την αποφυγή της παχυσαρκίας και των κλινικών συμπτωμάτων!

    Μπουραζάνης Διονύσιος

    Dietitian - Nutritionist

    Nea Smirni

  • Καλησπέρα σας, σας συμβουλεύω να προσπαθήσετε να αλλάξετε τρόπο ζωής. Απευθυνθείτε σε έναν διαιτολόγο να σας βοηθήσει

    Κουβάτσος Φίλιππος

    Dietitian - Nutritionist

    Koropi

  • Θα σας πρότεινα να οργανώσετε τα γεύματα σας καλύτερα μέσα στην ημέρα, δηλαδή 1-2 φορές να τρώτε ακόμα, μέχρι το βράδυ. Η καταγραφή όσων τρώτε το βράδυ, επίσης, θα βοηθήσει να το ελέγχετε και να το μειώσετε ! Φυσικά μια συνεδρία με διατροφολόγο-διαιτολόγο είναι η καλύτερη επιλογή να το αντιμετωπίσετε !

    Petrakou Marilena

    Dietitian - Nutritionist

    Keratsini

  • Τα σωστά κατανεμημένα γεύματα μέσα στην ημέρα, όπως και οι κατάλληλοι συνδυασμοί των τροφών που κάνουμε στη διατροφή μας παίζουν πολύ σημαντικό ρόλο στην διαχείριση του βάρους μας. Καλό θα είναι να μην τρώμε πολύ αργά το βράδυ κυρίως μετά τις 21.00. Οτιδήποτε καταναλώνεται πολύ αργά το βράδυ δεν καίγεται από τον οργανισμό μας και αποθηκεύεται σαν λίπος στο σώμα μας με αποτελέσματα την αύξηση του βάρους μας μελλοντικά. Αυτό δικαιολογεί και τις διαταραχές που υπάρχουν στο στομάχι πχ εμετούς. Είναι σημαντικό να έχουμε μικρά και συχνά γεύματα μέσα στην ημέρα, σωστά δομημένα με τη βοήθεια πάντα ενός κλινικού διαιτολόγου ανάλογα με τις προσωπικές μ... Read more

    Φιλιππόνη Βίντια

    Dietitian - Nutritionist

    Marousi

  • Η συζήτηση με ένα διαιτολόγο θα σας βοηθούσε να ισορροπήσετε τα γεύματά σας μέσα στην ημέρα.
    Ξεκινώντας μια διατροφή, δε σημαίνει ότι θα στερηθείτε φαγητά που σας αρέσουν απλώς θα μάθετε την κατάλληλη ποσότητα στην οποία μπορείτε να καταναλώσετε το κάθε φαγητό. Ο διαιτολόγος μπορεί να αποτελέσει για σας έναν σύμμαχο ο οποίος θα σας καθοδηγεί καθ'όλη την προσπάθεια αυτή. Παραμένω στη διάθεσή σας για ο,τι με χρειαστείτε.

    Πρελορέντζου Τζώρτζια Nutriscience

    Dietitian - Nutritionist

    Ilioupoli

  • Καλησπέρα σας, σίγουρα θα πρέπει να σταματήσετε να τρώτε μπροστά στην τηλεόραση γιατί χάνετε τον έλεγχο και υπερκαταναλώνετε φαγητό/γλυκά. Θα συμβούλευα να δείτε ένα καταρτισμένο διαιτολόγο για να φτιάξετε ένα πλάνο φαγητού που να εξυπηρετεί την ημέρα σας. Θα βοηθήσει αρκετά να βρείτε μια άκρη.

    Μίλεσης Γιώργος (Deactivated account)

    Dietitian - Nutritionist

    Ampelokipoi

  • Καλησπέρα σας, το υπερβολικό βάρος και η μεγάλη ποσότητα κατανάλωσης φαγητού σε κάποιες περιπτώσεις σχετίζονται με εμέτους. Η γαστρεντερίτιδα, μπορεί να οφείλεται σε κάποιο τρόφιμο. Ίσως θα ήταν καλό να επισκεφθείτε έναν διαιτολόγο - διατροφολόγο για να συζητήσετε πόση είναι η ποσότητα του φαγητού που καταναλώνετε κατά τη διάρκεια της ημέρας και να δείτε εαν και ποια συμπτώματα θα μπορούσαν να περιοριστούν.

    Καραμπόλα Μαρία

    Dietitian - Nutritionist

    Thessaloniki

  • Καλησπέρα σας,
    Καλό θα ήταν να απευθυνθείτε σε παθολόγο ή γαστρεντερολόγο για τα συμπτώματα γαστρεντερίτιδας που αντιμετωπίζετε και στη συνέχεια εφόσον νιώθετε ότι είστε έτοιμος-η να αλλάξετε τον τρόπο ζωής σας μπορείτε να απευθυνθείτε σε έναν διαιτολόγο-διατροφολόγο ώστε να σας κατευθύνει με σωστό τρόπο.

    Γκίνη Αφροδίτη

    Dietitian - Nutritionist

    Agia Paraskevi

  • Θα σας έκανε πολύ καλό να επισκεφθείτε κάποιον κλινικό διαιτολόγο προκειμένου να ρυθμίσετε το βάρος και τη διατροφή σας!

    Giannitsopoulou Kallia

    Dietitian - Nutritionist

    Nikaia

  • Καλό θα ήταν το τελευταίο σας γεύμα να απέχει 3 ώρες πριν πάτε για ύπνο. Καλό θα ήταν να δείτε κάποιον γαστρεντερολόγο.

    Konstantinou Krini

    Dietitian - Nutritionist

    Voula