• Diet and nutrition
  • Submitted on 05/03/2024

Ειμαι αδύνατη αλλά έχω τοπικό πάχος στην κοιλια και στην μέση. Πως ξεχωρίζω εαν είναι απλά φουσκωμα από αγχος κτλ η εαν είναι λιπος?το πρωί που ξυπνάω είμαι πιο νορμάλ (οχι πλακα) και μέχρι το βράδυ είμαι σαν εγκυος. Ευχαριστω

13 specialists answered

  • Χαίρετε
    Από τη στιγμή που η εικόνα μεταβάλεται μέσα στην ημέρα, δεν είναι δυνατόν να είναι λίπος. Λίπος είναι αυτό που παρατηρείτε στα πιο ξεπρησμένα σας, τις πρωινές ώρες. Για τα πρηξίματα μπορείτε να δοκιμάσετε να χρησιμοποιήσετε κάποιο προβιωτικό ή συμβιωτικό συμπλήρωμα. Πάντως είναι καλά να διερευνήσετε τι είναι αυτό που σας προκαλεί τα πρηξίματα (στρες, άστατη διατροφή, αυξημένη φυτική ίνα, δυσβίωση)

    Tresinis Anastasios

    Dietitian - Nutritionist

    Edessa

  • Καλησπέρα σας. Αντιλαμβάνομαι την ανησυχία σας σχετικά με το τοπικό πάχος στην κοιλιά και τη μέση. Υπάρχουν ορισμένοι τρόποι για να ξεχωρίσετε αν πρόκειται για απλό φούσκωμα λόγω άγχους ή αν είναι λίπος:

    1. Εξέταση από γιατρό: Η πρώτη και πιο αξιόπιστη μέθοδος είναι η επίσκεψη σε έναν γιατρό. Ο γιατρός μπορεί να πραγματοποιήσει φυσικές εξετάσεις και ενδεχομένως να σας παραπέμψει για εξετάσεις αίματος για να διαπιστώσει αν υπάρχει πραγματικό λίπος.
    2. Επίσκεψη σε διαιτολόγο: Μία επίσκεψη σε διαιτολόγο, περιλαμβάνει λιπομέτρηση και λήψη ιστορικού. Με αυτά τα εργαλεία ο διατροφολόγος θα μπορέσει να σας κατευθύνει κατάλληλα.
    3.
    ... Read more

    Τρέζου Γεωργία

    Dietitian - Nutritionist

    Thessaloniki

  • Καλησπέρα σας. Καλό θα ήταν να κάνετε μια λιπομέτρηση - ανάλυση σύστασης σώματος και θα έχετε την απάντηση σχετικά με το αν είναι λίπος ή όχι. Είναι μια καλή αρχή.

    Καραμπόλα Μαρία

    Dietitian - Nutritionist

    Thessaloniki

  • Αυτό δεν μπορεί να είναι τοπικό πάχος που υποχωρεί εντός της βραδινής σας κατάκλισης.
    Μπορεί να είναι οίδημα & τυμπανισμός. Και τα 2 μπορούν να βοηθηθούν αισθητά μέσα από κατάλληλη καθοδήγηση.

    Φωτεινού Εμμανουέλα - Bio Clinical Center

    Dietitian - Nutritionist

    Pagrati

  • Και τα δυο

    Μπουραζάνης Διονύσιος

    Dietitian - Nutritionist

    Nea Smirni

  • Προφανώς υπάρχουν και τα δύο και περισσότερο φούσκωμα

    Οικονόμου Γεώργιος

    Gastroenterologist

    Marousi

  • Καλησπέρα σας. "το πρωί που ξυπνάω είμαι πιο νορμάλ (οχι πλακα) και μέχρι το βράδυ είμαι σαν εγκυος" Αυτό που μου περιγράφετε υποδηλώνει ότι υπάρχει τυμπανισμός εντέρου. Είναι κάτι το οποίο συναντάμε συχνά από άγχος και στρες. Ακόμη κάτι τέτοιο μπορεί να το δημιουργήσουν και κάποιες τροφές. Εάν έχετε προσέξει κάτι τέτοιο, τότε μπορεί να μιλάμε για ένα ευερέθιστο έντερο.

    Konstantinou Krini

    Dietitian - Nutritionist

    Voula

  • Η καλύτερη λύση θα ήταν να κάνετε μία ανάλυση σύστασης σώματος (λιπομέτρηση) για να πάρετε μία πιο σωστή απάντηση!

    OIKONOMOPOULOU FANI

    Dietitian - Nutritionist

    Peristeri

  • Μπορούμε να το δούμε με ειδική εξέταση που έχουμε στο ιατρείο μεταβολισμού ανάλυση σύστασης σώματος και εξέταση μεταβολισμού

    Kontogiannis Lampros

    Διαιτολόγος - Παιδοδιατροφολόγος

    Athens

  • Καλησπέρα σας!το λίπος δεν αυξομειώνεται κατά την διάρκεια της ημέρας. Από την στιγμή που κατά την διάρκεια της ημέρας παρατηρείται αλλαγή στην κοιλιακή χώρα είναι οίδημα-πρήξιμο

    Makaratzi Vicky

    Dietitian - Nutritionist

    Korydallos

  • Αυτά που περιγράφεις μπορεί να οφείλονται σε διάφορες αιτίες. Εδώ είναι μερικές μόνο απο τις πιθανές προσεγγίσεις για το πρόβλημά σου:

    Σύσταση σώματος: Μια λιπομετρήση μπορεί να δώσει πληροφορίες για το ποσοστό σωματικού λίπους σου και να βοηθήσει στην κατανόηση της συνολικής σωματικής σου σύστασης.

    Δυσανεξία σε τρόφιμα: Μπορεί το πρήξιμο σου να σχετίζεται με δυσανεξία σε κάποιο τρόφιμο ή συνδυασμό τροφίμων που δεν αφομοιώνονται πληρώς στο έντερο. Μια τριήμερη καταγραφή της διατροφής σου θα μπορούσε να βοηθήσει στον προσδιορισμό τροφίμων που σου προκαλούν ενόχληση.

    Λήψη προβιοτικών: Τα κατάλληλα προβιοτικά συμπληρ
    ... Read more

    Λαμπρίδου Ιωάννα

    Dietitian - Nutritionist

    Nea Smirni

  • Καλησπέρα σας! Το πρωί είναι λογικό να είναι πιο επίπεδη η κοιλιά γιατί έχουμε ανακατάταξη των υγρών του σώματος λόγω του ύπνου που είστε ξαπλωμένη. Μετά όταν σηκωνόσαστε αυτά επιστρέφουν πάλι στη περιοχή της κοιλιάς και αυξάνουν την περιφέρεια της. Αν είναι λίπος ή φούσκωμα μπορείτε να το διαπιστώσετε με τη βοήθεια λιπομέτρησης και έναν έμπειρο διαιτολόγο ο οποίος θα μπορέσει να αξιολογήσει σωστά τα αποτελέσματα.

    Κουβάτσος Φίλιππος

    Dietitian - Nutritionist

    Koropi

  • Μπορεί να πάσχετε από ευερέθιστο έντερο και να έχετε κάποιο φούσκωμα στην κοιλιά. Καλό θα είναι να επισκεφθείτε έναν κλινικό διαιτολόγο ώστε να σας κάνει μια λιπομετρηση για να δει αν έχετε παραπάνω ποσοστό λίπους σώματος από τα φυσιολογικά επίπεδα για τον δικό σας οργανισμό. Εφόσον λέτε ότι είστε αδύνατη, ένας κλινικός διαιτολόγος θα αξιολογήσει τη σύσταση του σώματος σας με επαγγελματικές μετρήσεις. Μπορεί όμως να έχετε κάποια κατακράτηση ή ευερέθιστο έντερο όποτε και πάλι η βοήθεια ενός κλινικού διαιτολόγου είναι απαραίτητη ώστε να σας συντάξει ένα εξατομικευμένο διατροφικό πρόγραμμα ανάλογα με τις ανάγκες σας και τα συμπτώματα που έχετε ν... Read more

    Φιλιππόνη Βίντια

    Dietitian - Nutritionist

    Marousi