• Sports injuries
  • Submitted on 10/05/2023

Στείλατε χαίρεται, έκανα καλησθενική και τραυματίστηκα (αριστερό αγκωνα επικονυλίτιδα) τελειώνω φυσικοθεραπείες αλλά ο πόνος παραμένει... η δουλειά μου 15 μήνες τώρα είναι λάτζα (στο σεμπρικο) μπορείς να μου δώσεις μία κλασική και συνηθισμένη συμβουλή τι να κάνω για να μην πονάω.... πέρα απο την ξεκούραση που μου το έχουν πεί: γιατρός (ορθοπεδικός) φυσικοθεραπευτής- φαρμακοποιός, φίλοι και φίλες που εργάζονται στο τομέα της υγείας και στις ειδικότητες που προανέφερα, αν μπορείς και βολεύει , όποτε θες έρχομαι και να με δείς.... η ακτινογραφία που έβγαλα είχε σαν πόρισμα (απασβέστωση και περαιτέρω έλεγχος) θα δρομολογίσω σκέφτομαι την μαγνιτική για δικιά μου σιγουριά και πιο συγκεκριμένα αποτελέσματα, ευχαριστώ εκ των προτέρων

10 specialists answered

  • Καλημέρα σας. Χρήση επιαγκώνιου επικονδυλίτιδος ίσως σας ανακουφίσει. Σαφώς πρέπει να γίνει επανεκτίμηση και μετά να καθοριστεί αν χρειάζεστε μαγνητική ή ποια άλλη απεικόνιση.

    Πετρίδης Γρηγόριος

    Orthopaedic - Orthopaedic Surgeon

    Marousi

  • Αν μιλάμε για κλασσική επικονδυλίτιδα μπορείτε να επωφεληθείτε από βιολογική θεραπεία με prp και συγκεκριμένες ασκήσεις.

    Παπαδόπουλος Παναγιώτης

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός - Αθλητίατρος

    Glyfada

  • Έγχυση κορτιζόνης η οζονοθεραπεια

    Vamvatsikos Konstantinos

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Agios Stefanos

  • Διάβασα προσεκτικά την περίπτωση σας και απο την καταγραφή της πορείας της παθησης συμπεραινω οτι τα συντηρητικά μεσα (τροποποίηση δραστηριοτητων, φαρμακευτική αγωγη, διατάσεις) εχουν αποτύχει να επιφέρουν το επιθυμητό αποτέλεσμα. Προσωπική μου εκτίμηση είναι οτι χρειάζεται να υποβληθειτε σε υπερηχογράφημα και εν συνεχεία εαν επιβεβαιωθεί η διαγνωση σε έγχυση αιμοπεταλίων (PRP) υπο υπερηχογραφική καθοδήγηση.

    Σπηλιωτόπουλος Γεώργιος

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Ampelokipoi

  • Αγαπητέ μου, νομίζω ότι εμφανίζεις ένα μεγάλο πρόβλημα χωρίς λόγο. Η επικονδυλίτις είναι πάντοτε ιάσιμη. Θα χαρώ να σας έβλεπα από το ιατρείο και είμαι βέβαιος ότι θα πάτε πολύ καλά. Ευχαριστώ πολύ.

    Στατήρης Σπυρίδων

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Ampelokipoi

  • Κλασσική συνηθισμένη συμβουλή είναι συχνή παγοθεραπεια, καλές διατάσεις κ κάποιο αντιφλεγμονώδες περιστασιακά επί πόνου.

    Αλαφροπάτης Ηλίας

    Orthopaedic - Orthopaedic Surgeon

    Evosmos

  • Θα κανείς επίσκεψη με την μαγνητική και εχουμε εκτός από φάρμακα και άλλες θεραπείες ! Αγαπάμε και σεμπρικο άρα πρέπει να βρεθεί λύση !

    Πεντερίδης Ιωάννης

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός - Παιδοορθοπαιδικός

    Oreokastro

  • Θα πρέπει να σας δει Ορθοπαιδικός Χειρουγός

    Διακάτος Ανδρέας

    Orthopaedic - Orthopaedic Surgeon

    Ilioupoli

  • Καλημέρα σας. Συνήθως μετά από τραυματισμό δέν πρέπει να κάνουμε φυσικοθεραπείες. Χρειάζεται φαρμακευτική αγωγή και ακινητοποίηση ανάλογα με τον τραυματισμό. Όταν συνέλθει αρκετά, τότε προσθέτουμε φυσικοθεραπείες για βελτίωση της κινητικότητας. Για περαιτέρω λεπτομέρειες χρειάζεται κλινική εξέταση.

    Mylonas Hrusanthos

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός - Τραυματιολόγος

    Anavissos

  • Καλησπερα. Η επικονδυλιτιδα του αγκώνα είναι μια ιδιαίτερα συχνη πάθηση που εμφανίζεται σε αθλητές (τένις , γυμναστική κλπ) , καθώς και σε επαγγελματίες χειρωνάκτες. Χαρακτηρίζεται από επίμονο πόνο και περιορισμό στη κίνηση. Κατόπιν κλινικης εξέτασης απο ειδικό ορθοπαιδικό με εμπειρία στις αθλητικές κακώσεις, γίνεται θεραπεία με αναλγητικά και μη στεροειδή αντιφλεγμονωδη φάρμακα με βάση το ιστορικό του ασθενούς, ανάπαυση του πάσχοντος σκέλους(απλή ανάρτηση ή νάρθηκας) και έναρξη ειδικό προγράμματος φυσιοθεραπείας.
    Επίσης, εχουν θέση με πολύ καλα αποτελέσματα βιολογικές θεραπείες, που πραγματοποιούνται στο ιατρειο και περιλαμβάνουν έγχυση
    ... Read more

    Σαράντης Μιχαήλ

    Orthopaedic - Orthopaedic Surgeon

    Psychiko