• Sports injuries
  • Submitted on 07/05/2023

Ποσους μηνες ειναι φυσιολογικος ο πονος κετα απο ρηξη επιγονατιδικου τενοντα με επανακαθηλωση αυτου μεσω αγκυρων;ειναι φυσιολογικο να εχει μια ισχυρη ταση κατα τη συσπαση του τετρακεφαλου;

7 specialists answered

  • Γενικότερα δεν περιμένουμε να υπάρχουν σημαντικά ενοχλήματα μετά τους 3 μηνες από τέτοιου είδους χειρουργεία

    Παπαδόπουλος Παναγιώτης

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός - Αθλητίατρος

    Glyfada

  • Η πορεία αποκατάστασης μετα απο συρραφή επιγονατιδικού τένοντα εχει αρκετές δυσκολίες και ενδεχεται να διαρκέσει μήνες. Ο πονος, το οιδημα, η δυσκαμψία (τραβηγμα) και πολλα αλλα συμπτώματα ενδεχεται να σας τρομοκρατήσουν. Ωστοσο είναι στα αναμενόμενα συμπτωματα και στα πλαίσια της μετεγχειρητικής αποκατάστασης. Ακολουθήστε τις οδηγιες του γιατρού σας και όλα θα πανε καλά.

    Σπηλιωτόπουλος Γεώργιος

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Ampelokipoi

  • Αν διαρκεί πάνω από 3 μήνες το άλγος καλό ειναο να συμβουλευτείτε τον θεράποντα ιατρό που σας χειρούργησε.
    Όταν κάνει σύσπαση ο τετρακεφαλου ελκύει κεντρικότερα την επιγονατίδα όποτε είναι λογικό να νιώθετε μια τάση. Η ισχυρή όμως τάση ίσως οφείλεται στον τρόπο συρραφής.

    Παπουλίδης Νικόλαος

    Orthopaedic - Orthopaedic Surgeon

    Marousi

  • Η απάντηση δεν μπορεί να είναι σαφής. Εξαρτάται από πολλούς παράγοντες η επιστροφή στην φυσιολογική κατάσταση. Νομίζω ότι ο χειρουργός σας θα σας ξέδινε απάντηση στο ερώτημά σας, διοτι γνωρίζει ακριβώς τι σας έχει συμβεί.

    Στατήρης Σπυρίδων

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Ampelokipoi

  • Συνήθως μετά από 1,5 μήνα πρέπει να αρχίσει η κινητοποίηση. Σε κάθε περίπτωση ο θεράπων ιατρός έχει τον πρώτο λόγο γιατί αυτός ξέρει τι έκανε στο χειρουργείο.

    Mylonas Hrusanthos

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός - Τραυματιολόγος

    Anavissos

  • Φυσιολογικό για καποιους μήνες, 3-6 θα έλεγα είμαι εντός ορίων.
    Αν αντιμετωπίζετε προβληματα ωστόσο, το σωστό είναι να μιλήσετε με το χειρουργό σας

    Αλαφροπάτης Ηλίας

    Orthopaedic - Orthopaedic Surgeon

    Evosmos

  • η απάντηση μπορεί να δωθεί σωστά μόνο από τον χειρουργό σας

    Σπαγάκος Γεώργιος

    Χειρουργός Ορθοπαιδικός - Αθλητίατρος

    Markopoulo