• Aponeurosis
  • Submitted on 10/05/2023

Καλησπέρα σας. Στη συνέχεια της προηγούμενης ερώτησης μου "Καλησπέρα! Πότε ένα απονευρωμενο δόντι γίνεται ασυμπτωματικο", θα ήθελα να σας ενημερώσω ότι το δόντι δεν ανταποκρίνεται σε ζεστό, κρύο η όξινο. Ούτε υπάρχει αυτός ο διαξιφιστικος πόνος που υπήρχε πριν την απονεύρωση κατά τη μάσηση. Υπάρχει μια ενόχληση κατά τη μάσηση, και επίσης κατά το χτύπημα του δοντιού με το σκληρό μέρος της οδοντόβουρτσας. Ευχαριστώ όλους για τις προηγούμενες απαντήσεις σας.

24 specialists answered

  • Μετα την απονευρωση ενα δοντι δεν εχει πλεον ευαισθησια στα θερμικα ερεθισματα,ωστοσο ενιοτε μπορει να παρουσιαζει για λιγες ημερες μια ευασθησια στην πιεση,κατι το οποιο ειναι φυσιολογικο,οποτε και μετα απο λιγο διαστημα σταματαει να ενοχλει

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Dentist

    Ilioupoli

  • ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ 2..3 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΑΣΥΜΠΤΩΜΑΤΙΚΟ.ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΕΠΑΝΑΛΛΗΨΗ ΤΗΣ ΕΝΔΟΔΟΝΤΙΚΗΣ ΘΕΡΑΠΕΙΑΣ ΚΑΘΟΣ ΚΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΑΕΙ ΚΑΛΑ ΣΤΑ ΒΗΜΑΤΑ ΤΗΣ ΘΕΡΑΠΕΙΑΣ...ΕΚΠΟΛΦΩΣΗ,ΔΙΕΥΡΙΝΣΗ ΚΑΙ ΚΑΘΑΡΙΣΜΟΣ ΤΩΝ ΡΙΖΙΚΩΝ ΣΩΛΙΝΩΝ ,ΕΜΦΡΑΞΗ ΑΥΤΩΝ

    Ragkou Vasiliki

    Dentist

    Pagrati

  • Στην επίκρουση τα απονευρωμένα ενίοτε είναι ελαφρώς συμπτωματικά.

  • Πολυ ωραία αυτη είναι κ μια φυσιολογική εξέλιξη μετα την απονεύρωση. Οτιδήποτε άλλο χρειαστείτε ειμαστε στη διάθεση σας

    Αλεξόπουλος Αριστείδης

    Χειρούργος Οδοντίατρος

    Agios Dimitrios

  • Υπαρχει η πιθανοτητα το δοντι να ειναι ευαισθητο στην μασηση για αρκετο καιρο μετα απο την ενδοδοντικη θεραπεια

    PSaradaki Sesilia

    Dentist

    Nea Smirni

  • Αυτό που νιώθετε με το χτύπημα της οδοντόβουρτσας δεν σημαίνει απαραίτητα κάτι . Το ότι το νιώθετε κατά τη μάσηση μπορεί να σημαίνει ότι είναι λίγο ψηλό . Επικοινωνήστε καλύτερα με τον οδοντίατρο σας

    Deligiorgi Vasiliki

    Dentist

    Marousi

  • Φυσιολογικά μετά την πάροδο μιας εβδομάδας με 10 ημέρες δεν υπάρχουν ούτε αυτές οι ήπιες ενοχλήσεις που προέρχονται απο το περιοδοντιο κ το οστό γύρω απο την ρίζα αν συνεχίζει η ενόχληση που περιγράφετε για ένα μήνα απο το πέρας της θεραπείας ισως καλό θα ήταν να ελέγξετε με καρμπόν στον οδοντιατρο τις επαφές που έχει το σφράγισμα ή η στεφανη που έχει μπει στο δόντι μήπως υπάρχει κάποια πρόωρη επαφή με τα απέναντι δόντια .χρειάζεται πάντως ενδελεχής έλεγχος όταν μια ενόχληση σε απονευρωμένα δόντια επιμένει που περιλαμβάνει κ αξονική στην περιοχή του υπαίτιου δοντιού

    Tsaousis Ioannis

    Dentist

    Ampelokipoi

  • Με τον καιρό θα πρέπει να φύγουν και αυτά τα συμπτώματα, διαφορετικά θα πρέπει να γίνει ακτινογραφία να δούμε τι συμβαίνει.

    Καλημερατζή Δέσποινα

    Dentist

    Chalandri

  • Καλημέρα σας,κάποιες φορές υπάρχει ευαισθησία για εβδομάδες μετά την απονεύρωση. Όμως μπορεί όντως να υπάρχει κάποιος ριζικος σωλήνας που δεν απονευρωθηκε ή δεν μπορεί να απονευρωθει αν είναι παραπλευρος.Καλο είναι να σας δει κάποιος ενδοδοντιστης με ειδικό εξοπλισμός,μικροσκόπιο.

    Gkana Dimitra

    Dentist

    Neo Psychiko

  • Υπάρχει πιθανότητα να σταματήσουν οι ενοχλήσεις ε μέσα στις επόμενες μέρες. Αν στην μασήσεις συνεχίσει να υπάρχει ενόχληση τότε καλά θα είναι να ελέγξουμε ακτινογραφικά το δόντι καταρχήν για να δούμε την ποιότητα της απονεύρωσης.

    Φουρμούζης Ιωάννης Dental Excellence

    Οδοντιατρικό Κέντρο

    Platia Mavili

  • Αν έχετε ολοκληρώσει την απονεύρωση λίγες μέρες είναι φυσιολογικό, αν την έχετε ολοκληρώσει πάνω από μια εβδομάδα, τότε πιθανά το δόντι έχει κάποιο κάταγμα. Τίποτε από αυτά δεν μπορεί να επιβεβαιωθεί χωρίς κλινική εξέταση και ακτινογραφία.

    Παναγιωτόπουλος Αλέξανδρος

    Χειρουργός Οδοντίατρος

    Petroupoli

  • Είναι φυσιολογικό να σας πονάει στην μάσηση ή στο χτύπημα με κάποιο σκληρό αντικείμενο.
    Η όλη αυτή αντίδραση έχει να κάνει με τραυματικά αίτια (από την θεραπεία) και το δόντι γίνεται τελείως ασυμπτωματικο περίπου μία βδομάδα με δέκα μέρες μετά το τέλος της θεραπείας.
    Συνήθως διαρκεί 4-5μέρες το πολύ.
    Θα σας συμβουλευα να επικοινωνήσετε με τον οδοντίατρο σας εφόσον η ενόχληση συνεχίζεται.

    Μανωλιάδης Χρήστος

    Dentist

    Alimos

  • Τα συμπτωματα φευγουν οταν ολοληρωθει η απονευρωση σωστα,κλειστουν και σφραγιστουν ριζες και δοντι

    Πετροπούλου Ευγενία

    Χειρουργός Οδοντίατρος

    Ilion

  • Aυτο μας κανει να υποπτευομαστε οτι ισως κατι τρεχει.κανονικα δεν θα πρεπε να υπηρχε η ευαισθησια που αναφερετε κατα το χτυπημα.με την οδοντοβουρτσα.μπορει η ενδοδοντικη θεραπεια να μην ειναι επιτυχημενη κ δημιουργηθηκε καποιο αποστημα,αλλα αυτο θα ηταν καλυτερα να επιβεβαιωθει με καποια ακτινογραφια επιπλεον.αν τυχον συμβαινει κατι τετοιο η θεραπεια θα πρεπει να επαναληφθει απο εναν εμπειρο γιατρο η αν το ερεθισμα επιμενει τοσο κ κατανταει ενοχλητικο θα μπορουσε να γινει κ εξαγωγη.

    Καραχάλιος Δημήτρης

    Dentist

    Ilioupoli

  • Λογικό να μην ανταποκρίνεται σε ερεθίσματα εφόσον είναι απονευρωμενο.Σταδιακα η συμπτωματολογια που αναφέρετε, θα μειωθεί και θα εξαφανισθει

    Platanitis Minas

    Dentist

    Patisia

  • Η ενόχληση κατά την κάθετη επικρουση επί του δοντιου, μπορεί να συνεχίσει να υπάρχει για λίγο καιρό μετά το τέλος της ενδοδοντικης θεραπείας, ώσπου να υποχωρήσει εντελώς.

    Ψυχαράκη Ευαγγελία

    Dentist

    Ampelokipoi

  • Θα περάσει και αυτή η ενόχληση με τον καιρό.

  • Ασυμπτωματικό ορίζουμε οτιδήποτε δεν αντιδρά. Δηλαδή δεν πονάει. Ο πόνος μπορεί προκληθεί από θερμικά, χημικά ερεθίσματα, επίκρουση ή μόλυνση που υπάρχει στο δόντι και δημιουργεί φλεγμονή.

    Συνήθως μετα την διαδικασία της απονεύρωσης μπορούν να υπάρξουν μικροενοχλήσεις οπως αυτές που νιώθετε όταν τρώτε η χτυπάτε το δόντι με την οδοντόβουρτσα οι οποίες υποχωρούν σιγα σιγα με παυσίπονα.

    Καρατζέας Νικόλαος

    Χειρουργός Οδοντίατρος

    Kalamata

  • Είναι καλό σημάδι ότι το δόντι δεν είναι ευαίσθητο στα ερεθίσματα . Αυτές οι ενοχλήσεις στο δάγκωμα και στο χτύπημα κάποιες φορές διαρκούν καιρό έως ότου επουλωθεί πλήρως το οστό γύρω από το δόντι. Παρόλα αυτά πρέπει να γίνει κλινική και ακτινογραφικη εξέταση ωστε να αποκλειστεί άλλη βλάβη

    Τσιτσιρίδης Δημήτρης

    Dentist

    Chania

  • Καλησπέρα. Έχει ολοκληρωθεί η απονεύρωση? Είναι φυσιολογικό για λίγες μέρες μετά το τέλος της απονεύρωσης να υπάρχουν αυτά τα συμπτώματα. Αλλά για λίγες. Αν δεν έχει ολοκληρωθεί ακόμα, είναι απόλυτα φυσιολογικό.

    Petta Eygenia

    Dentist

    Zografou

  • Όταν ένα δόντι δεν ανταποκρίνεται στα θερμοκρασιακά ερεθίσματα θεωρείται νεκρό και όχι απονευρωμενο. Απονευρωμενο είναι όταν ολοκληρωθεί ορθώς τεχνικά η ενδοδοντικη θεραπεία που αποκαλείται απονεύρωση. Ένα νεκρό δόντι , είναι αυτό που έχει χάσει την ζωτικότητα του λόγω τραύματος η μικροβίων . Η νέκρωση είναι παθολογική διαδικασία και απαιτεί θεραπεία. Όταν φύγει εντελώς η ζωτικότητα του δοντιού, δηλαδή δεν υπάρχει ζωντανός πολφος-νευρο και συσσωρεύουν βακτηρίδια, παύει να έχει αυτόματο η νυχτερινό πόνο και δημιουργεί τότε έντονη ενόχληση στην επικρουση και στη μάσηση.

    Antoniou Panagiotis (Deactivated account)

    Dentist

    Trikala

  • Οι ευαισθησία μετά την ενδοδ. θεραπεία διαφέρει σε κάθε περίπτωση.. Είναι αρκετά σύνηθες να υπάρχει ενόχληση κατά την μασηση και ίσως και στην επικρουση, η οποία μέρα με την ημέρα πρέπει να φθίνει... Αυτή η διαδικασία μπορεί σε κάποιες περιπτώσεις να διαρκέσει και 1-2 εβδομάδες μέχρι να φύγει τελείως

    Pilidou Olga

    Dentist

    Vironas

  • Ένα θεραπευμένο ενδοδοντικα δόντι μπορεί να εμφανίζει ευαισθησία μετά την ολοκλήρωση της θεραπείας ως αποτέλεσμα πιθανού ερεθισμού κατά την διαδικασία εμφραξης. Εφ´οσον η θεραπεία είναι άρτια βιολογικά κ τεχνικά, η ευαισθησία αυτή θα παρέλθει μετά σπο μερικές ημέρες. Εάν διατηρηθεί για μεγαλύτερο χρονικό διάστημα, συνίσταται η επίσκεψη στον οδοντίατρο που έκανε την θεραπεία.

    Alisafis Mihail

    Endodontist

    Ilioupoli

  • Ήπια ενοχληση λοιπον συμβατή με μια μαλλον φυσιολογική επουλωση. Οπως σε ολες τις θεραπείες καλο ειναι να εχει παρακολουθηση και επανεξεταση, ειδικα στους 9μηνες με 1 χρονο για την επουλωση που θελουμε να δουμε και σε ακτινογραφια εφοσον υπηρχε βλάβη πριν και βεβαια στο τακτικο μας ελεγχο οπου καλο ειναι να μεταφερουμε στον/στην ιατρο μας ολους τους προβληματισμους και τυχον συμπτωματα που παντα βοηθαει στην εγκαιρη διαγνωση