• Bulimia - anorexia nervosa
  • Submitted on 25/03/2023

καλημερα εχω παρκινσον και οταν εχω στεναχωρια εχω βουλιμια

8 specialists answered

  • Καλησπέρα σας, θα μπορούσε να ήταν ωφέλιμη μία επίσκεψη σε ψυχολόγο για να μπορέσετε μαζί να προσδιορίσετε τι είναι αυτό που σας ωθεί στα βουλιμικά επεισόδια και να βρείτε εναλλακτικούς τρόπους και λύσεις σε αυτά που σας στενοχωρούν. Η επίσκεψη σε διαιτολόγο για καλές βάσεις στη διατροφή σας, επάνω στις δικές σας ανάγκες, θα ήταν επίσης βοηθητική. Θα χαρούμε να σας εξυπηρετήσουμε!

    Restemi Eygenia

    Dietitian - Nutritionist

    Evosmos

  • Επισκεφτείτε ειδικό ψυχίατρο ψυχοθεραπευτή για να σας καθοδηγήσει θεραπευτικά.

    THeleritis Hristos

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Evaggelismos

  • Γεια σας!Θα σας πρότεινα να επισκεφθείτε ένα ψυχολόγο και έναν Διατροφολόγο για να αντιμετωπίσετε ολιστικά το θέμα σας!

    Mameka Iliana

    Dietitian - Nutritionist

    Larissa

  • Καλησπέρα σας,

    Θα σας συνιστούσα να μιλήσετε με τον θεράποντα που σας παρακολουθεί ώστε να σας δώσει τις απαραίτητες κατευθύνσεις εφόσον έχει διαγνωστεί με νευρολογική νόσο.

    Τζο Γρηγοριάδου,
    Ψυχολόγος- Ψυχοθεραπεύτρια, Msc (τροποποιήθηκε)

    Creating Narratives

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Exarcheia

  • Είναι σύνηθες οι διατροφή μας να σχετίζεται με την ψυχολογία μας

    Βασιλική Σταμάτη (Deactivated account)

    Dietitian - Nutritionist

    Elefsina

  • Η διατροφή σας θα πρέπει να περιλαμβάνει ποικιλία τροφών ώστε να μην υπάρχουν διατροφικές ελλείψεις. Τα μικρά και συχνά γεύματα επίσης θα πρέπει να συμπεριληφθούν καθημερινά στο διαιτολόγιο σας ώστε να αποφευχθεί η συχνή τάση για τσιμπολογημα και με αυτόν τον τρόπο ελέγχεται και καλύτερα το αίσθημα της πεινάς. Εννοείται ένας κλινικός διαιτολόγος θα σας βοηθήσει περαιτέρω σε αυτό ώστε να σας συντάξει ένα εξατομικευμένο διατροφικό πρόγραμμα σύμφωνα με τις ανάγκες σας. Επίσης ένας κλινικός διαιτολόγος θα σας βοηθήσει να αλλάξετε τον τρόπο που σκέφτεστε απέναντι στο φαγητό, να διαχωρίζετε τα συναισθήματα σας και τη διατροφή σας, να μην υπάρχει η ... Read more

    Φιλιππόνη Βίντια

    Dietitian - Nutritionist

    Marousi

  • Το Parkinson απαιτεί διατροφής εξειδικευμένη & η βουλημια θέλει συναισθηματική υποστήριξη. Καλό θα ήταν να πάρετε ολιστική βοήθεια.
    Αρχικά πρπει να προσέχετε πολύ την αναλογία πρωτεΐνης που έχετε στη Διατροφη σας κ απαιτείται και μια καλή ρουτίνα φαγητού για πρόληψη υγείας του νευρικού σας σύστηματος & για τη συναισθηματική υπερφαγια.
    Είμαστε στη διάθεση σας.

    Φωτεινού Εμμανουέλα - Bio Clinical Center

    Dietitian - Nutritionist

    Pagrati

  • Καλημέρα σας με συγχωρείτε για τη καθυστέρηση δεν είδα το μήνυμα σας. Είναι συχνή η εμφάνιση βουλιμίας σε περιόδους στεναχώριας ανεξάρτητα από τη παρουσία πάρκινσον ή όχι. Συμβουλευτείτε έναν διαιτολόγο για το πως θα μπορούσατε να το αντιμετωπίσετε.

    Κουβάτσος Φίλιππος

    Dietitian - Nutritionist

    Koropi