• Hysteroscopy
  • Submitted on 30/05/2023

Καλησπέρα και συγχαρητηρια για το εργο σας. Εκανα αποξεση τον Ιουλιο 2022 και το πορισμα ηταν ατυπα κυτταρα σε πολυποδα οχι σε ολο το ενδομητριο μονο στον πολυποδα.Μου εβαλαν σπιραλ μιρενα για 6 μηνες και ξανα αποξεση μετα το περασ των μηνων ,αλλα απο την αρχη ειχα αιμοραγιες(δεν ξερω αν ηταν επειδη δεν μπηκε σωστα η επειδη δεν εγινε σωστη αποξεση.) Ετσι και αλλιως θεωρω οτι ειναι παρωχημενη μεθοδος και ζητουσα υστεροσκοπηση απο την γιατρο μου η οποια μου ειπε δεν πειραζει και με την αποξεση θα γινω καλα....τελικα μετα απο αιμοραγιες βρεθηκα στο εφημερευον νοσοκομειο οπου παρατηρησαν πως το σπιραλ ειχε βγει και ηταν μεσα σε καποιο πηγμα.μου το εδειξαν.Μου έκαναν υστεροσκοπηση και η νεα βιοψια γραφει τα παρακατω συμπερασμα -ενδομητριο με ανωμαλη ωριμανση,σε επιδραση προγεστερονης -επιπολης αδενομυωση. η ερωτησεις μου ειναι 1) τελικα ποια βιοψια ηταν σωστη? δεν υπαρχουν αλλο ατυπα κυταρρα?δεν μπορω να καταλαβω τι εγινε 2) η θεραπεια ειναι συντηρητικη με σπιραλ μιρενα θα πρεπει να γινει παλι βιοψια σε καποιο διαστημα.? 3)εχω το mirena εδω και 8 μήνες εγινε υπερηχος πριν λιγο καιρο ειναι στη θεση του,,δεν έχω αιμοραγίες,αλλα ομως εχω συνεχεια ΣΧΕΔΟΝ ολους τους μηνα καφε στο σκουπισμα και καμια φορα λιγο αιματακι ,δεν θα επρεπε να εχει σταματησει ολο αυτο? η γινεται λογω της μικρης αδενομυωσης η ισως και της ηλικιας μου? οι τιμες στισ εξετασεις πριν την υστεροσκοπηση ηταν για προκλημκτηριο.ειναι φυσιολογικο να φιαρω mirena να εχουν περασει 8 μηνες και να μην καθαριζω? ειμαι ευγνομων που δεν εχω αιμοραγιες αλλα με ανησυχει και το παραπανω που σας εξιστορω.ΖΗΤΩ ΤΑΠΕΙΝΑ ΣΥΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΚΕΙΜΕΝΟ ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΚΟΥΡΑΣΤΕΙ ΚΑΙ ΑΓΧΩΘΕΙ!!!!

5 specialists answered

  • μην κανεις τιποτα αν εχεις αιμα παρε προγεστερονη

    Ainatzoglou Konstantinos

    Gynecologist - Obstetrician

    Thessaloniki

  • Είναι φυσιολογικό σε εσάς με το ιστορικό των αιμορραγιών , η μη παραλυσία άτυπων κυττάρων σημαίνει ότι το μιρενα κάνει την δουλειά του , θέλει την υπομονή σας

    Βαρχαλαμά Ευγενία

    Gynecologist - Obstetrician

    Korydallos

  • Το πρόβλημα σας ειναι σοβαρό και δεν μπορεί να απαντηθεί μεσω γραπτών μηνυμάτων που συνήθως αφορούν μικρότερης σοβαρότητας θέματα . Για αρχή θα πρότεινα όλο τον φάκελο να το προσκομισεται στο γιατρό που θέλετε να σας αναλάβει και σίγουρα χρειάζεστε και μία νεα υστεροσκόπηση

    Alexopoulou Artemis

    Gynecologist - Obstetrician

    Neo Psychiko

  • Οι καφεοειδείς εκκρίσεις είναι αναμενόμενες. Η ιστολογική μπορεί να αλλάξει με τον καιρό. Χρειάζεσαι συγκεκριμένο γυναικολόγο που θα σε παρακολουθεί και θα εμπιστεύεσαι.

    Hatzidaki Valy

    Gynecologist - Obstetrician

    Neo Psychiko

  • Στην περίπτωση ατυπίας σε βιοψία ενδομητρίου η ενδεδειγμένη θεραπεία σε γυναίκα που έχει ολοκληρώσει με την τεκνοποίηση είναι η υστερεκτομή. Το μιρένα είναι προσωρινή λύση. Τα συμπτώματα με το καφέ στο σκούπισμα οφείλονται στο μιρένα. Το πρόβλημα δεν είναι η αιμορραγία, αλλά η πιθανότητα εξέλιξης της ατυπίας σε κακοήθεια.

    Σταύρος Αρουτζίδης

    Gynecologist - Obstetrician

    Kallithea