• Tracheitis
  • Submitted on 26/11/2022

Το καλοκαίρι πρώτη φορά είχα ουρεοπλασμα . Πήραμε θεραπεία με τον σύντροφό μου και μετά βγήκαμε και οι δύο αρνητικοί . Τώρα ξανα έχω ουρεοπλασμα και μύκητες . Πώς μπορεί να το ξανά κόλλησα; υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος; επαφές μόνο με προφυλάξεις πάντα! Ευχαριστώ

16 specialists answered

  • Το ουρεόπλασμα δεν υποχωρεί πάντα με την θεραπεία. Επανεμφανίζεται συχνά. Εφόσον είστε ασυμπτωματική και δεν υπάρχει εγκυμοσύνη δεν υπάρχει πρόβλημα. Για τους μύκητες πρέπει να πάρετε θεραπεία.

    Katsandris Leonidas

    Gynecologist - Obstetrician

    Glyfada

  • Το ωραίο πράγμα από τη στιγμή που το κολλάμε συγκαταλέγεται στη φυσιολογική χλωρίδα του κόλπου παρόλα αυτά αν υπάρχουν ενοχλήσεις ναι παίρνουμε θεραπεία όσον αφορά τους μύκητες δυστυχώς μπορεί να υποτροπιάσουν πολύ συχνά χρειάζεται πάλι καλλιέργεια και ίσως διαφορετική αγωγή

    Savvouras Odysseas

    Gynecologist - Obstetrician

    Palaio Faliro

  • Τα μικρόβια υπάρχουν παντού στη φύση, όλοι ερχόμαστε σε επαφή με αυτά, αλλά δεν τα κολλάμε όλοι. Υπάρχουν παράγοντες που επηρεάζουν το επίπεδο άμυνας του οργανισμού μας και τους οποίους πρέπει να διερευνήσετε - θεωρώντας ως δεδομένο ότι λάβατε την ενδεδειγμένη και για το σωστό χρονικό διάστημα θεραπεία.

    Hatzidaki Valy

    Gynecologist - Obstetrician

    Neo Psychiko

  • Όση αντιβίωση και να πήρατε αυτό υποτροπιαζει έπρεπε να σας είχαν ενημερώσει συνεχίστε να λειτουργείτε φυσιολογικα δεν παθαίνετε τίποτα με το Ουρεοπλασμα

    Ainatzoglou Konstantinos

    Gynecologist - Obstetrician

    Thessaloniki

  • Το ουρεόπλασμα είναι σεξοθαλικό μεταδιδόμενο το πιπ πιθανό ειναι να μην είχε εκριζωθεί την πρώτη φορά που λάβατε αγωγή

    Alexopoulou Artemis

    Gynecologist - Obstetrician

    Neo Psychiko

  • Το ουρεοπλασμα ειναι συχνοτατο. Πολλες φορες ειναι ασυμπτωματικο, μπορει να θεωρηθει ως μερος του μικροβιωματος του τραχηλου. Δεν ειναι απολυτως υποχρεωτικη η εκριζωση του, οταν δεν υπαρχει πχ πλανο για κυηση / ιστορικο αποβολων.
    Περαν των καλλιεργειών, πιο εξειδικευμενη εξεταση ειναι η PCR τραχηλικου υγρου.
    Επιλογη σωστης αγωγής: vibramycin ή zithromax.
    Απαραιτητη η ταυτόχρονη θεραπεια ολων των συντροφων και χρηση προφυλακτικου μέχρι την ολοκληρωση αυτής και επανελεγχο.
    Μεταδιδεται μονο σεξουαλικώς.
    Σε επαναλαμβανομενες λοιμωξεις, μπορει να ζητηθει αντιβιογραμμα.

    Kohiadakis Konstantinos

    Gynecologist - Obstetrician

    Ilioupoli

  • Καλησπέρα σας!
    Τεν χρειαζεται να πανικοβάλλεστε σε καμμία περίπτωση. Το ουρεόπλασμα ειναι ενα μικρόβιο που όντως μεταδίδεται με την σεξουαλική επαφή. Αρκετές φορές όμως χρειάζεται να γίνει και ενας δευτερος κύκλος χορήγησης θεραπείας γιατί μπορεί να είναι δύσκολη η εκρίζωση του. Σωστά κάνατε επαναληπτικές καλλιέργεια αλλά θα χρειαστεί ξανάνκάποια θεραπεία. ´οσον αφορά τους μύκητες ειναι ενα συχνό φαινόμενο, ειδικά μετά το καλοκαίρι, και υπάρχουν πολλές θεραπείες σχετικά.

    Mpoutas Ioannis

    Gynecologist - Obstetrician

    Ampelokipoi

  • Καλησπέρα σας. Πολλές φορές, περίπου στο 80% των περιπτώσεων το ureaplasma αποτελεί μέρος της φυσιολογικής κολπικής χλωρίδας μιας γυναίκας. Φυσικά όταν μια γυναίκα έχει συμπτώματα και το μόνο μικρόβιο που απομονώνεται σε μια καλλιέργεια είναι το ureaplasma συνήθως το θεραπεύουμε. Επίσης σε ένα 20 με 30% των γυναικών και η Candida albicans (μύκητας) αποτελεί μέρος της φυσιολογικής χλωρίδας του κόλπου. Συμπερασματικά θεωρώ ότι για κάποιο λόγο έχει διαταραχθεί η ισορροπία της χλωρίδας του κόλπου σας. Εάν δεν έχετε συμπτώματα θα σας συμβουλευα να μην κάνετε τίποτα εάν από την άλλη έχετε ενοχλήσεις ίσως να χρειαστεί να λάβετε αγωγή και για το urea... Read more

    Αλ-Αχμάρ Σάμερ Νικόλαος

    Gynecologist - Obstetrician

    Panormou

  • Μπορει να ειναι επαναλοιμωξη ή να μην εχει εκριζωθει σαν μικροβιο ακομη και με σωστη θεραπεια. χρειαζεται επανεξεταση και νεες οδηγιες ανα περιπτωση.

    Pantatosakis Emmanouil

    Gynecologist - Obstetrician

    Marousi

  • Το ουρεοπλασμα δεν δημιουργεί ιδιαίτερο πρόβλημα στην γυναίκα. Ανάλογα με την θεραπεία που πήρατε μπορεί να υπάρξει αναζωπυρωση και στον άντρα και την γυναίκα μπορεί να μην έχει γίνει πλήρης ίαση και να επανεμφανιστει.

    Aygerinos Antonios

    Gynecologist - Obstetrician

    Platia Mavili

  • Το πιθανότερο είναι ότι δεν κάνατε σωστή θεραπεία και δεν εκριζώθηκε πλήρως το ουρεόπλασμα οπότε κάνατε υποτροπή. Οι μύκητες εμφανίζονται λόγω της διαβίωσης που δημιουργεί το ουρεόπλασμα. Με άλλα λόγια το ουρεοπλασμα δεν αφήνει τα καλά μικρόβια της χλωρίδας του κόλπου να αναπτυχθούν και κάνετε μυκητιάσεις.

    Founta Hristina

    Μαιευτήρας - Χειρουργός Γυναικολόγος

    Ampelokipoi

  • Το ουρεοπλασμα είναι ένα από τα μικρόβια που δύσκολα εκριζώνονται και κάποιες φορές χρειάζεται επαναληπτική εξέταση και θεραπεία. Είναι συνήθως σεξουαλικως μεταδιδόμενο ωστόσο τα τελευταία χρόνια θεωρείται μικροοργανισμός της χλωρίδας του κόλπου. Ο μύκητας μπορεί να προκύψει είτε από σεξουαλικη επαφή, συγκεκριμένες αντιβιωσεις ή λόγω πτώση της άμυνας του οργανισμού! Και στις δυο περιπτώσεις η τοπική άμυνα του κόλπου παίζει σημαντικό ρόλο στις επαναλαμβανόμενες λοιμώξεις και φλεγμονές.

    Παυλίδη Όλγα

    Gynecologist - Obstetrician

    Kalamaria

  • Το ουρεαπλασμα είναι ένα μικρόβιο που συνυπάρχει πάντα με κατι αλλο οπως στην περίπτωση σας με τον μύκητα Candida Albicans και κατά δεύτερο έχει πολύ δύσκολη εκρίζωση. Σε πολλές περιπτώσεις χρειάζεται περίπου ένας χρόνος με θεραπεία για να φύγει τελείως. Εαν όμως δεν αντιμετωπισθει σωστά την πρώτη φορά θα δημιουργεί προβλήματα για αρκετό καιρό με επαναλημωξεις και θα συνυπάρχει πάντα και με κάτι άλλο. Α ! και φυσικά μεταδίδεται με την σεξουαλική επαφή. ανήκει στα STDs.
    Πιστεύω να σας κάλυψα.
    Στην διάθεση σας για οτι χρειασθείτε.

    Argyrakis Kostantinos

    Gynecologist - Obstetrician

    Marousi

  • Κατά πάσα πιθανότητα το δεύτερο δείγμα ήταν ψευδώς αρνητικό

    Surios Konstantinos

    Gynecologist - Obstetrician

    Ilisia

  • Τι εννοείτε βγήκε και ο σύντροφός σας αρνητικός έκανε δηλαδή σπερμοδιάγραμμα και καλλιέργεια σπέρματος σε κέντρο γονιμότητας και ήταν η καλλιέργεια του αρνητική για ουρεόπλασμα; Ξέρετε ενώ η γυναίκα πρέπει να πάρει 12 με 14 μέρες αντιβίωση ο άντρας αν έχει ουρεόπλασμα στο σπέρμα πρέπει να πάρει ως και 25-30 μέρες αντιβίωση

    Mpagiokos Vasileios

    Gynecologist - Obstetrician

    Ampelokipoi

  • Αγαπητή φίλη.
    Το ουρεόπλασμα, δεν προκαλεί κάποιο ιδιαίτερο σύμπτωμα στη γυναίκα και ανευρίσκεται τυχαία σε καλλιέργεια κολπικών υγρών, οπότε και συστήνεται κατάλληλη αντιβίωση και για τους δύο συντρόφους.
    Επίσης, δεν εξαφανίζεται από τον οργανισμό μετά από τη θεραπεία αλλά κάπου κοιμάται σε κάποια κύτταρα.
    Αυτό σημαίνει ότι η ανεύρεσή του σε επόμενη καλλιέργεια δεν σημαίνει καινούρια μόλυνση αλλά ενεργοποίηση της παλιάς.
    Π.Κ.

    Panagiotis Kofinakos

    Gynecologist - Obstetrician

    Peristeri