• Στραβισμός
  • Submitted on 21/05/2023

Η κόρη μου είναι 13 ετών και τα δύο τελευταία χρόνια όταν κοιτάει το κινητό εμφανίζει "στραβισμό "στο ένα μάτι που διαρκεί κάποια ώρα και μετά το μάτι ισιώνει ξανά. Παρατηρώ όμως ότι έχει αρχίσει να αργεί να ξαναισιώσει η κόρη του ματιού.... Έχει αστιγματισμό μικρού βαθμού και φοράει γυαλιά όταν διαβάζει και όταν βλέπει σε οθόνες. Τι πρέπει να κάνω για το μάτι που στραβώνει δηλαδή πηγαίνει η κόρη προς την εσωτερική κόγχη;;

6 specialists answered

  • Καλημέρα , σίγουρα μια μελέτη στραβισμού θα βοηθούσε , πιθανών να έχει από πιο μικρή ηλικία , υπάρχουν κάποιες ασκήσεις που βοηθάνε .

    Φιλίπ Γκαμπριέλα Μόνικα

    Ophthalmologist

    Plaka

  • οταν προκειται για στραβισμο που δεν ειναι μονιμος αλλα μονο σε συγκεκριμες συνθηες, δεν υπαρχει καποια αντιμετωπιση, ουτε η χειρουργικη δεν ενδεικνυται. συστηνουμε ξεκουραση και παρακολουθηση

    Kaiafas Dr Konstantinos

    Ophthalmologist

    Patras

  • Γιαλια και ίσως επέμβαση . Αν το ελάττωμα είναι πολύ μικρο ίσως και ασκήσεις

    Katsourakis Georgios

    Ophthalmologist

    Marousi

  • Εχει λανθανοντα συγκλινοντα στραβισμο.
    Εμφανιζεται οταν κουραζεται ο οργανισμος και επανερχεται μετα.
    Να ελαττωσει τις ωρες που κοιταζει το κινητο.

    Καψαλάκη Γεωργαντά Θεοδούλη

    Ophthalmologist

    Neo Psychiko

  • Η κατασταση αυτη ονομαζεται εσωφορια και μεγαλο ρολο παιζει η οπτικη κοπωση.Να ξαναμετρηθουν τα γυαλια της (εαν ειναι σωστα και ξεκουραστα)και να βλεπει στις οθονες απο πιο μακρυνη αποσταση και λιγοτερη ωρα και με διαλειματα(ανα ωρα).Αν δεν αποδοσουν θα πρεπει να εξετασθει εκ νεου.

    Κόκκορης Ιωάννης

    Ophthalmologist

    Palaio Faliro

  • Να κανετε μια επισκεψη σε ειδικο παιδοοφθαλμιατρο

    Γρέτου Αικατερίνη

    Οφθαλμίατρος - Παιδοφθαλμίατρος

    Piraeus