• Deviated septum
  • Submitted on 13/11/2022

Σκέφτομαι να κάνω επέμβαση για στραβό ρινικό διάφραγμα. Πόσος είναι ο μέσος όρος νοσηλείας στο νοσοκομείο; Η αναπνοή αποκαθίσταται αμεσα;

14 specialists answered

  • Η νοσηλεία απαιτεί 1 διανυκτέρευση.Η αναπνοή αποκαθίσταται σταδιακά.

    Malatos Antonios

    Otolaryngologist (ENT)

    Pagrati

  • Η διάρκεια νοσηλείας είναι συνήθως ένα βράδυ. θα δείτε βελτίωση της αναπνοής σας από την πρώτη ημέρα, αλλά η πλήρης αποκατάσταση επέρχεται περίπου σε 2-3 εβδομάδες.

    Γκορτσαλή Αθανασία

    Otolaryngologist (ENT)

    Kolonaki

  • Καλημέρα σας. Μπορώ να σας μιλήσω για τη δική μου πρακτική. Οι ασθενείς μου επιστρέφουν σπίτι τους το ίδιο απόγευμα της επέμβασης (δεν διανυκτερεύουν στο Νοσοκομείο) και η αναπνοή αποκαθίσταται μερικώς (60 - 70%) την επόμενη μέρα και 100% στις 3 - 4 εβδομάδες μετά την επέμβαση.

    Konstantaras Nikolaos

    Otolaryngologist (ENT)

    Kifisia

  • ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ, ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΕΥΘΕΙΑΣΜΟΥ ΡΙΝΙΚΟΥ ΔΙΑΦΡΑΓΜΑΤΟΣ ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ ΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΝΟΣΗΛΕΙΑΣ. ΔΕΝ ΒΑΖΟΥΜΕ, ΠΙΑ, ΡΙΝΙΚΑ ΤΑΜΠΟΝ ΣΤΗ ΜΥΤΗ , ΑΛΛΑ ΦΥΛΛΑ ΣΙΛΙΚΟΝΗΣ ΜΕ ΣΩΛΗΝΑΚΙΑ ΣΙΛΙΚΟΝΗΣ (DOYLE) . ΕΤΣΙ Η ΜΥΤΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΒΟΥΛΩΜΕΝΗ ΚΑΙ Η ΑΦΑΙΡΕΣΗ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΑΝΩΔΥΝΗ. Η ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΕΙΝΑΙ ΠΙΑ ΕΝΑ ΚΑΛΑ ΑΝΕΚΤΟ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟ.

    Avouris Ioannis

    Otolaryngologist (ENT)

    Piraeus

  • Συνήθως το χειρουργειο του διαφράγματος είναι one day δηλαδή δεν χρειάζεται να μείνει κάποιος στο νοσοκομείο!
    Όσον αφορά στην αποκατάσταση της αναπνοής, αυτή έρχεται σταδιακά με την ανάρρωση της μυτης

    Gouviotis Eyaggelos

    Otolaryngologist (ENT)

    Kolonaki

  • 945166277 καλέστε με

    Kaniouras Konstantinos Dr. med

    Otolaryngologist (ENT)

    Thessaloniki

  • Μία ημέρα νοσηλείας (24 ώρες). Η αναπνοή είναι πολύ καλύτερη ήδη από την πρώτη ημέρα μετά το χειρουργείο. (εφ΄ όσον ο γιατρός δεν χρησιμοποιήσει ρινικό ταμπόν, δηλ πωματισμό)

    Papageorgiou Efstratios

    Χειρουργός Ωτών - Ρινός - Λάρυγγος ενηλίκων - παίδων

    Glyfada

  • Μια μέρα στο νοσοκομείο, 10 μέρες αποθεραπεία και θα αναπνέετε κανονικά

    Κόκκαλη Ελένη

    Otolaryngologist (ENT)

    Agioi Anargiri

  • Η χειρουργική αποκατάσταση του χόνδρινου & οστέινου τμήματος του σκολιωτικού ρινικού διαφράγματος είναι χειρουργείο ρουτίνας. Απαιτεί παραμονή στο νοσοκομείο για 1 ημέρα.
    Μετά την αφαίρεση του πωματισμού την επομένη του χ/ου, η αναπνοή αποκαθίσταται άμεσα, οι ρινοπλύσεις την πρώτη εβδομάδα θεωρούνται απαραίτητες και η χρήση ρινικής αλοιφής.

    Καλπακτσόγλου Ελισσαίος

    Otolaryngologist (ENT)

    Alimos

  • Καλησπέρα σας. Νοσηλεία δεν χρειάζεται, φεύγετε αυθημερόν, τουλάχιστον με την τεχνική που χρησιμοποιώ εγώ. Το πρόβλημα αποκαθίσταται άμεσα, για να απολαύσετε όμως τη νέα σας, τέλεια αναπνοή, που θα σας συνοδεύει για το υπόλοιπο της ζωής σας, θα κάνετε μία εβδομάδα υπομονή, μέχρι να αφαιρεθούν δύο μαλακά ναρθηκακια σιλικόνης, ένα σε κάθε ρουθούνι, που πρέπει να τοποθετηθούν στο χειρουργείο για καλύτερη σταθεροποίηση του καινούργιου, ισιου διαφράγματος. Ακόμα και όσο αυτά είναι στη θέση τους, την πρώτη εβδομάδα, αναπνέετε αρκετά καλά, άρα μπορείτε πχ να εργαστείτε

    Παπασπύρου Κωνσταντίνος

    Χειρουργός Ωτορινολαρυγγολόγος Ενηλίκων - Παίδων

    Pagrati

  • Καλησπέρα σας, η διάρκεια νοσηλείας είναι 1 βράδυ. Η αποκατασταση γίνεται σταδιακά με το τελικό αποτέλεσμα να είναι σε 10-15 ημέρες.

    Giannakopoulos Poluvios

    Otolaryngologist (ENT)

    Peristeri

  • Ο μεσος ορος νοσηλειας ειναι απο λιγες ωρες μεχρι μια ημερα. Η αναπνοη αποκαθισταται το πολυ σε 10 ημερες.

    Mallis Panagiotis

    Otolaryngologist (ENT)

    Sepolia

  • Ο μέσος όρος νοσοσηλείας είναι 1 με 3 ημέρες. Η αναπνοή αποκαθίστσται σταδιακά συνήθως μέσα σε 20 με 30 ημέρες.

    Noulis Vasileios

    Otolaryngologist (ENT)

    Rodos

  • Ο ΜΕΣΟΣ ΟΡΟΣ ΝΟΣΗΛΕΙΑΣ ΓΙΑ ΕΓΧΕΙΡΗΣΗ ΡΙΝΙΚΟΥ ΔΙΑΦΡΑΓΜΑΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΜΕΡΑ. Η ΑΝΑΠΝΟΗ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΒΔΟΜΑΔΑ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΕΙΣΑΙ ΣΥΝΑΧΟΜΕΝΟΣ (ΑΠΟ ΤΑ ΑΙΜΑΤΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΕΚΚΡΙΣΕΙΣ ΤΗΣ ΜΥΤΗΣ)ΚΑΙ ΒΕΛΤΙΩΝΕΤΑΙ ΜΕ ΤΙΣ ΡΙΝΙΚΕΣ ΑΛΟΙΦΕΣ ΚΑΙ ΠΛΥΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟΝ ΙΑΤΡΙΚΟ ΚΑΘΑΡΙΣΜΟ. ΠΕΡΙΠΟΥ ΣΤΙΣ 10 ΗΜΕΡΕΣ ΕΙΣΑΙ ΤΕΛΕΙΩΣ ΚΑΛΑ

    Paflis Mihalis

    Otolaryngologist (ENT)

    Platia Mavili