• Deviated septum
  • Submitted on 16/04/2024

Καλησπέρα Είμαι 20 ετών και εδώ και 5 χρόνια έχω τους υπογναθοιους ξυριους λεμφαδενες πρησμενους χωρίς καμία άλλη ενοχληση Έχω κάνει μαγνητικη τραχήλου και 4 υπερυχους ανά διαστήματα και μιλούν για αντιδραστικους . Έχω κάνει εξετάσεις αίματος και ότι άλλες εξετάσεις αντισωμάτων υπάρχουν όλες αρνητικές Ροχαλίζει όμως και νιώθω συνέχεια μπουκωμένη μυτη μου λένε στραβο διαφραγμα μήπως υπάρχει κάποια χρόνια ιγμοριτιδα που δημιουργεί το πρόβλημα με τους λεμφαδενες ? Μετά από 5 χρόνια θα μπορούσε να είναι κακοηθεια ? Βιοψία μου είπαν και ο ογκολογος και στι νοσοκομείο δεν χρειάζεται γιατί στον υπέροχο φαίνονται αντιδραστικό

3 specialists answered

  • ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ ΒΙΟΨΙΑ. ΤΟ ΡΟΧΑΛΗΤΟ ΔΕΝ ΣΧΕΤΙΖΕΤΑΙ ΑΛΛΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΛΛΕΡΓΙΚΗ ΡΙΝΙΤΙΔΑ ΚΑΙ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΙΤΙΑ

    Paflis Mihalis

    Otolaryngologist (ENT)

    Platia Mavili

  • Χρόνιες φλεγμονές όπως για παράδειγμα χρόνια αμυγδαλίτιδα θα μπορούσαν να αποτελούν την αιτία για τη διόγκωση τραχηλικών λεμφαδένων. Καλό είναι να γίνει ενδοσκόπηση από ΩΡΛ ώστε να διαπιστωθεί αν υπάρχει για παράδειγμα κάποια διόγκωση στις αμυγδαλές ή στα κρεατάκια. Το στραβό διάφραγμα δεν προκαλεί διόγκωση λεμφαδένων.

    Καρκάνης Γεώργιος

    Otolaryngologist (ENT)

    Platia Mavili

  • Θα μπορούσε όντως να είναι χρόνια ιγμορίτιδα που δημιουργεί το πρόβλημα. Πρέπει να σας εξετάσω με ενδοσκόπηση ρινος και να πούμε τα υπόλοιπα από κοντά

    Παπασπύρου Κωνσταντίνος

    Χειρουργός Ωτορινολαρυγγολόγος Ενηλίκων - Παίδων

    Pagrati