• Spastic colitis
  • Submitted on 07/02/2024

Γεια σας είμαι 16 χρόνων έχω εδώ και 2-3 χρόνια έχω πολύ άγχος με αποτέλεσμα κάποιες φορές να μην αισθάνομαι καλά με πιάνουν κάποιες μέρες ανακατωσουρα πόνος στον αφαλό και κάποιες φορές στην δεξιά πλευρά της κοιλιάς από την πρώτη επαφή με αυτο σίγουρα φοβήθηκα ότι θα είναι σκωληκοειδίτιδα και για αυτό αρχισα να κάνω διάφορες εξετάσεις όπως ο υπέρηχος και μάλιστα δύο φορές και εξετάσεις αίματος ακόμα και σε παιδίατρο πήγα δεν μου ανέφεραν κάτι για χρόνια σκωληκοειδίτιδα πουθενά άρα το αποκλείω αλλά φοβάμαι μην πάθω κάποια στιγμή μήπως μπορείτε να μου εξηγήσετε αν είναι σπαστική κολίτιδα και αγχονομαι τόσο για κάτι που μπορεί να μην πάθω αλλά και πάλι φοβάμαι πολύ

1 specialist answered

  • Κατ' αρχήν το άγχος δεν είναι καλός σύμβουλος.
    Πιθανότατα είναι ευερέθιστο έντερο (σπαστική κολίτιδα όπως λέγεται) αλλά μπορεί να κρύβεται και κάτι άλλο.
    Για να μπορέσει όμως κανείς να πει περισσότερα θα πρέπει να δει τις εξετάσεις σας, αλλά και να σας εξετάσει.

    Οικονόμου Γεώργιος

    Gastroenterologist

    Marousi