• Scoliosis
  • Submitted on 08/04/2023

Γεια σας εχω σκολιωση.Ειμαι 27 χρονων τωρα δεν εχει επιδεινωθει.Στην ηλικια μου θα μπορουσα να παρω εναν κηδεμονα να βαλω?ή δεν θα εχει καποιο αποτελεσμα.Επισης εχω και ευθειασμο στον αυχενα.Εχω εντονους πονους στην μεση και στην πλατη.Τι μπορω να κανω.?

6 specialists answered

  • Ο ΚΗΔΕΜΟΝΑΣ ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΕΙ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ,ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΜΑΓΝΗΤΙΚΗ ΓΙΑ ΤΥΧΟΥΣΑ ΔΙΣΚΟΚΗΛΗ.

    Χρυσοβιτσιάνος Δημήτριος

    Orthopaedic - Orthopaedic Surgeon

    Ilion

  • Ο κηδεμόνας σε αυτην την ηλικια δεν θα βοηθησει. Καλο θα ηταν να μας επισκεφθείτε για εκτίμηση της οσφυαλγίας σας.

    Piskopakis Nikolaos

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Marousi

  • Αγαπητέ /ή μου, η σκολίωση είναι ένα πρόβλημα που μπορεί να εξελιχθεί μόνον κατά την αναπτυξιακή περίοδο του σώματος, δηλαδή περίπου μέχρι το 20ό έτος της ηλικίας. Μετά σταθεροποιείται, αλλά και οι κηδεμόνες δεν έχουν κάποια αξία πλέον. Πάντως, η εν συνεχεία αντιμετώπιση εξαρτάται από το μέγεθος της σκολιώσεως, και από τα σημπτώματα τα οποία υπάρχουν στον καθένα. Θεωρώ ότι όλα αυτά τα συμπτώματα που μου αναφέρετε πρέπει να έχουν σχέση με την σκολίωσή σας, χωρίς όμως να είμαι σαφής. Απαιτείται ένας λεπτομερής έλεγχος κλινικός και εργαστηριακός και τότε μπορώ να σας δώσω κάποιες απαντήσεις και σίγουρα κάποιες θεραπευτικές προσεγγίσεις. Η γυμνασ... Read more

    Στατήρης Σπυρίδων

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Ampelokipoi

  • Όχι ο ΚΗΔΕΜΟΝΑΣ δεν έχει σε αυτή την ηλικία νόημα .Ο ευθειασμος είναι ένδειξη πάθησης πιθανώς μιας κήλης δίσκου .Πρέπει να δω ακτίνες όσον αφορά τον αυχένα

    Vamvatsikos Konstantinos

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Agios Stefanos

  • Καλημέρα σας. Γενικώς ο κηδεμόνας δέν βοηθά στις ηλικίες μετά από την ολοκλήρωση της ανάπτυξης. Πάντα υπάρχουν και εξαιρέσεις. Για να μπορέσω να σας απαντήσω επιστημονικά θέλει κλινική και εργαστηριακή εξέταση. Για τους πόνους χρειάζεται συχνά φαρμακευτική αγωγή, κολύμπι σε ζεστό νερό και φυσικοθεραπείες.

    Mylonas Hrusanthos

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός - Τραυματιολόγος

    Anavissos

  • Η σκολίωση πρακτικά δεν επιδέχεται θεραπείας με κηδεμόνα στην ενήλικη ζωή. Κ ούτε έχει επίπτωση στη λειτουργικότητα πλην συχνοτερων ενοχλήσεων στην πλάτη . Φυσικά εξαρτάται από τις παραμέτρους της σκολίωσης (γωνιώδη, είδος κυρτώματος, σωματομευρικα χαρακτηριστικά, φύλο κλπ) . Αν έχετε ενοχλήσεις καλό είναι να σας δει κάποιος γιατρός

    Αλαφροπάτης Ηλίας

    Orthopaedic - Orthopaedic Surgeon

    Evosmos