• Dental filling
  • Submitted on 09/03/2024

Καλησπέρα έχω κάνει εδώ και τρεις εβδομάδες ένα σφράγισμα στη πάνω γνάθο δίπλα στον τραπεζιτη πονούσα στο μάσημα τις πρώτες μέρες και στη συνέχεια ένιωθα μια πίεση σε όλο το στόμα και πονο στο σημείο του Δοντιού! Μετά από μια εβδομάδα πήγα στον οδοντίατρο μου είπε ότι το δόντι είναι καλά και είναι φυσιολογικό μπορεί να έχει επηρεαστεί το νεύρο απτην ένεση!πήρα γνώμη και δεύτερου οδοντιατρου τηλεφωνικά και μου είπε ότι δικαιολογείται μάλιστα μου είπε να κάνω χρήση οδοντικου νηματος στο σημείο .με το που έκανα για δέκα μερες ειχα μεγάλη βελτίωση και από χτες με ξαναενοχλει κυριως στο σημείο του Δοντιού μεχρι και τα μηνίγγια ήπια βέβαια κάποιο κρυφό ρόφημα και ήθελα να ρωτήσω μπορεί να εχει επήρεαστει από αυτό γιατί διαβαζω για νευραλγία τριδύμου και εχω ανησυχησει!βέβαια δεν είναι και τόσο έντονος ο πόνος και καταλαβαίνω ότι προέρχεται απτό δόντι !

4 specialists answered

  • Σ’ αυτές περιπτώσεις ένας έλεγχος στην σύγκλιση είναι καλό να γίνεται για να αποφευχθεί η ύπαρξη πρόωρων επαφών που δημιουργούνε φόρτιση στα δόντια πέραν του φυσιολογικού και πόνο μπορεί να γίνει χωρίς αναισθησία στο ιατρείο με ένα καρμπόν

    Tsaousis Ioannis

    Dentist

    Ampelokipoi

  • Ισως χρειαστει να το απονευρωσετε.Απιθανο να προκειται για νευραλγια του τριδυμου νευρου

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Dentist

    Ilioupoli

  • Το δοντι δεν επηρεαζεται απο την ενεση οπως σας ειπε.επισης δεν νομιζω να ειναι νευραλγια του τριδυμου,γιατι δινει εντελως διαφορετικα συμπτωματα.κατι αλλο συμβαινει.ισως χρειαζοταν καποια αλλη θεραπευτικη προσεγγιση,οπως ενδοδοντικη θεραπεια (απονευρωση) κ οχι απλα σφραγισμα.

    Καραχάλιος Δημήτρης

    Dentist

    Ilioupoli

  • Το πιο πιθανο ειναι να ερχεται ο πονος απο το δοντο,το καλυτερο θα ηταν να επισκευτειτε τον γιατρο σας για να επανεξετασει την περιπτωση.

    Hristakos Stamatis

    Dentist

    Exarcheia