• Sexual Disorders
  • Submitted on 22/03/2024

Μια φίλη μου 52 χρονών δεν έχει πάει ξανα με άνδρα απο τα 23 της και δεν έχει παντρευτεί αλλά τις τελευταίες ημέρες νιώθει έντονη σεξουαλικη διέγερση και θέλει να αυνανιζεται την ώρα που κάνει τσιγάρο που οφείλεται αυτό και τι την συμβουλεύετε εσείς;

6 specialists answered

  • Θα πρέπει η ίδια να συμβουλευτεί κάποιον ειδικό για να δώσει ιστορικό και τα συμπτώματα που την προβληματίζουν. Στη διάθεσή σας!

    Τσιρώνη Νίκη

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Ilisia

  • Αν είναι ενοχλητικό αυτό που κάνει για τους άλλους καλό είναι να επισκεφτεί ειδικό ψυχίατρο για σεξουαλικές διαταραχές.

    THeleritis Hristos

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Evaggelismos

  • Η αύξηση της σεξουαλικής διέγερσης μπορεί να οφείλεται σε πολλούς παράγοντες, συμπεριλαμβανομένων των φυσιολογικών αλλαγών στην ορμονική ισορροπία σε διάφορες φάσεις της ζωής. Σε αυτήν την περίπτωση, είναι σημαντικό να αναζητηθεί βοήθεια από ειδικό στην ψυχοσεξουαλική υγεία ή ψυχολόγο που ειδικεύεται σε θέματα σεξουαλικότητας, προκειμένου να εξεταστούν οι λόγοι που οδήγησαν σε αυτήν την αλλαγή συμπεριφοράς και να προσφερθεί κατάλληλη στήριξη και συμβουλές. Είναι σημαντικό να αντιμετωπιστεί αυτήν η κατάσταση με σεβασμό και ευαισθησία.

    Θωμά Ανθή

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Nea Smirni

  • Η φίλη σας φαίνεται να βρίσκεται σε μια δύσκολη και απρόσμενη κατάσταση, αφού μετά από τόσα χρόνια αποχής από σεξουαλικές πράξεις, ξαφνικά νιώθει έντονη σεξουαλική διέγερση. Αυτό μπορεί να οφείλεται σε πολλούς παράγοντες, όπως η αλλαγή στο σώμα λόγω της ηλικίας, η ψυχολογική κατάσταση ή η ανάγκη για αυτοικανοποίηση.
    Θα σας συμβούλευα να αναζητήσει, η φίλης σας, τη βοήθεια ενός ειδικού ψυχοσεξολόγου, για να εξετάσει τα αίτια αυτών που νιώθει σε βάθος. Ο ειδικός θα μπορούσε να την βοηθήσει να κατανοήσει καλύτερα τις επιθυμίες και τα συναισθήματά της και να βρει τρόπους να ανταπεξέλθει σε αυτές τις νέες ανάγκες.
    Είναι σημαντικό να προσεγ
    ... Read more

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Kypseli

  • Η φίλη σας φαίνεται ότι βιώνει μια φάση αυξημένης σεξουαλικής διέγερσης, η οποία μπορεί να είναι φυσιολογική και συνδεδεμένη με διάφορους παράγοντες, όπως οι ορμονικές αλλαγές, η ψυχολογική διάθεση ή ακόμα και η επιθυμία για επαφή αλλά και έκφραση της σεξουαλικότητας. Είναι σημαντικό να τη στηρίξετε και να την καθησυχάσετε, διότι αυτό μπορεί να είναι μέρος της φυσιολογικής ανθρώπινης εξέλιξης.

    Όσον αφορά το γεγονός ότι θέλει να αυνανίζεται την ώρα που κάνει τσιγάρο, αυτό μπορεί να συνδέεται με το γεγονός ότι ο αυνανισμός είναι μια μορφή αυτοϊκανοποίησης και χαλάρωσης για πολλούς ανθρώπους σε συνδυασμό με την αίσθηση ότι το τσιγάρο συ
    ... Read more

    Λέκκας Στράτος

    Ψυχολόγος

    Peristeri

  • Καλησπέρα σας. Ο προσδιορισμος δεν θα ήταν ρεαλιστικος να γίνει μόνο με τα παραπάνω στοιχεία . Επομένως η συζήτηση με έναν ειδικο σίγουρα θα εμβαθύνει σημεία και επίλυση αυτων.

    Αγγλοπούλου Έφη

    Ψυχολόγος

    Panormou