• Sexual Disorders
  • Submitted on 15/04/2024

Καλησπέρα σας. Ο σύντροφος μου έχει ξεκινήσει αγωγή με trittico επειδή έχει αγχώδη διαταραχή. Τις τελευταίες 4 μέρες που έχει αυξήσει την δόση στα 300mg δεν μπορεί να εξπερματώσει. Συναισθηματικά το βιώνει, ωστόσο πρακτικά δεν υπάρχει σπέρμα. Ο νευρολόγος μας είπε οτι δεν είναι από το φάρμακο. Ωστόσο, πως γίνεται τότε; Σας Ευχαριστω εκ των προτέρων!

4 specialists answered

  • Λόγω του άγχους μάλλον κάνει αναστροφή, πάλι θα πω μιλήστε με ειδικό ψυχικής υγείας να βρει τι τον αγχώνει και να μάθει να το διαχειρίζεται υπάρχουν τρόποι, ευχαριστώ

    Karofyllaki Stauroula

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Agios Nikolaos

  • Μιλήστε με ψυχίατρο για λήψη εναλλακτικής θεραπείας έαν επιμένει το σύμπτωμα.

    THeleritis Hristos

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Evaggelismos

  • Καταρχήν, είναι θετικό που ο νευρολόγος έχει εξετάσει το θέμα και έχει αποκλείσει το φάρμακο ως αιτία. Υπάρχουν διάφοροι παράγοντες που μπορεί να επηρεάσουν την εξέλιξη της σπερματογένεσης, συμπεριλαμβανομένου του στρες, της άγχους, και της κατάστασης της ψυχικής υγείας.
    Είναι σημαντικό να συζητήσετε αυτές τις ανησυχίες με τον γιατρό του συντρόφου σας, προκειμένου να αξιολογηθεί περαιτέρω η κατάσταση και να εξεταστούν εναλλακτικές επιλογές θεραπείας εάν είναι απαραίτητο. Επιπλέον, ο γιατρός μπορεί να παραπέμψει τον σύντροφό σας σε ειδικό για περαιτέρω εξέταση και αξιολόγηση.

    Θωμά Ανθή

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Nea Smirni

  • Καλησπέρα,
    Η αδυναμία εκσπερμάτισης μετά την αύξηση της δόσης του φαρμάκου, είναι σημαντικό να γνωρίζουμε ότι παρόλο που ο νευρολόγος αναφέρει ότι δεν είναι αποτέλεσμα του φαρμάκου, υπάρχουν καταστάσεις όπου οι θεραπευόμενοι εμφανίζουν παρενέργειες που δεν είναι ευρέως καταγεγραμμένες.
    Θα σας συνιστούσα την ανάγκη για μια πιο ολοκληρωμένη αξιολόγηση της κατάστασης, από ψυχοσεξολόγο έχοντας υπόψη ότι τα συναισθηματικά και σωματικά συμπτώματα είναι συχνά αλληλένδετα, ειδικά σε καταστάσεις ψυχολογικής πίεσης.

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Kypseli