• Polycystic ovaries
  • Submitted on 15/02/2024

Γεια σασς ξαφνικα τον τελευταιο μηνα εχω μια καποια τριχοφοιϊα στο λαιμο και εντονη ακμη τυπου ερεθισμου πηγα στον γυναικολογο μου και επειτα απο κολοικο υπερηχο μου ειπε πως ειμαι ενα σταδιο πριν τις πολυκυστικες και να παω και σε εναν δερματολογο για το θεμα της εντονης ξαφνικης ακμης αλλα φοβαμαι γιατι ακουω πως εαν αντιμετωπιζεις αυτο το φαινομενο ειναι ισως δυσκολο να πιασεις παιδι οταν υο θελησεις..

2 specialists answered

  • Καλησπέρα σας,
    Λόγω της εμφάνισης της τριχοφυιας και της ακμής απαιτείται να γίνει άμεσα ένας ενδοκρινολογικος έλεγχος ώστε να αποκλειστούν παθολογικά αιτια και αναλόγως των αποτελεσμάτων να συζητήσουμε τις επιλογές σας.
    Με εκτίμηση
    Σκαρακης Νικήτας

    Skarakis Nikitas

    Endocrinologist

    Peristeri

  • Η θεραπεία για την ακμή δεν προκαλεί υπογονιμοτητα σε καμία περίπτωση. Οι γυναίκες που κάνουν αυτή τη θεραπεία θα πρέπει να μην μείνουν έγκυες μέχρι και έξι μήνες μετά την ολοκλήρωση της για να μην προκληθεί κάποια ανωμαλία στο νέο έμβρυο. Έπειτα δεν έχουν κανένα πρόβλημα. Επίσης καλό θα ήταν να κάνετε ορμονικές εξετάσεις γιατί αν είναι ορμονικο το θέμα σας δεν θα λυθεί με τη θεραπεία του δερματολογου.

    Σταύρος Αρουτζίδης

    Gynecologist - Obstetrician

    Kallithea