• PAP test
  • Submitted on 19/02/2024

ΚΥΤΤΑΡΟΒΡΙΘΕΙΑ - ΕΠΑΡΚΕΙΑ ΔΕΙΓΜΑΤΟΣ : Κυτταροβριθές υλικό. Επαρκές για στήριξη ασφαλούς διάγνωσης. Πλακώδη κύτταρα της επιπολής και διάμεσης σειράς σε αναλογία περίπου 70% και 30% αντίστοιχα (0/70/30). ΔΕΙΚΤΗΣ ΩΡΙΜΑΝΣΗΣ : ΟΡΜΟΝΟΛΟΓΙΚΗ ΕΙΚΟΝΑ : Μέτρια οιστρογονική δράση Αδενικά κύτταρα του ενδοτραχήλου χωρίς ουσιώδεις αλλοιώσεις, με διατήρηση καλής οργάνωσης της δομής τους. ΑΔΕΝΙΚΑ ΚΥΤΤΑΡΑ : Κολποβακτηρίδια. ΧΛΩΡΙΔΑ : Πλακώδη κύτταρα της επιπολής ,διάμεσης και παραβασικής σειράς με ήπιες φλεγμονώδεις αλλοιώσεις (ανισοπυρήνωση, πυρηνική διόγκωση, αμφιφιλία του κυτταροπλάσματος). ΦΛΕΓΜΟΝΩΔΕΙΣ ΑΛΛΟΙΩΣΕΙΣ : ΔΥΣΠΛΑΣΤΙΚΕΣ ΑΛΛΟΙΩΣΕΙΣ ΤΟΥ ΠΛΑΚΩΔΟΥΣ ΕΠΙΘΗΛΙΟΥ : Αρκετά στοιχεία παρακεράτωσης. Συνιστάται κλινική συνεκτίμηση και περαιτέρω έλεγχος Ενδοεπιθηλιακή αλλοίωση / Μη διαγνωστική ατυπία κυττάρων του πλακώδους επιθηλίου (ASC-US) (Ταξινόμηση ΒΕTHESDA 2014) επί εδάφους ελαφράς τραχηλίτιδας. ΜΙΚΡΟΣΚΟΠΙΚΑ ΕΥΡΗΜΑΤΑ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ΚΥΤΤΑΡΟΛΟΓΙΚΗ ΕΚΘΕΣΗ Η κυτταρολογική εξέταση κατά Παπανικολάου των επιχρισμάτων που εξετάσθηκαν έδειξε πλακώδη επιθηλιακά κύτταρα, από την διάμεση και από τη επιπολής στιβάδα, με ήπια παρακεράτωση, ελαφρά ανισοπυρήνωση,μέτρια πυρηνική διόγκωση και αμφιφιλία του κυτταροπλάσματος. Μέτρια οιστρογονική δράση. Από τον ενδοτράχηλο ανευρίσκονται αδενικά κύτταρα χωρίς ουσιώδεις αλλοιώσεις, με διατήρηση καλής οργάνωσης της δομής τους. ουδετερόφιλα πολυμορφοπύρηνα στο υπόστρωμα. Χλωρίδα: κολποβακτηρίδια. Η περίπτωση ιογενούς HPV λοίμωξης δε μπορεί να αποκλειστεί. Ενδοπιθηλιακή αλλοίωση. Μη διαγνωστική ατυπία κυττάρων του πλακώδους επιθηλίου (ASC-US) (Ταξινόμηση ΒΕTHESDA 2014) επί εδάφους ελαφράς τραχηλίτιδας. Είναι κάτι σοβαρό? Είναι hpv? Ψάχνω στο ίντερνετ και με αυτά που βλέπω κοντεύω να τρελαθώ..

1 specialist answered

  • Aναφέρεται σε κύτταρα που φαίνονται άτυπα κατά το τεστ Παπ, αλλά δεν είναι σαφές το αν αυτό οφείλεται σε λοίμωξη από HPV ή κάποιον άλλο παράγοντα. Είναι μια διάγνωση που απαιτεί περισσότερη προσοχή και ενδεχομένως περαιτέρω εξετάσεις (κολποσκόπηση και HPV DNA test), αλλά δεν είναι λόγος για πανικό. Συμβουλευτείτε Γυναικολόγο για την αντιμετώπιση.

    Χατζηκαλογιάννης Ιωάννης

    Μαιευτήρας - Χειρουργός Γυναικολόγος

    Thessaloniki