• PAP test
  • Submitted on 26/02/2024

Καλησπέρα σας,θα ήθελα να μου ερμηνεύσετε το τεστ παπ που έκανα.Ο γιατρός μου ζήτησε να κάνουμε καλλιέργεια γιατί υπάρχει κάπου φλεγμονή.Θα μπορούσατε να μου πείτε εάν είναι καλό το τεστ ή αν υπάρχει κάτι ανησυχητικό?Κύτταρα πλακωδους Επιθηλιου:Επιπολης στοιβαδα άφθονα,ενδιάμεση στοιβαδα αρκετα.Φελγμονωδη στοιχεια:Πολυμορφοπυρηνα λευκα λιγα.Τραχιλικα επιχρησματα:Εξωτραχηλος αρκετά,ενδοτραχηλος αρκετά, πλακωδης μεταπλασης μέτρια. Φλεγμονωδη στοιχεία:Πολυμορφοπυρηνα λευκα αρκετά, ιστιοκυτταρα λίγα, ευθροκυταρα μέτρια.Μικροοργανισμοι:κόλπο βακτηρίδια μέτρια.Κυταρολυση ηπια,ορμονική εικόνα συμβατή ναι,Δείκτης ωριμανσης κολπικό Επιθηλιου 00 50-50.Παρατηρησεις:Ικανή οιστογονικη επιδραση(ως περι την ωορροξιαν)Λίγα πλακωδη και αρκετά μεταπλαστικα κύτταρα παρουσιάζουν ήπιες φλεγμονωδεις ελφυλιστικες αλλοιωσεις(πυρηνική πύκνωση,κενοτοπιωση του κυτταροπλασνατος κ.α) Συμπέρασμα:Αλλοιωσεις ελαφρας τραχιλιτιδος. Αρνητικό για κακοήθεια.Συσταση επανάληψη μετά 6 μηνου κ έλεγχος Σ.Μ.Ν(STDs). Πείτε μου σας παρακαλώ εινια καλό τεστ ή ανησυχητικό? Σας ευχαριστώ πολύ..

3 specialists answered

  • Είναι καλό , δείχνει μόνο φλεγμονή , δεν ανυσηχουμε

    Βαρχαλαμά Ευγενία

    Gynecologist - Obstetrician

    Korydallos

  • Το τεστ παπ σας είναι καλό, απλά φαίνεται σαν να έχετε κάποιο σεξουαλικώς μεταδιδομενο νόσημα. Καλό είναι να κάνετε είτε καλλιέργεια, είτε pcr (μοριακό έλεγχο) για σεξουαλικως μεταδιδομενα.

    Πανά Αντιγόνη

    Gynecologist - Obstetrician

    Ano Touba

  • Καλησπέρα. Η τραχηλίτιδα είναι φλεγμονή του τραχήλου οπότε η καλλιέργεια κολπικών υγρών σαφώς και είναι απαραίτητη.

    Χατζηκαλογιάννης Ιωάννης

    Μαιευτήρας - Χειρουργός Γυναικολόγος

    Thessaloniki