• Macula lutea
  • Submitted on 27/05/2023

Διάγνωση: δυσφορία ωχράς κηλίδας.. Σταθερή μετά από οφθαλμολογικό έλεγχο Έχω δύο χρόνια σχεδόν να επισκεφτώ οφθαλμίατρο,έχω 5 μέρες που νιωθω θολά τα μάτια μου κ στο δεξί ειδικά κλείνοντας το αριστερό δεν βλέπω καθόλου στο κέντρο με τρομάζει βέβαια περνάω μια στρεσογόνα περίοδο μπορεί να οφείλεται κ σε άγχος η θόλωση; Ευχαριστώ...

7 specialists answered

  • Καλημέρα , σαν διάγνωση ,,δυσφορία ωχράς κηλίδας ,, δεν υπάρχει . Αν κάποια πάθηση στην ωχρά κηλίδα έχετε και μερικές μέρες έχει αλλάξει η όραση σας καλό είναι να επισκεφτείτε οφθαλμίατρο αμμεσα . Είμαι εξειδικευμένη στις πάθεις τις ωχράς και σας συμβουλεύω να γίνει εκτίμηση της όρασης με βυθοσκόπηση και επίσης να κάνετε ένα oct ωχράς που θα μας δηξει με λεπτομέρεια αν κάποιο πρόβλημα υπάρχει .

    Φιλίπ Γκαμπριέλα Μόνικα

    Ophthalmologist

    Plaka

  • ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΩΣ και ΑΜΕΣΑ οφθαλμολογικη εξεταση. ειναι πολυ πιθανο να εχει επιδεινωθει η κατασταση της ωχρας κηλιδας

    Kaiafas Dr Konstantinos

    Ophthalmologist

    Patras

  • Δεν υπαρχει παθηση « δυσφορια ωχρας κηλιδας». Να κανετε OCT ωχρας κηλιδας

    Γρέτου Αικατερίνη

    Οφθαλμίατρος - Παιδοφθαλμίατρος

    Piraeus

  • Θα πρέπει να εξεταστείτε άμεσα από οφθαλμιατρο. Τα συμπτώματα σας είναι αρκετά σοβαρά.

    Παγώνης Νίκος

    Χειρούργοι Οφθαλμίατροι

    Peristeri

  • Η συμβουλή μου ειναι να κανονίσετε ένα οφθαλμολογικό έλεγχο. Υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να έχει εξελιχθεί η δυστροφία της ωχράς κηλίδας του αριστερού οφθαλμού.

    Dr. Νασίκας Βασίλειος

    Ophthalmologist

    Larissa

  • Πρεπει να επισκεφτειτε οφθαλμιατρο!!!

    Κόκκορης Ιωάννης

    Ophthalmologist

    Palaio Faliro

  • Καλο ειναι να επισκεφτειτε οφθαλμιατρο και να κανετε τις αναλογες εξετάσεις για την ωχρα κηλιδα.
    Η θολωση δεν οφείλεται στο αγχος.
    Καθε τρεις μηνες πρεπει να παρακολουθειτε τα ματια σας με αυτη τη παθηση.

    Καψαλάκη Γεωργαντά Θεοδούλη

    Ophthalmologist

    Neo Psychiko