• Otitis
  • Submitted on 01/06/2023

Πέρασα μια ίωση μπούκωμα και αγγειοκινητική αλλεργική ρινίτιδα.Από το αριστερό αυτί μου δεν ακούω καλά. Έκανα πλύσεις , σπρέι και αντιισταμινικά αλλά δεν έχει επανέλθει.Τι μου συνιστάται άλλο να κάνω ;

4 specialists answered

  • Ίσως χρειασθούν ασκήσεις αποσυμπίεσης , αλλά στην εκκριτική ωτίτιδα (με υγρο) μπορεί να χρειαστεί να πάρετε αντιβιοτική αγωγη και κορτιζόνη.

    Καλπακτσόγλου Ελισσαίος

    Otolaryngologist (ENT)

    Alimos

  • Είναι σημαντικό να διευκρινιστεί η χρονική διάρκεια του συμπτώματος καθώς και εάν το σύμπτωμα στο αριστερό σας αυτί εμφανίστηκε ταυτόχρονα με τα υπόλοιπα συμπτώματα η αργότερα. Σύμφωνα με την περιγραφή σας είναι αρκετά πιθανό να πρόκειται είτε για πλημμελή αερισμό του αυτιού σας είτε για υγρό που συγκεντρώθηκε πίσω από το τύμπανό σας. Και τα δύο αυτά ενδεχόμενα μπορούν να εμφανιστούν συγχρόνως ή ακολουθώντας μια ιογενή λοίμωξη του ανώτερου αναπνευστικού. Ένα λιγότερο πιθανό ενδεχόμενο, απαραίτητο όμως να αποκλειστεί, είναι να σας έχει συμβεί μια αιφνίδια βαρηκοΐα στο αριστερό αυτί η οποία θα απαιτήσει διαφορετική και άμεση αντιμετώπιση. Σε κά... Read more

    Χρυσοβιτσιώτης Γεώργιος

    Otolaryngologist (ENT)

    Marousi

  • Πρέπει να σας εξετάσει Ωτορινολαρυγγολόγος για να δει τί φταίει και να σας συστήσει την κατάλληλη θεραπεία

    Παπασπύρου Κωνσταντίνος

    Χειρουργός Ωτορινολαρυγγολόγος Ενηλίκων - Παίδων

    Pagrati

  • ΠΟΣΕΣ ΜΕΡΕΣ ΕΧΟΥΝ ΠΕΡΑΣΕΙ?ΜΑΛΛΟΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΔΥΣΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΕΥΣΤΑΧΙΑΝΗΣ ΣΑΛΠΙΓΓΑΣ. ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΑΖΕΙΣ ΡΙΝΙΚΟ ΣΠΡΕΙ (ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΕΒΑΖΕΣ ΠΡΙΝ) ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΕΞΙΣΩΣΕΙΣ VALSAVA( ΚΛΕΙΝΕΙΣ ΣΤΟΜΑ ΚΑΙ ΜΥΤΗ ΜΕ ΤΟ ΧΕΡΙ ΚΑΙ ΦΥΣΑΣ ΝΑ ΦΟΥΣΚΩΣΕΙΣ ΤΑ ΜΑΓΟΥΛΑ) ΚΑΘΕ ΜΙΑ ΩΡΑ ΠΕΡΙΠΟΥ. ΒΕΒΑΙΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΕΚΚΡΙΤΙΚΗ ΩΤΙΤΙΔΑ ΑΛΛΑ ΠΑΝΩ ΚΑΤΩ ΤΑ ΙΔΙΑ ΠΕΡΙΠΟΥ ΚΑΝΟΥΜΕ. ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΕ ΔΕΙ ΠΑΛΙ ΩΡΛ

    Paflis Mihalis

    Otolaryngologist (ENT)

    Platia Mavili