• Otitis
  • Submitted on 12/11/2022

Καλησπέρα! έχω ένα αγοράκι 18 μηνών και σήμερα το απόγευμα μου εμφάνισε πρήξιμο πίσω από το αυτακι του και γύρω γύρω είναι πρησμένο. Μίλησα με την παιδίατρο, μου ανέφερε κάτι για μαστοειδιτιδα και να πάμε νοσοκομείο. Αυτήν την στιγμή δεν έχω δυνατότητα να τον πάω, βρίσκομαι εκτός Αθηνών. Μπορώ να του δώσω κάτι μήπως περάσει και να το παρακολουθώ; ευχαριστώ εκ των προτέρων.

6 specialists answered

  • το σωστό είναι να πάει σε Νοσοκομείο, διότι υπάρχει κύνδυνος να συμβούν σοβαρές επιπλοκές.

    Papageorgiou Efstratios

    Χειρουργός Ωτών - Ρινός - Λάρυγγος ενηλίκων - παίδων

    Glyfada

  • Η μαστοειδίτιδα είναι πολύ επικίνδυνη, θα πάτε νοσοκομείο άμεσα

    Κόκκαλη Ελένη

    Otolaryngologist (ENT)

    Agioi Anargiri

  • Αποτελεί φλεγμονή στη μαστοειδή απόφυση, είναι συνήθως επιπλοκή της μέσης ωτίτιδας, ατελώς θεραπευθείσας. Είναι χειρ/κή πάθηση.
    Υπεύθυνοι μικροοργανισμοί είναι ο στρεπτόκοκκος της πνευμονίας, ο αιμόφιλος της ινφλουένζας, η καταρροϊκή μοραξέλλα, μύκητες ή ο χρυσίζων σταφυλόκοκκος, ο αναπν/κός συγκυτιακός ιός αποτελεί το πιο συχνό αίτιο οξείας μέσης ωτίτιδας.
    Συμπτωματολογία: πυρετός, ευαισθησία, ερυθρότητα και πόνος με διόγκωση οπισθοωτιαία, αίσθημα κακουχίας & ρίγος.
    Η διάγνωση της μαστοειδίτιδας γίνεται από τον Ωτορινολαρυγγολόγο μετά από κλινική εξέταση, ωτο(μικροσκόπηση), λήψη υλικού με καλλιέργεια (πύον) για την σωστή χορ/
    ... Read more

    Καλπακτσόγλου Ελισσαίος

    Otolaryngologist (ENT)

    Alimos

  • Η μαστοειδίτιδα είναι σοβαρότατη πάθηση που πολλές φορές χρειάζεται χειρουργική αντιμετώπιση. Απευθυνθείτε άμεσα σε κάποια δομή υγείας που μπορεί να δώσει ενδοφλέβια θεραπεία στον ασθενή.

    Noulis Vasileios

    Otolaryngologist (ENT)

    Rodos

  • Αν είχε πράγματι μαστοειδίτιδα θα έπρεπε να το είχατε πάει, είναι ζωτικής σημασίας, δεν παίρνει κάτι άλλο, είναι χειρουργική πάθηση

    Giannakopoulos Poluvios

    Otolaryngologist (ENT)

    Peristeri

  • Η ΜΑΣΤΟΕΙΔΙΤΙΔΑ ΕΙΝΑΙ ΦΛΕΓΜΟΝΗ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΟΣΤΟ ΤΟΥ ΚΕΦΑΛΙΟΥ ΠΟΥ ΠΡΟΣΤΑΣΤΕΥΕΙ ΤΟ ΕΣΩ ΟΥΣ (ΛΑΒΥΡΙΝΘΟ). ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΑΜΕΣΑ ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ ΚΑΙ ΚΑΘΑΡΗ ΜΥΤΗ

    Paflis Mihalis

    Otolaryngologist (ENT)

    Platia Mavili