• Otitis
  • Submitted on 02/05/2023

Καλημέρα, έχω μέση ωτίτιδα και ξεκινησα αντιβιωση για 10 μερες. Εχω λάβει ήδη 6 μερες αντιβιωση augmentin ταυτόχρονα με Dexaris πρωι-βραδυ. Ο πυρετος εχει πεσει, ο πονος εχει βελτιωθει αρκετα αλλα το αυτι παραμενει εντελως βουλωμενο χωρις καμια βελτιωση. Χρειαζεται χρόνος η κάποια αλλη αγωγη?

6 specialists answered

  • Χρειάζεται κάποιος επανέλεγχος και ίσως τροποποίηση της αγωγης

    Καλπακτσόγλου Ελισσαίος

    Otolaryngologist (ENT)

    Alimos

  • Γεια σας . Χρειάζεται χρόνος.

    Κιούσης Νικόλαος

    Otolaryngologist (ENT)

    Cholargos

  • Στις περισσότερες περιπτώσεις μετά από μια οξεία μέση ωτίτιδα παραμένει συλλογή αντιδραστικού υγρού στο μέσον ους ως αποτέλεσμα της λοίμωξης . Με το πέρας της αντιβιοτικής αγωγής δεν σημαίνει ότι θα απορροφηθεί και το υγρό. Είναι καλό να τοποθετούνται θερμά επιθέματα στον πάσχον αυτί 3-4φορες την ημέρα να καθαρίζουμε την μύτη μας με όρο εάν έχει βλέννες και να μασάμε τσίχλα . Συνήθως το υγρό υποχωρεί σε 2-4εβδομαδες. Εάν τα συμπτώματα δεν βελτιωθούν χρειάζεται επανεκτίμηση καθώς και ακοογραμμα και τυμπανομετρια .

    Nikolidakis Antonis

    Otolaryngologist (ENT)

    Heraklion

  • ΑΝ ΕΧΕΙ ΥΓΡΟ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΟ ΑΥΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΧΡΟΝΟ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ.ΣΥΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΑ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ ΕΞΙΣΩΣΕΙΣ VALSAVA

    Paflis Mihalis

    Otolaryngologist (ENT)

    Platia Mavili

  • Καλησπέρα, εάν το σύμπτωμα επιμένει, επικοινωνήστε ξανά με τον γιατρό σας πριν το τέλος της αντιβίωσης.

    Kefalidou Eythymia

    Otolaryngologist (ENT)

    Thessaloniki

  • Χρειάζεται επιπλέον αγωγή καθώς και επιπλέον εξετάσεις

    Παπασπύρου Κωνσταντίνος

    Χειρουργός Ωτορινολαρυγγολόγος Ενηλίκων - Παίδων

    Pagrati