• Otitis
  • Submitted on 03/12/2022

Έχω πάρει κρύωμα από το παράθυρο του αυτοκινήτου και πονάει έντονα το δεξί μου το αυτί. Τι σταγόνες μπορώ να πάρω;

8 specialists answered

  • Θα πρέπει να επισκεφθείτε ωτορινολαρυγγολόγο.

    Malatos Antonios

    Otolaryngologist (ENT)

    Pagrati

  • Οι σταγόνες στο αυτί δεν μπορούν να βοηθήσουν σε μία ψύξη( αν πραγματικά είναι αυτή η διάγνωση ) !Το πρόβλημα βρίσκεται στο μυοσκελετικό σύστημα γύρω από το αυτί άρα χρειάζεται άλλου είδους θεραπεία

    Tsenoli Elli

    Ωτορινολαρυγγολόγος - Ομοιοπαθητικός γιατρός

    Edessa

  • Καλύτερα πρώτα να σας εξετάσει ένας ΩΡΛ και να σας προτείνει ο ίδιος την κατάλληλη αγωγή

    Καλπακτσόγλου Ελισσαίος

    Otolaryngologist (ENT)

    Alimos

  • Καμία σταγόνα. Μόνο παυσίπονο από το στόμα και αν ο πόνος επιμένει να δει το αυτί γιατρός ΩΡΛ.

    Papageorgiou Efstratios

    Χειρουργός Ωτών - Ρινός - Λάρυγγος ενηλίκων - παίδων

    Glyfada

  • Καλησπέρα, δεν χρειάζονται σταγόνες, κρατήστε ζεστή την περιοχή (τοποθετήστε ένα σιδερωμένο πανί μπροστά από το αυτί ), αποφύγετε την έκθεση στο κρύο, πάρτε αντιφλεγμονώδες (π.χ algofren, ponstan, mesulid).

    Avouris Ioannis

    Otolaryngologist (ENT)

    Piraeus

  • ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ ΩΤΙΤΙΔΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΨΥΞΗ. ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ ΟΙ ΣΤΑΓΟΝΕΣ SYNALAR OTIC EIΝΑΙ ΚΑΛΕΣ 3 ΦΟΡΕΣ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΑΛΛΑ ΠΡΟΣΟΧΗ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΠΑΙΝΕΙ ΝΕΡΟ ΚΑΤΑ ΤΟ ΛΟΥΣΙΜΟ

    Paflis Mihalis

    Otolaryngologist (ENT)

    Platia Mavili

  • Καμία σταγόνα δε θα σας βοηθήσει. Πρέπει να σας δει Ωτορινολαρυγγολόγος, ο οποίος θα σας δώσει σίγουρα διαφορετική αγωγή αλλά όχι σταγόνες

    Παπασπύρου Κωνσταντίνος

    Χειρουργός Ωτορινολαρυγγολόγος Ενηλίκων - Παίδων

    Pagrati

  • Λογικά δεν πρόκειται για ωτίτιδα αλλά για άλλο πρόβλημα της περιοχής (πιθανώς αρθρίτιδα της κροταφογναθικής διάρθρωσης). Όπως και να χει καλό είναι να σας εξετάσει ένας ειδικός για να λάβετε την απαραίτητη αγωγή.

    Noulis Vasileios

    Otolaryngologist (ENT)

    Rodos