• Dental implants
  • Submitted on 26/03/2024

Καλησπέρα σας, Πριν 12 χρόνια έσπασε το μπροστινό μου δόντι της άνω γνάθου. Έκανα απονεύρωση και αν θυμάμαι καλά ο γιατρός μου έβαλε γέφυρα και από πάνω θήκη μέταλλο - πορσελάνη. Δυστυχώς ο γιατρός δεν είναι πια εν ζωή όποτε δεν γνωρίζω ακριβώς την τεχνική που χρησιμοποίησε. Όλα αυτά τα χρόνια δεν είχα κάποιο θέμα με το δόντι, ωστόσο το τελευταίο διάστημα νιωθω κάτι μούδιασματα στο δόντι. Υπάρχει περίπτωση να φύγει ξαφνικά η θήκη; Επίσης σε τι ειδικότητα γιατρού θα πρέπει να απευθυνθώ; Αν έχει μπει γέφυρα, μπορεί να μπει τώρα εμφύτευμα; Και σχετικά με τη διαδικασια, μπορεί να γίνει με μέθη; Είμαι πολύ φοβική και ακόμα και στον καθαρισμό, δεν επιτρέπω ούτε στους οδοντιάτρους να το αγγίζουν.

5 specialists answered

  • Το δοντι πιθανον χρειαζεται απονευρωση κ μια νεα στεφανη (θηκη).

    PSaradaki Sesilia

    Dentist

    Nea Smirni

  • Καλησπέρα σας! Θα πρέπει αρχικά να επισκεφθείτε ένα οδοντίατρο προκειμένου να ελέγξει την κατάσταση της παλαιάς προσθετικής εργασίας. Εμφυτεύματα μπορούν να γίνουν σχεδόν σε όλες τις περιπτώσεις και φυσικά μπορούν να γίνουν κάτω από μέθη στον κατάλληλο χώρο.

    Χαραλαμπίδης Βασίλης

    Dentist

    Melissia

  • Η περιγραφη σας ειναι αοριστη.ο ορος "μουδιασματα" δεν μπορει να προσδιορισει καποιο προβλημα.δεν σημαινει οτι αυτο που νιωθετε εχει να κανει με τη γεφυρα κ οτι υπαρχει απαραιτητα καποιο προβλημα.αν φυγει η εργασια μπορει να ξανα κολλησει αρκει να μην εχει σπασει το δοντι στηριγμα απο κατω.μπορειτε να απευθυνθειτε σε οποιονδηποτε οδοντιατρο αρκει να ειναι εμπειρος,διαφορετικα σε καποιο προσθετολογο χωρις ομως να ειναι απαραιτητο.μεθη για κατι τετοιο δεν χρειαζεται.αν κριθει απαραιτητo συνηθως γινεται σε νοσοκομειακο περιβαλλον.

    Καραχάλιος Δημήτρης

    Dentist

    Ilioupoli

  • Να απευθυνθείτε σε οδοντίατρο. Μπορεί να μπει εμφύτευμα. Δεν μπορεί να γίνει με μέθη αλλά μπορείτε να πάρετε ηρεμηστικό από νευρολόγο.

    Giannoulis Konstantinos

    Dentist

    Patras

  • Η θήκη δύσκολα ξεκολλάει.
    Υπό αναισθησία θα γίνει ο,τι γινει

    Platanitis Minas

    Dentist

    Patisia