• Dental implants
  • Submitted on 28/05/2023

Έβαλα δυο εμφυτεύματα και γνωριζω οτι δεν εχω επάρκεια οστων,στην πανοραμικη που έβγαλα το ένα φαίνεται τελείως στραβό,αυτό έγινε επί τούτου ή καταλαθος?

24 specialists answered

  • Η εικονα μπορει να ειναι φαινομενικη,λογω της γωνιας προβολης κατα την ακτινογραφια,οπου συνηθως παραμορφωνεται η θεση του αντικειμενου.Μην ανησυχειτε.Σε καθε περιπτωση ,για οποιαδηποτε απορια σας ρωτηστε τον γιατρο σας και θα σας απαντησει

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Dentist

    Ilioupoli

  • Αυτο το γνωριζει ο θεραπον ιατρος σας και θα σας ενημερωσει.

  • μαλλον εγινε η τοποθετηση με τροπο τετοιο γιατι δεν εχεται αρκετο οστο...η κληση ειναι συνηθησμενη και συνηθηζεται στην οπισθια περιοχη λογο ελειψης οστου

    Ragkou Vasiliki

    Dentist

    Pagrati

  • Εαν ο χειρουργός που τοποθέτησε τα εμφυτεύματα είναι εξειδικευμένος και έμπειρος, δεν υπάρχει περίπτωση να έχει βάλει κάποιο εμφύτευμα «κατά λάθος». Η αξονική τομογραφία της γνάθου δείχνει στο χειρουργό το μήκος, τη διάμετρο και τη φορά με την οποια πρέπει να τοποθετηθεί κάθε εμφύτευμα. Στην πανοραμική μπορεί ένα εμφύτευμα να φαίνεται διαγώνια, αλλά αυτό κάποιες φορές γίνεται σκόπιμα όταν δεν υπάρχει οστό.

    ΟΔΟΝΤΙΑΤΡΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ 92

    Dentist

    Kifisia

  • Επί τούτου έγινε το πιο πιθανόν για να βρει την κατάλληλη θέση μέσα στο κόκκαλο που θα περιβάλλεται από το κατάλληλο πάχος κοκάλου

    Tsaousis Ioannis

    Dentist

    Ampelokipoi

  • Μπορώ να σας πω ότι η στραβότητα που παρατηρείτε μπορεί να οφείλεται σε διάφορους παράγοντες, συμπεριλαμβανομένων των εξής:

    Λάθος τοποθέτηση του εμφυτεύματος: Εάν το εμφύτευμα δεν τοποθετήθηκε σωστά, μπορεί να προκαλέσει ανομοιομορφία στην εμφάνιση των οδοντικών σας στοιχείων.

    Ανεπαρκής ποσότητα ή ποιότητα οστού: Εάν διαγνώσθηκε επάρκεια οστού πριν από την εμφύτευση, ενδέχεται να μην υπήρχε επαρκής ποσότητα ή ποιότητα οστού για να υποστηρίξει το εμφύτευμα με τον σωστό τρόπο.

    Επιπλοκές κατά τη διάρκεια του επεμβατικού διαδικασία: Κατά τη διάρκεια της εμφύτευσης, ενδέχεται να παρουσιαστούν επιπλοκές, όπως ζημιά στους
    ... Read more

    Μπογδανόπουλος Ηλίας

    Dentist

    Glyfada

  • Συχνα η τοποθέτηση ενός εμφυτευματος γίνεται σε λοξη κατεύθυνση με γνώμονα το σχέδιο θεραπείας που έχει γίνει και το είδος της προσθετικης αποκατάστασης που θα τοποθετηθεί. Επισης, είναι στην κρίση του χειρουργού να επιλέξει τη θέση του εμφυτευματος με γνώμονα την ποιότητα,το εύρος και το ύψος του υπάρχοντος οστου,ώστε να πετύχει την καλύτερη δυνατή στήριξη του εμφυτευματος.

    Ψυχαράκη Ευαγγελία

    Dentist

    Ampelokipoi

  • Δεν μπορεί να αξιολογηθεί η επάρκεια οστού και η σωστή (ή μη) θέση ενός εμφυτεύματος χωρίς αξονική ακτινογραφία και πλήρες προσθετικό σχέδιο αποκατάστασης των ελλείποντων δοντιών.

    Παναγιωτόπουλος Αλέξανδρος

    Χειρουργός Οδοντίατρος

    Petroupoli

  • Τα εμφυτεύματα τοποθετούνται εκεί που επιτρέπει το επαρκές οστό.Η αποκατάσταση τους πολλές φορές διορθώνει την θέση του οστικού εμφυτεύματος με διάφορους τρόπους.

    Diatsidis Lykourgos

    Dentist

    Petralona

  • Καλύτερα ρωτήστε το ιατρό που σας τα τοποθέτησε.
    Μπορούν όμως να τοποθετηθούν εμφύτευματα με μεγάλη κλίση όταν δεν υπάρχει επάρκεια οστού

    Grivas Evsevios

    Prosthodontist

    Ampelokipoi

  • Σϋμφωνα με αυτά που περιγράφετε, λογικά το εμφύτευμα έχει τοποθετηθεί με κάποια κλίση για να αποφευχθούν περαιτέρω χειρουργικές επεμβάσεις ( π.χ. ανύψωση του εδάφους του ιγμορείου). Δεν είναι κακό να ρωτήσετε τον ιατρό σας για να σας πει περισσότερες λεπτομέρειες, σίγουρα θα μπορεί να σας εξηγήσει καλύτερα την κατάσταση.

    Γαλανόπουλος Παναγιώτης - Advanced Prosthodontics & Implant Dentistry

    Χειρουργός Οδοντίατρος-Προσθετολόγος

    Marousi

  • Μπορεί και τα δύο. Μπορεί ο γιατρός επίτηδες να έβαλε το εμφύτευμα στραβά για να αποφύγει κάποιο ανατομικό στοιχείο. Μπορεί όμως να είναι στραβά στην πανοραμική ενώ στο στόμα η θέση του είναι καλύτερη.

    Φουρμούζης Ιωάννης Dental Excellence

    Οδοντιατρικό Κέντρο

    Platia Mavili

  • Ο προσανατολισμός των εμφυτευμάτων στο οστό είναι εξαρτώμενος από το πάχος. Το εμφύτευμα δεν είναι απαραίτητα παράλληλο με άλλα δόντια η αλλά εμφυτεύματα, μπήκε εκεί που θα στηριχθεί καλύτερα! Μην αγχωνεστε

    Antoniou Panagiotis (Deactivated account)

    Dentist

    Trikala

  • οταν λετε στραβα εννοειτε υπο γωνια?αν μπηκε υπο γωνια μπορει κ να εγινε ηθελημενα στην προσπαθεια του γιατρου να βρει επαρκες οστο.αυτο που μας ενδιαφερει περισσοτερο αφου αναφερετε οτι δεν εχετε επαρκεια οστου ειναι τι μηκους κ τι πλατους εμφυτευματα χρησιμοποιηθηκαν.θυμαστε αραγε να μας πειτε?

    Καραχάλιος Δημήτρης

    Dentist

    Ilioupoli

  • Τα εμφυτεύματα τοποθετούνται εκεί που υπάρχει επάρκεια οστού.
    Άρα η τοποθέτηση του πιθανά έγινε με γνώμονα την σωστή οστεονσωμάτωση του εμφυτεύματος με την γνάθο σας.
    Δεν πρέπει να ανησυχείτε λοιπόν,
    αλλά να εμπιστευτείτε τον θεράποντα ιατρό σας.

    Varikos THomas

    Dentist

    Marousi

  • Η πανοραμική έχει παραμόρφωση. Ρωτήστε τον γιατρό σας.

    Giannoulis Konstantinos

    Dentist

    Patras

  • Όταν δεν υπάρχει επάρκεια οστου πολλές φορές η μόνη λύση είναι το εμφυτευμα να μπει με κλίση .

    Καλημερατζή Δέσποινα

    Dentist

    Chalandri

  • Πιστεύω ότι έγινε γιατί έτσι θα έμπαινε σε σημείο με καλύτερη οστική στήριξη. Όχι καταλάθος.

    Petta Eygenia

    Dentist

    Zografou

  • Τα εμφυτευματα μερικές φορές μπαίνουν με κάποια κλίση ώστε να υπάρχει αρκετή οπτική στήριξη η να αποφύγουμε ανατομικά στοιχεία όπως το ιγμορειο η το τοπικό τρίχα.Παρολαυτα υπάρχει ένα όριο μοιρών γιατί τότε το εμφυτευμα θα δέχεται λάθος δυνάμεις που θα το οδηγήσουν στην απώλεια.ωστοσο χωρίς κάποια ακτινογραφική εικόνα οποιαδήποτε απάντηση θα αποτελεί μόνο εικασία.

    Katsaronis Paulos

    Οδοντίατρος - Παιδοδοντίατρος

    Metamorfosi

  • Προφανως και εγινε επι τουτου για να μπει το εμφυτευμα στο μερος που υπαρχει μεγαλυτερη ποσοτητα οστου αλλα και να μπορεσει να αποκατασταθει σωστα προσθετικα(να μπουν σωστα δηλαδη οι θηκες πανω απο το εμφυτευμα)

    Μπουμπούνας Εμμανουήλ

    Dentist

    Kavala

  • Δεν μπορώ να σας απαντήσω χωρίς ακτινογραφικη και κλινική εικονα

    Mourtzinos Nikos

    Dentist

    Acharnes

  • Καλησπέρα σας, δεν μπορεί να δοθεί απάντηση, αν δεν γνωρίζουμε το σχέδιο θεραπείας.

    Haritonidis Anastasios

    Dentist

    Pagrati

  • Η κλίση του δοντιού σε εσάς φαίνεται στραβή;;;Ο κλινικός που το τοποθέτησε είδε την πανοραμική;Γιατί προφανώς αν έχει έλλειψη οστού αλλά αλλάζοντας την κλίση βρήκε στήριξη δεν είναι λάθος.Χωρις κλινική εικόνα κ πανοραμική δεν είναι σωστή η τοποθέτηση κανενός συναδέλφου επί του θέματος.Οχι για να προστατεύσει τον συνάδελφο που τα τοποθέτησε αλλά δε γίνεται να έχει κανείς άποψη σε θέματα χειρουργικά...

    Eyaggelinou Kyriaki

    Dentist

    Platia Attikis

  • Καλησπέρα σας,αυτό μπορεί να είναι σχεδιασμένο από τον γιατρό που σας το έβαλε, οπότε το πιθανότερο είναι να έπρεπε να μπει έτσι.

    Gkana Dimitra

    Dentist

    Neo Psychiko