• Nail fungus
  • Submitted on 10/05/2023

Καλησπέρα σας,ήθελα να ρωτήσω σχετικά με μύκητες στα νύχια. Θα μπορούσε να θεραπεύονται με τοπική θεραπεία η θα χρειαστεί και αντιβίωση;Έχω κάνει τη καλλιέργεια και περιμένω την απάντηση

4 specialists answered

  • Θα κάνουμε μια καλλιέργεια και φυσικά θα το αντιμετωπίσουμε σωστα για να έχουμε το μέγιστο της θεραπείας σας.

    Νικολάου Σοφία (Deactivated account)

    Ποδολόγος - Αισθητικός

    Keratsini

  • Καλημέρα σας, η θεραπεία της ονυχομυκητίασης ξεκινάει αφού ταυτοποιήθει ο μύκητας , σαφώς και μπορεί να αντιμετωπιστεί είτε με τοπικη φαρμακευτική θεραπεία είτε με χάπια, τα αντιβιοτικά χορηγούνται σε βακτηριακές λοιμώξεις.

    Παπαδοπούλου Μαριάνα

    Ποδίατρος-Ποδολόγος

    Thessaloniki

  • ΑΝ ΜΥΚΗΤΑΣ ΘΕΤΙΚΟΣ ,ΜΥΚΗΤΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΑΝΤΙΜΥΚΗΤΙΑΣΙΚΑ ΦΑΡΜΑΚΑ ΠΟ ΤΟ ΣΤΟΜΑ

    Mpikos Aristeidis

    Dermatologist - Venereologist

    Evosmos

  • Καλησπέρα σας! Εξαρτάται.. Κάποιοι μύκητες θεραπεύονται με τοπική θεραπεία από επιμελητή ποδολόγο (θα βρείτε νόμιμο ποδολόγο στην περιοχή σας μέσω Google, στη σελίδα του Σωματείου Ποδολόγων Ελλάδος) και κάποιοι χρειάζονται θεραπεία από το στόμα.. Πάντως κανείς δε μπορεί να σας απαντήσει ειλικρινά , αν δε τα δει από κοντά... Περαστικά σας και καλό βράδυ!