• Sleep Study
  • Submitted on 02/09/2023

Οταν καποιος πασχει απο υπνικη απνοια .... ξυοναει αποτομα ο ασθενης απο ελληψει οξυγονου ή αυτο γινεται κατά την διαρκεια του υπνου χωρις να εχει επιγνωση ?

5 specialists answered

  • ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΟΥ ΥΠΝΟΥ ΧΩΡΙΣ ΕΠΙΓΝΩΣΗ ΑΛΛΑ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΝ ΑΦΥΠΝΙΣΕΙ

    Paflis Mihalis

    Otolaryngologist (ENT)

    Platia Mavili

  • ο ασθενής δεν έχει επίγνωση της κατάστασης και είναι κάτι που αντιλαμβάνονται άλλοι αλλά ναι μπορεί να ξυπνήσει κανείς λόγω της άπνοιας

    Giannouli Ermioni

    Neurologist

    Neo Psychiko

  • Πολύ σπάνια ξυπνά ο ασθενής από έλλειψη οξυγόνου. Γίνεται κατά τη διάρκεια του ύπνου χωρίς να έχει επίγνωση. Πρέπει να σας εξετάσει ειδικός Ωτορινολαρυγγολόγος για να δει τί φταίει και να σας προτείνει την κατάλληλη θεραπεία, καθώς ενδεχομένως και να σας προτείνει τους πιθανούς τρόπους ώστε να τεθεί με σιγουριά η διάγνωση του αν έχετε όντως υπνική άπνοια ή όχι

    Παπασπύρου Κωνσταντίνος

    Χειρουργός Ωτορινολαρυγγολόγος Ενηλίκων - Παίδων

    Pagrati

  • Μπορεί να ισχύουν και τα δύο. Σε κάθε περίπτωση η εξέταση του αεραγωγού από ΩΡΛ και η μελέτη ύπνου σε Τμήμα Μελέτης ύπνου κρίνεται αναγκαία.

    Μπάρκουλας Ευστάθιος

    Otolaryngologist (ENT)

    Rodos

  • Συνηθως γινεται χωρις να εχει επιγνωση

    Ioakeimidis Mihalis

    Νευρολόγος - Στρατιωτικός Ιατρός

    Kolonaki