• Liposuction
  • Submitted on 12/04/2023

Γεια σας,η περιπτωση ηπιας γυναικομαστιας αντιμετωπιζεται και χωρις λιποαναρροφηση?Αν ναι με ποιους τροπους?

10 specialists answered

  • Εάν είναι μικρή η γυναικομαστία σημαίνει ότι επικρατεί αδένας που είναι υπερτροφικός. Αντιμετωπίζεται με μικρή χειρουργική επέμβαση

    Καποσίτας Νώντας

    Plastic surgeon

    Athens

  • Καλησπέρα σας. Η ήπια μορφή (μόνο λίπος) αντιμετωπίζεται μόνο με λιποαναρρόφηση. Αν υπάρχει και υπετροφικός αδένας τότε χρειάζεται χειρουργική αφαίρεση του αέρα. Δυστυχώς δεν υπάρχει άλλη μέθοδος

    Papas Athanasios

    Plastic surgeon

    Thessaloniki

  • Η διάγνωση της γυναικομαστιας είναι κλινική και θα πρέπει να τη διακρίνει από τη λιπομαστια. Η θεραπεία της γυναικομαστιας είναι χειρουργικη και αφορά στην αφαίρεση του μαστικου αδένα κάνοντας συχνά χρήση και της λιποαναρροφησης.

    Δελβινιώτη Ξένη

    Plastic surgeon

    Ilisia

  • Καλησπέρα.
    Η γυναικομαστία στα πρώτα στάδια αντιμετωπίζεται μόνο με αφαίρεση του μαζικού αδένα. Είναι κάτι που μπορεί να γίνει με τοπική αναισθησία.
    Σας ευχαριστούμε

    Kaloudis Ioannis

    Plastic surgeon

    Thessaloniki

  • Δυστυχώς , δεν υπάρχουν εναλλακτικές θεραπευτικές μέθοδοι στη Γυναικομαστία, ακόμη και στην ήπια μορφή της.
    Η κρυολιπόλυση και η ενέσιμη λιπόλυση δεν αποτελούν αξιόπιστες και πιστοποιημένες θεραπευτικές μεθόδους.

    Antoniadis Athanasios

    Plastic surgeon

    Thessaloniki

  • Φυσικά
    Ήπια γυναικομαστια αντιμετωπίζεται με ενέσιμη Λιπολυση
    Βαρύτερες μορφές χρήζουν λιποαναρρόφησης ή εκτομής του αδένα

    Σταμπολίδης Νεκτάριος

    Plastic surgeon

    Kolonaki

  • Καλησπέρα
    Χειρουργική αφαίρεση με τοπική αναισθησία
    Λιποαναρροφηση με τοπική αναισθησία
    Είναι κάποιοι απο τους τρόπους αντιμετώπισης
    Αν σας δω απο κοντά θα μπορέσω να σας πω περισσότερα
    Ευχαριστώ θερμά

    Center Medical Beauty

    Plastic surgeon

    Piraeus

  • Η ήπια γυναικομαστία αντιμετωπιζεται μόνο με λιποαναρροφηση.

    Aktsalis Eyaggelos (Deactivated account)

    Plastic surgeon

    Serres

  • Για να έχετε ένα όμορφο αποτέλεσμα ένα από τα εργαλεία που χρησιμοποιούμε είναι η λιποαναρρόφηση όταν κάνουμε την επέμβαση της γυναικομαστίας. Αν ο γιατρός δε χρησιμοποιήσει καθόλου λιποαναρρόφηση θα υπάρχει μειωμένο αισθητικό αποτέλεσμα τις περισσότερες φορές. Κατά την άποψή μου η λιποαναρρόφηση χρειάζεται οπωσδήποτε σχεδόν σε κάθε επέμβαση γυναικομαστίας.

    Pantelidis Manos

    Στρατιωτικός Ιατρός, Διευθυντής Πλαστικής Χειρουργικής 251 Γενικού Νοσοκομείου Αεροπορίας

    Ampelokipoi

  • Γεια σας μπορεί να αντιμετωπιστεί φαρμακευτικά με αγωγή που δίνουν οι ενδοκρινολόγοι ιδιαίτερα δε όταν είναι διογκωμένος ο μαζικός αδένας και σε νεαρές ηλικίες διαφορετικά αντιμετωπίζεται με Λιποδιαλυτικές ενέσεις στο δέρμα του μαστού όποτε χρειάζονται ορισμένες επαναλήψεις .

    Tamparopoulos Kimon

    Plastic surgeon

    Lamia